Postignut dogovor Izraela i Hamasa. Netanyahu: Rat se nastavlja
DONOSIMO informacije o razvoju događaja vezanih za rat Izraela i Hamasa.
Ključni događaji:
- Netanyahu: Tijekom prekida vatre ćemo se pripremati za nastavak rata
- Hamasov dužnosnik: Primirje stupa na snagu sutra u 10 sati
- Izraelski ministar: Dogovor s Hamasom je opasni presedan. Ponavljamo greške
- Izrael pojačao bombardiranje Gaze uoči stupanja sporazuma s Hamasom na snagu
- Sporazum pozdravio niz zemalja diljem svijeta, od SAD-a i Rusije preko EU-a pa sve do Katara, koji je bio važan posrednik u postizanju sporazuma
- Katar: Početak stupanja na snagu sporazuma Hamasa i Izraela bit će objavljen u roku 24 sata
- Netanyahu: I dalje smo u ratu unatoč dogovoru o primirju i puštanju talaca, uništit ćemo Hamas
- Postignut dogovor Hamasa i Izraela o četverodnevnom primirju i puštanju 50 talaca iz Gaze
Izraelski ministar Benny Gantz je na konferenciji za novinare upozorio Hezbolah koji od 7. listopada razmjenjuje vatru s Izraelom. "Ono što se sada događa na sjeveru Gaze moglo bi se dogoditi i u južnom Libanonu. Ono što se dogodilo Gazi može se dogoditi i Bejrutu", rekao je.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu se obratio javnosti i govorio o dogovoru o privremenom prekidu vatre s Hamasom i sporazumu o oslobađanju talaca.
>> Opširnije
Daniel Hagari, glasnogovornik Izraelskih obrambenih snaga (IDF), ponovio je da je planirani prekid vatre samo "operativna stanka". "Izrael je još uvijek u ratu s Hamasom", rekao je Hagari na konferenciji za novinare prije nekoliko trenutaka. "IDF je predan tome da se svaki talac vrati kući. Masakr Hamasa 7. listopada bio je genocidan napad", dodao je.
Hrvatski šef diplomacije Gordan Grlić Radman pozdravio je danas dogovor o četverodnevnom prekidu vatre u Gazi te istaknuo kako je važno spriječiti prelijevanje sukoba na širu regiju, priopćio je MVEP.
>> Opširnije
Švicarska savezna vlada odlučila je zabraniti palestinski islamistički pokret Hamas u prijedlogu zakona koji je podnesen parlamentu, stoji u priopćenju objavljenom danas.
>> Opširnije
Pojas Gaze je "najopasnije mjesto na svijetu za biti dijete", rekla je danas čelnica Zaklade Ujedinjenih naroda za djecu (UNICEF).
>> Opširnije
Forum talaca i nestalih obitelji, grupa formirana nakon napada Hamasa na Izrael, napravila je popis od 201 Izraelca za koje smatra da su ih oteli militanti tijekom napada 7. listopada. Na popisu je:
- 39 djece do 18 godina starosti
- 44 odrasle žene
- 89 odraslih muškaraca od 19 do 64 godine starosti
- 29 starijih od 65 godina
Najmlađi talac je Kfir Bibas, koji ima 10 mjeseci, a najstariji su Yaffa Adar, Shlomo Mansour i Arye Zalmanovich, koji imaju 85 godina.
BBC je analizirao popis 300 palestinskih zatvorenika, od kojih bi 50% trebalo biti oslobođeno u sklopu sporazuma između Hamasa i Izraela. Naime, prema odredbama sporazuma, Hamas bi trebao osloboditi 50 izraelskih žena i djece koje drže kao taoce u zamjenu za 150 palestinskih zatvorenika. Analiza pokazuje da su 267 (89%) osoba na popisu muškarci, 121 (40%) je mlađi od 18 godina, 203 (68%) je uhićeno između 1. siječnja i 5. listopada 2023.
Preostalih 97 (32%) uhićeno je prije 1. siječnja 2023. Nitko od ljudi s popisa nije uhićen nakon napada Hamasa 7. listopada. BBC navodi da ni jedan od muškaraca nije stariji od 19 godina, odnosno da su svi zatvorenici s 20 ili više godina ženskog spola.
Izraelske obrambene snage (IDF) potvrdile su danas smrt 26-godišnje Shani Gabay koja se smatrala nestalom nakon napada Hamasa 7. listopada. Nije za sada poznato jesu li njezini ostaci identificirani u Gazi ili u Izraelu.
Dogovor Izraela i Hamasa o oslobađanju talaca i prekidu vatre u Gazi je važan korak u dobrom smjeru, ali još puno toga ostaje za učiniti, rekao je danas glasnogovornik glavnog tajnika UN-a.
>> Opširnije
Palestinska kampanja za solidarnost je danas u parlamentu Ujedinjenog Kraljevstva u Londonu organizirala prosvjed u znak podrške prekidu vatre u Gazi.
Sirijska vojska tvrdi da je Izrael nizom zračnih napada pogodio područje oko glavnog grada Damaska. Pritom nije navela izvješća o žrtvama. Izraelske obrambene snage (IDF) nisu komentirale ove navode, ali su kazale da su gađale ciljeve u Libanonu. "Tenk IDF-a pogodio je vojnu postaju koja pripada terorističkoj organizaciji Hezbolah", stoji u priopćenju IDF-a.
Tijela stotina Palestinaca ubijenih u izraelskim zračnim napadima prevezena su iz bolnice Al Shifa u Khan Younis na jugu i pokopana u masovnoj grobnici.
Hamas je upravo objavio priopćenje o sporazumu s Izraelom. "Nakon višednevnih pregovora, objavljujemo, uz pomoć i vodstvo Svemogućeg Allaha, postizanje sporazuma o humanitarnom primirju (privremenom prekidu vatre) u trajanju od četiri dana. Ovaj rezultat je potvrda ustrajnih i hvalevrijednih napora Katara i Egipta", navodi se.
U priopćenju su navedeni sljedeći uvjeti sporazuma:
- Prekid vatre diljem Gaze;
- Pojačani ulazak kamiona koji prevoze humanitarnu i medicinsku pomoć te gorivo u sve dijelove Pojasa Gaze;
- Oslobađanje 50 talaca, izraelskih žena i djece ispod 19 godina, u zamjenu za oslobađanje 150 palestinskih žena i djece u izraelskim zatvorima;
- Nema izraelskog zračnog prometa na jugu Gaze četiri dana;
- Izraelci nemaju zračni promet na sjeveru Gaze šest sati dnevno, od 10 do 16 sati;
- Sloboda kretanja za civile, posebno uz cestu Salah al Din.
"Uvjeti ovog sporazuma formulirani su s vizijom služenja našem narodu i jačanja njegove postojanosti u suočavanju s agresijom, uvijek imajući na umu žrtve, patnju i brige", istaknuli su iz Hamasa.
Broj novinara ubijenih u sukobu Izraela i Hamasa od 7. listopada porastao je na najmanje 53, prema Odboru za zaštitu novinara (CPJ). Rečeno je da se također istražuju brojna nepotvrđena izvješća o drugim novinarima koji su ubijeni, nestali, zatočeni ili ozlijeđeni.
Jučer su Al Mayadeenova reporterka Farah Omar i snimatelj Rabih al Mamari ubijeni u izraelskom napadu u južnom Libanonu. "Ovo je područje s aktivnim neprijateljstvima, gdje dolazi do razmjene vatre. Prisutnost u tom području je opasna", priopćili su kasnije iz izraelske vojske. CPJ navodi da je poginulo 46 Palestinaca, četiri novinara iz Izraela i tri iz Libanona.
Rachel Goldberg, čijem je sinu, Hershu Goldberg-Polinu, raznesena ruka, a potom su ga teroristi Hamasa uzeli za taoca 7. listopada s festivala u pustinji, pokazala je snimku napada papi Franji. "Ovo je moj sin. Nema ruke - prošlo je 47 dana", kazala je, pokazujući snimku na mobitelu.
Dužnosnik Hamasa Moussa Abu Marzouk rekao je u intervjuu za Al Jazeeru da će privremeno primirje između te terorističke skupine i Izraela stupiti na snagu sutra u 10 sati. Ova objava dolazi nakon što je Izrael postigao dogovor s Hamasom o četverodnevnom prekidu borbi i oslobađanju najmanje 50 od oko 240 talaca koje je Hamas oteo 7. listopada, u zamjenu za oslobađanje 150 maloljetnih i ženskih zatvorenika u izraelskim zatvorima.
Sporazum je preko noći odobrila izraelska vlada. Abu Marzouk kaže da većina talaca koji će biti oslobođeni imaju strano državljanstvo, ne navodeći imaju li i izraelske putovnice. Izrael je rekao da će svi taoci biti izraelski državljani ili rezidenti.
Rusija je pozdravila dogovor o prekidu vatre između Izraela i Hamasa i dodala da su humanitarne stanke jedini put naprijed prema rješenju sukoba.
>> Opširnije
Papa Franjo danas se odvojeno sastao s izraelskim rođacima talaca koje drži Hamas i Palestincima s obiteljima u Gazi i rekao da je sukob prešao okvire rata i postao "terorizam".
>> Opširnije
Očekuje se da će proces oslobađanja talaca iz Gaze započeti sutra, izjavio je izraelski ministar vanjskih poslova za Army Radio. Ukupno 50 talaca bit će oslobođeno tijekom četverodnevnog primirja prema dogovoru koji su Hamas i Izrael dogovorili u ranim jutarnjim satima.
Eli Cohen je za novinsku kuću rekao da bi prva skupina talaca trebala biti oslobođena sutra, ali nije rekao koliko će ih biti pušteno. Također je odbio potvrditi izvješća da će proces započeti u 5 ujutro po lokalnom vremenu.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron je poručio da pozdravlja dogovor Izraela i Hamasa o taocima i dodao da Francuska "neumorno radi na oslobađanju svih talaca".
"Pozdravljam objavu sporazuma za oslobađanje talaca i humanitarno primirje. Neumorno radimo na oslobađanju svih talaca. Najavljeno humanitarno primirje trebalo bi omogućiti dostavljanje pomoći i spašavanje civila u Gazi", objavio je na društvenim mrežama.
Izraelsko djelovanje bi se trebalo moći kritizirati bez optužbi o mržnji prema Židovima, rekao je danas u Europskom parlamentu Josep Borrell, vanjskopolitički šef Europske unije.
>> Opširnije
Dogovor se svodi na jednu stvar: najveći diplomatski napredak u sukobu, onaj za koji se dužnosnici Bidenove administracije nadaju da će dovesti do povećanja humanitarne pomoći za Palestince koji pate u Gazi i otvoriti vrata za vraćanje više talaca kući.
>> Opširnije
Kremlj je pozdravio sporazum o primirju između Izraela i Hamasa kao "prvu dobru vijest iz Gaze nakon jako dugo vremena". "Rusija i većina zemalja u svijetu pozivaju na prekid vatre i humanitarnu pauzu. Jer samo na temelju ovakvih stanki mogu se izgraditi neki obrisi budućih pokušaja održivog rješenja", rekao je novinarima glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Yehudit Ben Gvir, šef stranke Otzma i izraelski ministar nacionalne sigurnosti, nazvao je dogovor s Hamasom "opasnim presedanom" koji ponavlja pogreške iz prošlosti. The Times of Israel piše kako je vjerojatno mislio na dogovor iz 2011. , kada je više od 1000 zatvorenih Palestinaca oslobođeno u zamjenu za jednog vojnika IDF-a.
Krajnje desni političar smatra da Izrael ima "moralnu dužnost" vratiti sve, a ne samo neke taoce. Kritizirao je dogovor jer njime nije osigurano oslobađanje svih žena i djece zatočenih u Gazi, označivši ga "nemoralnim, nelogičnim i nedovoljnim".
"Hamas je želio ovo primirje više od svega. Također su se htjeli ‘riješiti’ žena i djece u prvoj fazi jer je postojao međunarodni pritisak. Htjeli su u zamjenu dobiti gorivo, oslobađanje terorista, zaustavljanje IDF-ovih akcija pa čak i zabranu (izviđačkih) letova. Imaju sve to", istaknuo je.
Pozvao je na pojačavanje vojnih akcija IDF-a, s ciljem pritiska na Hamas da pristane na sveobuhvatni dogovor o taocima. Potvrdio je da su ministri iz njegove stranke glasovali protiv sporazuma, rekavši da su sve opcije u ovom trenutku "loše".
Izraelske obrambene snage (IDF) su objavile da su tijekom noći nastavili svoju operaciju u Pojasu Gaze, a zabilježeni su i smrtni slučajevi.
>> Opširnije
Izraelska vojna operacija nastavlja se jutros prije nego što na snagu stupi četverodnevni prekid vatre. Iz južnog Izraela mogao se vidjeti dim kako se diže iznad Gaze, a IDF je priopćio da njegove trupe još uvijek "udaraju na terorističku infrastrukturu".
U najnovijem ažuriranju stoji: "IDF-ove snage nastavljaju djelovati u Pojasu Gaze kako bi ubijale teroriste, uništavale terorističku infrastrukturu i locirale oružje pohranjeno unutar civilnih zgrada. Jutros su vojnici IDF-a neutralizirali šaht terorističkog tunela iz kojeg je izašao terorist Hamasa i pucao na vojnike".
Dodali su i da provode "ciljane napade" u blizini izbjegličkog kampa Jabalia i u području Beit Hanouna tijekom posljednjih nekoliko dana. Izrael već dugo optužuje Hamas da koristi civilnu infrastrukturu, uključujući bolnice, u vojne svrhe, a ljude kao "živi štit". Ali kritičari kažu da IDF-ovo bombardiranje Gaze predstavlja kolektivno kažnjavanje stanovništva regije.
Još malo detalja o zatvorenicima koje je Izrael stavio na popis za potencijalno oslobođenje. Iako se čini da sporazum dopušta oslobađanje 150 osoba, izraelska je vlada imenovala 300 osoba. BBC izvještava da je većina osoba nabrojanih na popisu "u dobi od 17 ili 18 godina, s ukupnim rasponom godina od 14 do 59 godina". Većinom je riječ o muškarcima.
Kaznena djela koja im se stavljaju na teret uključuju "pokušaj ubojstva, bacanje bombe, pravljenje eksploziva ili zapaljivog predmeta, bacanje kamenja, kontakt s neprijateljskom organizacijom, nanošenje teških tjelesnih ozljeda i palež na nacionalističkoj osnovi".
Times of Israel izvještava da je vlada otkrila više o mehanizmu oko oslobađanja, odnosno da će "ratni kabinet premijera Benjamina Netanyahua, ministra obrane Yoava Gallanta i ministra Bennyja Gantza odlučiti o identitetu zatvorenika koji će biti pušteni u svakoj fazi".
Na dogovor Hamasa i Izraela pristigla je i reakcija Ujedinjenog Kraljevstva, čiji ministar vanjskih poslova ga je opisao kao "ključan korak" te je pozvao sve strane da ga ispune dogovor u cijelosti,:
"Ova pauza pruža važnu priliku da se osigura da mnogo veće količine hrane, goriva i druge pomoći koja spašava živote može trajno stići do Gaze", rekao je Cameron.
"Već smo udvostručili našu obvezu pomoći Palestincima ove godine i blisko ćemo surađivati s UN-om kako bismo osigurali da ona stigne do onih kojima je potrebna", dodao je.
Rekao je da će Ujedinjeno Kraljevstvo nastaviti raditi na "dugoročnom političkom rješenju koje će Izraelcima i Palestincima omogućiti da žive u miru" dodajući, "naravno, želimo vidjeti da svi taoci budu odmah pušteni i i da obitelji pogođene užasima terorističkog napada od 7. listopada budu ponovno ujedinjene”
Izraelska vojska priopćila je da se njena kampanja u Gazi nastavlja, dok Al Jazeera javlja se izraelski zračni udari pojačali u posljednjim satima.
U priopćenju objavljenom na Telegramu, Izraelske obrambene snage (IDF) su napisale: "IDF nastavlja djelovati u Pojasu Gaze. To uključuje napade na terorističku infrastrukturu, ubijanje terorista i lociranje oružja. Proteklog dana, IDF trupe su usmjeravale zrakoplove na napade na terorističku infrastrukturu iz koje je pucano po našim snagama. U napadu je ubijeno nekoliko terorista".
Kopnene snage IDF-a također su izvele ciljane napade u Sheikh Za’idu na sjeverozapadu Jabalye. Tijekom ciljanih napada, promatrači Hamasa identificirani su u tom području i ubijeni, objavio je IDF.
Nadalje, tijekom proteklih nekoliko dana, IDF-ove snage su provele ciljane napade na području Beit Hanouna. Tijekom operacije vojnici su locirali oružje, puške AK-47, sjekire i streljivo pohranjeno u jednoj civilnoj rezidenciji. Snage IDF-a također su se uključile u borbu i eliminirale brojne terorističke ćelije, objavila je vojska.
Ove tvrdnje nisu neovisno provjerene.
Ranije je katarska televizija Al Jazeera javila da su se “izraelski zračni napadi intenzivirali tijekom posljednjih nekoliko sati diljem Pojasa Gaze” i da postoji “strah da bi zračni napadi mogli intenzivirati danas prije nego sporazum stupi na snagu.”
Također je rekao da su "uvjeti za ljude ovdje i dalje vrlo loši", ali da će "kratkotrajna pauza dati tračak nade Palestincima koji se žele vratiti svojim kućama kako bi provjerili svoje posjede te izvukli žrtve ispod ruševina .”
Katarski premijer zahvalio je SAD-u i Egiptu što su pomogli Kataru da posreduje u postizanju sporazuma o primirju i puštanju talaca iz Gaze. Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani rekao je kako se nada da će dogovor pomoći pri uspostavljanju "sveobuhvatnog i održivog sporazuma" koji će "stati na kraj ratu i krvoproliću".
Premijer je također rekao kako se nada da će dogovor "dovesti do ozbiljnih razgovora za sveobuhvatan i pravedan mirovni proces".
Očekuje se da će troje Amerikanca, uključujući trogodišnju djevojčicu, biti među 50 talaca koje bi Hamas treba osloboditi u skladu sa sporazumom postignutim s Izraelom, rekao je danas visoki američki dužnosnik.
Dužnosnik nije naveo imena američkih državljana, ali je rekao da su roditelji djevojčice među ubijenima tijekom napada u Izraelu 7. listopada. Osim izraelskih civila, više od polovice talaca ima strano i dvojno državljanstvo iz nekih 40 zemalja, uključujući UK, SAD, Francusku, Argentinu, Njemačku, Čile, Španjolsku i Portugal, priopćila je izraelska vlada.
Povjerenstvo za pitanja zatvorenika pri palestinskim vlastima sa sjedištem u Ramali priopćilo je da je više od 7.800 Palestinaca zatvoreno u Izraelu, uključujući 85 žena i 350 djece.
Većina je privedena bez optužnice ili zbog incidenata kao što je bacanje kamenja na izraelske vojnike, a ne zbog pokretanja militantnih napada, dodaje se. Izrael će osloboditi 150 palestinskih zatvorenika u zamjenu za puštanje 50 talaca.
Izrael je upravo objavio popis od 300 palestinskih zatvorenika koji bi mogli biti pušteni na slobodu u sklopu sporazumu postignutom između Izraela i Hamasa.
Popis, objavljen na web stranici izraelskog ministarstva pravosuđa, uključuje imena, dob i prekršaje onih koji ispunjavaju uvjete. Podsjetimo, za početak se očekuje puštanje 150 uhićenika.
Rusija, Europska unija i Australija pozdravili su postizanje sporazuma između Izraela i Hamasa o četverodnevnom primirju i puštanju najmanje 50 talaca iz Gaze na slobodu.
Sporazum je komentirala i Francuska, poručivši kako se nada da će francuski državljani biti u prvoj tranši talaca koji bi trebali biti pušteni na slobodu.
Palestinski predsjednik Mahmud Abas pozdravio je dogovor Izraela i Hamasa o primirju i puštanju talaca te pozvao na "potpuni prekid izraelske agresije".
Dr Majed Al-Ansari, službeni glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Katara, objavio je izjavu o dogovoru Izraela i Hamasa, u kojoj navodi kako su "Izrael i Hamas pristali su na ovaj dogovor nakon tjedana intenzivnih pregovora".
"Katar je vodio posredovanje u koordinaciji sa Sjedinjenim Državama i regionalnim partnerima, kojima izražavamo svoju zahvalnost. Sada smo usredotočeni na osiguravanje da se obje strane pridržavaju uvjeta sporazuma. Pojedinosti uključuju poštivanje četverodnevne humanitarne pauze kako bi se olakšalo oslobađanje određenog broja civilnih talaca u zamjenu za zatvorenike u izraelskim zatvorima. Dogovor se može produžiti ako se može dogovoriti oslobađanje daljnjih talaca", poručio je katarski glasnogovornik.
"Nadamo se da je ovaj sporazum prvi korak prema deeskalaciji i osiguravanju dugoročnog primirja, nakon čega slijedi sveobuhvatan politički proces za okončanje ovog desetljećima dugog sukoba", stoji u priopćenju.
Američki šef diplomacije Antony Blinken kaže da je dogovor o taocima "rezultat neumorne diplomacije i neumoljivih napora u Ministarstvu vanjskih poslova i široj vladi Sjedinjenih Država".
"Iako ovaj dogovor označava značajan napredak, nećemo stati sve dok Hamas i dalje drži taoce u Gazi", rekao je Blinken.
Visoki američki dužnosnik održao je brifing s predstavnicima medija, na kojem je rečeno kako SAD predviđa da će broj talaca koji će biti oslobođeni "biti veći od 50". "No, ne želimo predviđati točan broj", dodao je.
"Način na koji je dogovor strukturiran je da uvelike potiče oslobađanje svih talaca", rekao je dužnosnik
U zamjenu za oslobađanje talaca koje je oteo Hamas, dužnosnik je rekao da će Izrael "osloboditi određeni broj palestinskih zatvorenika".
Izrael je objavio kako će četverodnevno primirje, koje je dogovoreno u zamjenu za puštanje 50 talaca iz Gaze, biti produljeno za jedan dan za svakih dodatnih 10 talaca koje Hamas pusti povrh prvotnih 50.
BBC navodi kako je dogovor Hamasa i Izraela dogovoren s ciljem da se oslobodi maksimalan mogući broj taoca u zamjenu za primirje.
Katar, koji je pomogao u sklapanju sporazuma Izraela i Hamasa, objavio je priopćenje u kojem kaže da će "vrijeme početka četverodnevnog primirja biti objavljeno u naredna 24 sata".
Primirje će trajati četiri dana, navode, dodajući da je to "podložno produljenju".
Američki predsjednik pozdravio je sporazum o privremenom prekidu vatre između Hamasa i Izraela, kojim će biti oslobođeni neki taoci koji su trenutačno zatočeni u Pojasu Gaze.
>> Opširnije
Jordan upozorava da bi svaki pokušaj Izraelaca da nasilno potisnu Palestince preko rijeke Jordan predstavljao kršenje međusobnog mirovnog sporazuma.
>> Opširnije
Uoči objave o prihvaćanju sporazuma, Netanyahu je rekao da je intervencija američkog predsjednika Joea Bidena pomogla poboljšati okvirni dogovor tako da uključuje više talaca i manje ustupaka.
No, Netanyahu je rekao da se izraelska misija nije promijenila. "U ratu smo i nastavit ćemo ratovati dok ne postignemo sve svoje ciljeve. Uništiti Hamas, vratiti sve naše taoce i osigurati da nijedan entitet u Gazi ne može prijetiti Izraelu", rekao je u snimljenoj poruci na početku sastanka vlade.
Izraelska vlada podržala je dogovor s Hamasom o oslobađanju 50 žena i djece koje palestinski militanti drže u Gazi kao taoce u zamjenu za četverodnevni prekid borbi,
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati