Pokažite ovu listu svima koji tvrde da je Castro bio borac za društvenu pravdu
Foto: FAH
NAKON smrti Fidela Castra uslijedile su podvojene reakcije - tugovanje i olakšanje, kritika i veličanje.
Mnogi smatraju Castra, koji je autokratski vladao Kubom od 1950-ih do 2006. kad ga je na položaju predsjednika zamijenio brat Raul, za velikog borca za društvenu pravdu. Pritom često hvale kubansko zdravstvo i obrazovanje, dok prelaze preko drugih, nimalo pozitivnih obilježja njegove vladavine.
Independent je prenio izvještaj nevladine organizacije Human Rights Watch iz 2014. koji nabraja ozbiljna kršenja ljudskih prava koja kubanski režim i dalje vrši. Među njima se ističu:
1. Arbitrarna privođenja i kratkoročno zatvaranje
"Vlada se i dalje oslanja na arbitrarno privođenje kako bi maltretirala i zastrašivala pojedince koji koriste svoja fundamentalna ljudska prava. Nezavisna kubanska organizacija za ljudska prava primila je više od 7184 prijave zbog arbitrarnih privođenja od siječnja do kolovoza 2014. Privođenje se često koristi preventivno kako bi spriječilo pojedince koji žele sudjelovati u mirnim prosvjedima ili razgovarati o politici."
2. Politički zatvorenici
Na Kubi je bilo više desetaka političkih zatvorenika u vrijeme izvještaja HRW-a.
3. Sloboda izražavanja
"Vlada kontrolira sve medije na Kubi i strogo ograničava pristup izvanjskim informacijama, oštro ograničavajući tako slobodu izražavanja. Samo vrlo malen dio Kubanaca ima mogućnost čitati nezavisne web stranice i blogove zbog visoke cijene i ograničenog pristupa internetu."
A oni koji napišu bilo što kritično o vladi riskiraju odmazdu u obliku kleveta, napada i arbitrarnih uhićenja.
4. Ograničenje putovanja
Vlada ima mogućnost oduzeti pravo Kubanaca da napuste otok na račun "obrane nacionalne sigurnosti" ili "drugih razloga od javnog interesa". U izvještaju se navodi da je ovo omogućilo da zabrane disidentima napuštanje zemlje.
5. Zatvorski uvjeti
"Zatvori su pretrpani, a nehigijenski i nezdravi uvjeti doveli su do raširene pothranjenosti i bolesti. Zatvorenici su prisiljeni raditi 12-satne dnevne smjene i kažnjava ih se ako ne zadovolje proizvodne kvote.
6. Branitelji ljudskih prava
Kubanska vlada odbija dati legalni status lokalnih udrugama za ljudska prava te maltretira, napada i zatvara branitelje ljudskih prava koji dokumentiraju kršenja.
Kako ističe novinar ITV-a Rohit Kachroo, Kuba je na listi slobode medija na 171. mjestu od mogućih 180, iza Irana i Jemena.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati