Posljednja šansa za iskupljenje: Može li MOST vratiti povjerenje birača rušenjem Karamarka?
Foto: FAH
BOŽO PETROV sinoć je, nakon 6 mjeseci na vlasti, učinio ono za što su ga glasači MOST-a na izborima ovlastili - suprotstavio se lideru najveće hrvatske političke stranke te ga pozvao da odstupi s mjesta potpredsjednika Vlade zbog političke odgovornosti u aferi Konzultantica.
Afera, koju je najavio sam Petrov upozoravajući na prijateljstvo Karamarka i MOL-ovog lobista Joze Petrovića, tako je postala nepremostiva prepreka nastavku suradnje MOST-a i Tomislava Karamarka.
Prepreka koja je ujedno i prilika. Prilika da MOST povrati bar dio izgubljenog kredibiliteta i povjerenja kod birača.
Neće ni s HDZ-om, ni sa SDP-om
Petrov je dio kredibiliteta izgubio pogazivši predizborna obećanja, kojima se biračima obvezao kako neće ulaziti u koaliciju pojedinačno sa SDP-om ili HDZ-om. Sam proces postizbornih pregovora između MOST-a, SDP-a i HDZ-a dodatno je poljuljao povjerenje birača u nove snage iz Metkovića.
Petrov i MOST pozicije su mijenjali iz dana u dan, a sve je kulminiralo naprasnim raskidanjem pregovora sa SDP-om nakon što je Petrov 22. prosinca izjurio iz ureda Kolinde Grabar-Kitarović, sazvao press konferenciju te konstatirao kako "MOST prekida sve pregovore sa SDP-om jer je isti individualno kontaktirao članove MOST-a kako bi se s njima dogovarao".
S obzirom na činjenicu da je Petrov tada odbio imenovati članove MOST-a koje je SDP kontaktirao i da se nakon toga udružio s HDZ-om u roku od nekoliko sati te istoga dana predao potpise na uvid Grabar-Kitarović, dio političkih analitičara, ali i građana na društvenim mrežama, prozvao je Petrova HDZ-ovim igračem zbog sabotaže pregovora sa SDP-om.
Drastičan pad popularnosti
U mjesecima koji su uslijedili, MOST se u više navrata konformirao pozicijama HDZ-a te je značajno ublažio predizbornu retoriku o ekspresnom provođenju reformi te rezanju plaća zastupnika, službenika i dužnosnika.
Pad potpore MOST-a u roku od samo šest mjeseci bio je drastičan. Prema istraživanju Crobarometa, MOST je s 19,1 posto potpore u studenome 2015. godine pao na 7,6 posto potpore birača u ožujku ove godine.
No, u jeku afere Konzultantica, koju je anticipirao upravo MOST, preokret - najnoviji svibanjski Crobarometar otkriva kako je MOST zabilježio lagani porast podrške, koja iznosi 7,9 posto. Bilo javnosti na taj je način pokazalo kako itekako dobro reagira na principijelnost - vrlinu koje je u MOST-ovim pozicijama proteklih mjeseci itekako falilo.
Rušenje Karamarka kao iskupljenje MOST-a
I tako dolazimo do 26. svibnja, kada Božo Petrov odlučuje inzistirati na rušenju Karamarka u Saboru. Računica je očita, Petrov smatra da će ovim potezom rehabilitirati politički kredibilitet MOST-a te, u slučaju prijevremenih izbora, utržiti taj politički kapital kako bi MOST opstao na hrvatskoj političkoj sceni.
Nameću se dva pitanja.
Prvo pitanje je može li Petrov održati stegu u MOST-u kroz sljedećih 15-ak dana, sve do glasanja u Saboru. HDZ će, kao što je danas obrazložio i Vladimir Šeks, sada najvjerojatnije krenuti u intenzivnu kampanju razbijanja MOST-a i nagovaranja MOST-ovaca da otkažu poslušnost vođi. Petrovljevo bacanje kocke moglo bi se izjaloviti ukoliko HDZ uspije u kompromitiranju članova MOST-a s kojima Petrov računa u procesu izglasavanja nepovjerenja Karamarku.
Drugo pitanje, koje je ujedno i mnogo važnije, glasi - dolazi li Petrovljev pokušaj iskupljenja MOST-a prekasno?
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati