Predvidio je svjetsku krizu 2008., sad najavljuje novu. "Bit će najgora u povijesti"
SLJEDEĆA globalna gospodarska kriza dogodit će se 2026. godine i bit će najgora u povijesti, tvrdi britanski pisac, ekonomist i poslovni savjetnik Fred Harrison na temelju vlastitog modela 18-godišnjeg gospodarskog ciklusa. Njegove tvrdnje imaju posebnu težinu zato što je 80-godišnji Harrison bio jedan od rijetkih analitičara koji su na vrijeme predvidjeli posljednju financijsku i nekretninsku krizu, koja je počela 2008. godine.
Harrison je toliko uvjeren u svoju mračnu prognozu da je pismom upozorio Keira Starmera, vođu britanskih laburista i vjerojatnog pobjednika parlamentarnih izbora u Velikoj Britaniji 4. srpnja, da bi mu bilo najbolje izgubiti izbore i tako izbjeći odgovornost za nadolazeći kolaps.
"Ako laburisti pobijede na izborima, što je sasvim izvjesno, Starmerova vlada bit će kriva za ono što već sada znamo da će se dogoditi, bez obzira na to koja će stranka biti na vlasti. S druge strane, naravno da ne mogu namjerno izgubiti izbore", rekao je Harrison u razgovoru za švedski dnevni list Aftonbladet.
Teorija o 18-godišnjim ciklusima
Britanski ekonomist tvrdi da je na temelju gospodarskih podataka još od početka 19. stoljeća do danas, između ostalog u SAD-u, Velikoj Britaniji, Australiji i Japanu, došao do teorije o 18-godišnjim ciklusima koji se već stoljećima ponavljaju u cijelom svijetu.
Harrison smatra da je pogrešno koristiti zemljišta i nekretnine kao primarne pokretače gospodarskog rasta. Njegova je temeljna ideja da ekonomisti pogrešno pretpostavljaju da stanje tržišta nekretnina ovisi o uvjetima u ostatku gospodarstva, zato što je vlasništvo ključni faktor koji oblikuje poslovni ciklus, a ne obrnuto.
Globalne cijene nekretnina, za koje Harrison tvrdi da su ključne za svaku krizu, nastavit će rasti do 2026. godine, a zatim će se snažno urušiti.
"Nacionalne vlade su tijekom krize 2008. godine ulijevale novac u banke, od čega je tržište nekretnina imalo koristi, odnosno to je ublažilo posljedice kolapsa. Međutim, troškove su morali snositi sami građani. Na kraju ovog 18-godišnjeg ciklusa države će biti toliko prezadužene da će im biti vrlo teško posuditi novac na tržištu kako bi spasile svoja gospodarstva", objasnio je Harrison za Aftonbladet.
"Bit će to najgora kriza u povijesti"
Gospodarska kriza koja će za dvije godine pogoditi svijet bit će najgora u povijesti zato što je šteta na kraju svakog ciklusa nakon Drugog svjetskog rata sve veća, smatra ekonomist, koji je pažnju javnosti privukao još 2005. godine, kada je ispravno prognozirao: "Sljedeća prekretnica na tržištu nekretnina dogodit će se krajem 2007. ili početkom 2008. Jedini način da se cijene vrate na pristupačne razine je recesija."
Današnju situaciju otežavaju i parlamentarni te predsjednički izbori, između ostalog u Velikoj Britaniji, SAD-u i Francuskoj, zbog čega vladajuće stranke još više ignoriraju štednju.
"Dugovi će rasti kako se bliže izbori i kako se sve više obećava, ali uskoro će nacionalne vlade shvatiti da se više ne mogu zadužiti koliko treba. Da bi ispunile svoja obećanja, onda će morati tiskati puno svježeg novca, što će povećati inflaciju i ostaviti posljedice za obične građane", rekao je Harrison i dodao:
"Ovo je nevjerojatno mračna perspektiva i nitko ne zna što će se konkretno dogoditi. Vlade slijepo hodaju u sigurnu smrt. Stvari mogu krenuti po zlu i na drugačiji način, recimo ako Putin odluči iskoristiti nuklearno oružje."
Upozoravao Blairea na krah
Osim Starmera, od kojeg je dobio samo kurtoaznu i općenitu zahvalu što mu se javio, Harrison je svojedobno na nadolazeću krizu pokušao upozoriti i bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira.
"Krajem 90-ih godina poslao sam pisma kompletnom Blairovom kabinetu, pokušavajući ukazati na krah. Upozorio sam ih da imaju 10 godina za zaustavljanje rasta cijena nekretnina i objasnio da će nakon 2007. uslijediti strašna svjetska financijska kriza. Potpuno su me ignorirali, ništa nisu poduzeli. Došlo je do globalne krize i do desetljeća štednje. Političari jednostavno ne žele reći ništa što bi moglo zabrinuti vlasnike kuća", rekao je britanski ekonomski analitičar za Aftonbladet.
Inače, Harrison je dobar poznavatelj ruskog gospodarstva i tržišta jer je nakon propasti Sovjetskog Saveza godinama radio kao savjetnik ruske vlade i parlamenta za porezne i tržišne reforme. Pokušavao je usmjeriti rusku ekonomsku politiku prema ulaganjima u škole, znanost i zdravstvo, ali napustio je Rusiju 2002. godine, kad mu je postalo jasno da ruski vlastodršci i biznismeni nisu zainteresirani za ulaganje u razvoj, nego u nekretnine i nogometne klubove na Zapadu.
Fred Harrison također vjeruje da će sljedeća financijski kriza pogodovati ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu: "Europske vlade već troše goleme iznose kako bi modernizirale i ustrojile velike vojne sile za slučaj ruskog napada na neku od članica NATO-a. A kaos u kojem će se Zapad uskoro naći Putin će iskoristiti za promicanje vlastitih interesa jer rat u Ukrajini neće završiti prema njegovim željama. Uglavnom, budućnost nam nije nimalo blistava."