Poljska od Njemačke traži golemu odštetu za Drugi svjetski rat, stigao joj odgovor
NJEMAČKA je odbacila najnoviji poziv poljske nacionalističke vlade za golemim reparacijama za Drugi svjetski rat odgovorivši na diplomatsku notu da je to pitanje zatvoreno, priopćilo je danas ministarstvo vanjskih poslova u Varšavi.
Poljska svoje gubitke u Drugom svjetskom ratu procjenjuje na 1.40 bilijuna dolara te zahtijeva odštetu od Njemačke, no Berlin je više puta odgovorio da su sva financijska potraživanja povezana s ratom namirena. "Po njemačkoj vladi, pitanje reparacija i odštete za ratne gubitke ostaje zatvoreno te ona ne namjerava ući u pregovore o tom pitanju", priopćilo je poljsko ministarstvo vanjskih poslova.
"Poljska će nastaviti napore za podmirenjem dugova"
"Vlada Republike Poljske nastavit će svoje napore za podmirenjem dugova proizašlih iz njemačke agresije i okupacije od 1939. do 1945. godine", stoji u priopćenju.
Tijekom rata je ubijeno oko šest milijuna Poljaka, uključujući tri milijuna poljskih Židova, a Varšava je nakon pobune 1944. sravnjena sa zemljom, pri čemu je poginulo oko 200 tisuća ljudi. Godine 1953. tadašnja komunistička vlast Poljske pod pritiskom Sovjetskog Saveza odustala je od svih zahtjeva za ratnom odštetom jer je Moskva Istočnu Njemačku, također sovjetski satelit, željela osloboditi bilo kakvih obveza.
Vladajuća poljska nacionalistička stranka Pravo i pravda (PiS) smatra da je taj dogovor nevažeći jer Poljska nije mogla ispregovarati pravednu naknadu. PiS je oživio zahtjeve za kompenzacijom nakon preuzimanja vlasti 2015. godine, promičući poljsku ratnu žrtvu.
Ugroženi odnosi Varšave i Berlina
Borbeni stav prema Njemačkoj, kojim se PiS često koristi da mobilizira svoje birače, ugrozio je odnose Varšave i Berlina. Jaroslaw Kaczynski, čelnik PiS-a, u razgovoru za njemački Bild 2020. rekao je kako bi Poljska trebala tražiti reparacije i od Moskve, koja je 1939., kao Sovjetski Savez, s Berlinom dogovorila podjelu Poljske u sklopu sporazuma Molotov-Ribbentrop, što je 1993. otkrio bivši ruski predsjednik Boris Jeljcin.
Kaczynski je u tom razgovoru rekao kako bi Rusija trebala platiti odštetu, no da je ona neusporediva s Njemačkom, koja je demokratska i u njoj "vrijede zakon i moral", što se ne može reći za autokratsku Rusiju. "Ne mislim da će naša generacija ikada vidjeti da se Moskva suočava sa svojom odgovornošću", kazao je tada.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati