Putin jučer udario po Zelenskom, danas druga priča. Najavljen kraj važnog sporazuma
IZ MINUTE u minutu mogli ste pratiti događaje u Ukrajini.
Ključni događaji:
- Putinov glasnogovornik: Čini se da nema šanse za produljenje sporazuma o ukrajinskom žitu
- Rusija: Uništili smo ukrajinske dronove koji su napali naš naftovod
- Šojgu pozvao na proizvodnju više tenkova
- Strahuje se da Rusija mapira vitalnu podvodnu strukturu
- Zelenski: Svaki ponovno osvojeni metar zemlje je iznimno važan
- Kijev: Napredujemo u južnim sektorima
- Putin je potvrdio da je rusko nuklearno oružje stiglo u Bjelorusiju
LAVROV je rekao da afrički čelnici za Putina nisu donijeli nikakvu poruku ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
>> Opširnije
RUSKI predsjednik Vladimir Putin rekao je afričkim čelnicima da Rusija pozdravlja njihov uravnotežen pristup sukobu u Ukrajini i da je otvorena za dijalog.
>> Opširnije
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je kako se čini da "nema šanse" za produljenje sporazuma koji bi Ukrajini omogućio siguran izvoz žitarica preko Crnog mora kroz vode pod kontrolom Rusije.
“Teško da je moguće predvidjeti bilo kakvu konačnu odluku ovdje, ali mogu reći da, sudeći de facto prema statusu quo koji imamo, ovaj dogovor nema šanse”, rekao je Peskov za rusku novinsku kuću Izvestija u snimci objavljenoj na njenom Telegram kanalu.
Izvoz ukrajinskog žita prema sporazumu koji osigurava njegov siguran prolaz kroz Crno more ne pomaže u rješavanju problema Afrike s visokim svjetskim cijenama hrane jer je samo 3% otišlo u najsiromašnije zemlje, rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin u subotu afričkim čelnicima.
Putin je rekao da su prehrambenu krizu uzrokovali potezi zapadnih zemalja, a ne ono što Rusija naziva "specijalnom vojnom operacijom" u Ukrajini.
Čelnici Južnoafričke Republike, Senegala, Egipta, Zambije, Ugande, Demokratske Republike Kongo i Komorskih otoka sastali su se s Putinom u vladinoj palači Konstantinovski iz 18. stoljeća u nadi da će posredovati u sukobu u Ukrajini nakon posjeta Kijevu u petak.
Delegacija afričkih čelnika koja želi posredovati u ukrajinskom sukobu rekla je ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu u subotu da je vrijeme za pregovore o prekidu borbi, za koje su rekli da štete cijelom svijetu.
Putin tvrdi da je Rusija spremna razmotriti bilo kakvo rješenje, ali da Ukrajina odbija ući u pregovore, prenosi Reuters.
Američki predsjednik Joe Biden ponovio je da je "potpuno neodgovorno" rusko premještanje nuklearnog oružja u Bjelorusiju.
Na odlasku u Philadelphiju rekao je novinarima: "Komentirao sam to mnogo puta - potpuno je neodgovorno."
Na pitanje hoće li Ukrajini olakšati ulazak u NATO odgovorio je: "Ne. Zato što moraju ispuniti iste standarde. Dakle, neću ga olakšati. Mislim da su učinili sve vezano za demonstriranje sposobnosti vojne koordinacije. Ali tu je cijeli problem našeg sustava koji treba osigurati."
"Je li nekorumpirana? Ispunjava li sve standarde koje svaka druga nacija u NATO-u ispunjava? Mislim da će uspjeti i mislim da može, ali to nije automatski", rekao je još o Ukrajini Biden.
Očekuje se da će Jens Stoltenberg biti zamoljen da ostane glavni tajnik NATO-a još godinu dana, prema izvoru upoznatom s raspravama koje su u tijeku.
Stoltenbergov je mandat već tri puta produljivan, a on bi u rujnu trebao odstupiti s dužnosti nakon devet godina na mjestu glavnog tajnika vojnog saveza.
Norvežanin ima široku podršku u savezu te je i dalje učinkovit vođa, rekao je Reutersu izvor koji je želio ostati anoniman.
"Bidenova administracija dolazi na ideju da Stoltenberg ostane još godinu dana. Ne čini se da trenutno postoji konsenzus unutar saveza o njegovoj zamjeni", rekao je izvor Reutersu.
Predsjednik Južnoafričke Republike Cyril Ramaphosa stigao je u Rusiju. U delegaciji su uz njega i predsjednik Komora Azali Assoumani, senegalski čelnik Maki Sal, predsjednik Zambije Hakainde Hichilema, egipatski premijer Mustafa Madbouly te posebni izaslanici predsjednika Republike Kongo Florent Nsiba i Ugande Ruhakana Rugunda.
U Sankt-Peterburgu popodne će se sastati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i razgovarat će o situaciji u Ukrajini.
Afrički lideri jučer su posjetili Kijev i razgovarali s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
>> Opširnije
Dvije osobe su poginule u regiji Harkiv kada je njihov automobil napadnut, prema ukrajinskim dužnosnicima. Navodi se da su stradali 42-godišnji muškarac i 53-godišnja žena, prema dužnosnicima. Nekoliko drugih dijelova Harkiva našlo se pod minobacačkim i topničkim napadima, prema vojnom čelniku regije, pri čemu su oštećene privatne kuće i dvokatnica.
Ukrajinska vojska je rekla da je u glavnom gradu Kijevu presrela 12 ruskih projektila u posljednja 24 sata. Dok je ukrajinska protuofenziva u tijeku, Rusija je nastavila gađati ciljeve u Ukrajini. U petak su dvije osobe poginule, a 25 ih je ozlijeđeno nakon topničkih napada na južni grad Herson.
Poplavne vode počele su se povlačiti nakon rušenja brane Nova Kahovka, javlja Sky News.
U ruskom granatiranju Hersona ranjene su 23 osobe, uključujući troje djece, priopćilo je ukrajinsko ministarstvo unutarnjih poslova.
"Protiv civilnog stanovništva korišteno je topništvo", objavilo je ministarstvo na Telegramu. Eksplozije su odjeknule u nekoliko četvrti grada odjednom.
"Među ranjenima su 15-godišnji dječak, 16-godišnja djevojčica i 11-godišnja djevojčica. Svima je pružena medicinska pomoć. Oštećeno je više zgrada i infrastrukturnih objekata", objavljeno je na Telegramu.
Četiri osobe su poginule nakon ruskog raketnog napada na selo u regiji Harkiv na sjeveroistoku zemlje, rekao je regionalni guverner Oleg Sinehubov. Sinehubov je na Telegramu rekao da su ruske snage granatirale selo Hurjiv Kozačok.
"Protutenkovska navođena raketa pogodila je automobil koji je vozio prema selu koje se nalazi blizu granice s Rusijom. Četiri civila koja su bila u automobilu poginula su na mjestu", rekao je guverner.
Tri ukrajinske vojne bespilotne letjelice uništene su u napadu na naftovod u okrugu Novozibkov, rekao je guverner ruske regije Brjansk koja graniči s Ukrajinom.
Ruske jedinice protuzračne obrane odbile su noćas ukrajinski napad na crpnu stanicu na naftovodu Družba, objavio je Aleksander Bogomaz na Telegramu.
Ruski ministar obrane Sergej Šojgu pozvao je na proizvodnju više tenkova kako bi se zadovoljile potrebe ruskih snaga u Ukrajini nakon što je Kijev pokrenuo protuofenzivu sa zapadnim oružjem.
"Šojgu je posjetio vojnu tvornicu u zapadnom Sibiru i naglasio potrebu za održavanjem povećane proizvodnje tenkova", priopćilo je rusko ministarstvo obrane.
Agencija France Presse izvještava da je Šojgu rekao da je to neophodno "kako bi se zadovoljile potrebe ruskih snaga koje provode specijalnu vojnu operaciju" koju je Moskva pokrenula u Ukrajini u veljači prošle godine.
Rusija tvrdi da ukrajinska protuofenziva nije uspjela, ali Kijev govori da je ponovno zauzeo nekoliko sela i oko 100 četvornih kilometara teritorija, uglavnom na južnoj fronti.
NATO je pokrenuo novi centar za pomoć u zaštiti podmorskih cjevovoda i kabela nakon još uvijek neriješenog navodnog napada na plinovode Sjevernog toka, javlja Sky News. Ovaj potez dolazi usred zabrinutosti da Rusija mapira vitalnu zapadnu infrastrukturu za energiju i internet u vodama diljem Europe.
"Prijetnja se razvija", rekao je general pukovnik Hans-Werner Wiermann, koji vodi posebnu ćeliju usmjerenu na izazov, nakon što su ministri obrane NATO-a dali zeleno svjetlo za novi centar, smješten u Northwoodu, sjeverozapadnom Londonu.
"Ruski brodovi aktivno su mapirali našu kritičnu podvodnu infrastrukturu. Postoji povećana zabrinutost da bi Rusija mogla ciljati podmorske kablove i drugu kritičnu infrastrukturu u nastojanju da poremeti zapadni život", rekao je novinarima u sjedištu NATO-a u Bruxellesu.
Rusija će prilikom dodjele akreditacija za medijske djelatnike iz zapadnih zemalja na većim forumima u Rusiji uzeti u obzir "ponašanje" njihovih medija i odnos prema ruskim novinarima u inozemstvu, objavila je državna novinska agencija TASS, citirajući Dmitrija Peskova, glasnogovornika Kremlja. Novinari iz zemalja koje Rusija naziva "neprijateljskim" nisu dobili akreditacije za Međunarodni gospodarski forum koji se održava u Sankt-Peterburgu.
Peskov je na pitanje hoće li Moskva dozvoliti zapadnim novinarima da prisustvuju forumima u Rusiji ubuduće rekao: "Hajdemo vidjeti kakav će biti režim, kako će se oni (strani mediji) ponašati". Glasnogovornik Kremlja je dodao da će pitanje dodjele akreditacija također ovisiti o tretmanu ruskih novinara u "neprijateljskim" zemljama.
Moskva koristi taj izraz za države koje su uvele sankcije zbog onoga što Kremlj naziva "posebnom vojnom operacijom" u Ukrajini. "Sve će ovisiti o odnosu prema našim novinarima u stranim, neprijateljskim zemljama", citirala je Peskova agencija TASS.
"Business as usual se više neće događati. Bit ćemo spremni primiti ih (zapadne novinare), no nećemo tolerirati takav tretman naših novinara u inozemstvu", kazao je Peskov.
Rusija je rasporedila 20 dodatnih helikoptera u zračnu luku 100 km iza linije bojišnice, prema najnovijem ažuriranju britanskog Ministarstva obrane.
"Od početka ukrajinskih protuofenzivnih operacija u južnoj Ukrajini Rusija je ojačala svoje jurišne helikopterske snage u regiji", priopćeno je.
To će Rusiji vjerojatno dati privremenu prednost u južnoj Ukrajini.
Rusija će danas isporučiti 41.3 milijuna kubičnih metara plina u Europu preko Ukrajine, piše Sky News.
Izvoz ruskog plina u Europu putem plinovoda pao je na postsovjetski najniži nivo 2022. Isporuke najvećem kupcu pale su zbog sukoba u Ukrajini i sumnje na sabotažu koja je oštetila glavni plinovod.
Ali iznos se stalno povećavao. U siječnju 2023. Gazprom je u Europu isporučio oko 25 milijuna kubika plina dnevno.
Volodimir Zelenski pozvao je skupinu afričkih čelnika da zatraže od Vladimira Putina da oslobodi političke zatvorenike.
Predsjednici Zambije, Senegala, Komora, Južne Afrike i premijer Egipta su tamo, zajedno s visokim dužnosnicima Ugande i Konga-Brazzavillea. Očekuje se da će otputovati u Rusiju na sastanak s predsjednikom Putinom u subotu u Sankt-Peterburgu.
Nakon sastanka s izaslanstvom Zelenski je ponovio da će mirovni pregovori biti mogući tek kada se Rusija povuče s okupiranih područja.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da je svaki vraćeni metar teritorija Ukrajine koji su Rusi preuzeli važan.
"Naše kretanje naprijed je najkritičnija stvar", rekao je ukrajinski predsjednik u svom jučerašnjem obraćanju nakon sastanka s najvišim vojnim zapovjednicima.
"Ukrajinska zemlja oslobođena od neprijatelja je od najveće važnosti", kazao je.
TIJEK rata ovisi o napretku ukrajinske ofenzive koja, usprkos zapadnom oružju, zasad ne napreduje onako kako bi to Ukrajina i NATO htjeli.
>> Opširnije
OČEKUJE se da će Jens Stoltenberg biti zamoljen da ostane glavni tajnik NATO-a još godinu dana, prenosi britanska agencija Reuters neimenovane izvore, zbog toga što se vojni savez ne uspijeva dogovoriti o njegovu nasljedniku uoči summita sredinom srpnja u Litvi.
>> Opširnije
Središte borbi u Ukrajini prebacilo se na cestu prema Mariupolju, gdje ukrajinska ofenziva polako potiskuje ruske snage, a britanski tenkovi Challenger spremni su za bitku. Hanna Maljar, zamjenica ministra obrane, rekla je da se najaktivnije borbe više ne vode oko Bahmuta, u istočnoj regiji Donjecka, već na jugu, i to u smjeru dva obalna grada, Berdjanska i Mariupolja, javlja Guardian.
"Ako je u prvom tjednu epicentar bio istok, sada vidimo da se borbe sele na jug i sada vidimo da su najaktivnija područja Berdjansk i Mariupolj", rekla je Maljar. “Na istoku neprijatelj je usmjerio sve snage da zaustavi našu ofenzivu. I tamo okupljaju snage da nas zaustave. Na jugu nisu baš uspješni", kazala je.
PRVO rusko taktičko nuklearno oružje stiglo je u Bjelorusiju, izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt-Peterburgu.
>> Opširnije
Ukrajinske snage napreduju u južnim sektorima svoje protuofenzive protiv ruskih okupacijskih trupa, rekli su u petak ukrajinski vojni dužnosnici. Najnovije izvješće o protuofenzivi, kao i prikaz "očajničkog otpora" ruskih trupa na istoku, objavljeno je nakon što je predsjednik Volodimir Zelenski rekao da je kretanje u protuofenzivi "najvažnija stvar".
"Svaki vojnik, svaki novi korak koji poduzimamo, svaki metar ukrajinske zemlje oslobođen od neprijatelja je od najveće važnosti", rekao je Zelenski u svojoj noćnoj videoporuci. Reuters nije mogao provjeriti situaciju na bojnom polju. Rusija nije službeno priznala ukrajinsko napredovanje u ranim fazama protuofenzive i rekla je da je nanijela teške gubitke kijevskim snagama u prethodna 24 sata.
Zamjenica ukrajinskog ministra obrane Hanna Maljar rekla je u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram da su trupe "uključene u aktivne pokrete za napredovanje u nekoliko smjerova odjednom". "Praktički u svim sektorima na jugu gdje naše jedinice napadaju bilježe taktičke uspjehe", rekla je Maljar. "Oni postupno napreduju. U ovom trenutku napredovanje je do 2 kilometara u svakom smjeru."
Maljar je dodala da ruske snage pokušavaju protjerati ukrajinske snage s utvrđenih položaja na istoku Ukrajine. Ukrajinske snage oko razorenog grada Bahmuta, koji je Rusija zauzela prošlog mjeseca, pokušavale su potisnuti ruske snage iz predgrađa grada.
General-pukovnik Oleksandr Sirski, koji je zadužen za ukrajinske kopnene snage, ranije je opisao situaciju na istoku kao napetu, pri čemu je Rusija dovela svoje najbolje divizije u sektor Bahmuta uz podršku topništva i zrakoplova.
"Nastavljamo izvoditi ofenzivne akcije u odvojenim smjerovima, zauzimajući dominantne uzvisine i šumske pojaseve s ciljem da neprijatelja postupno istjeramo iz predgrađa Bahmuta. Shvativši to, neprijateljske jedinice pružile su očajnički otpor", rekao je Sirski na Telegramu.
U Bahmutu su zabilježene neke od najžešćih borbi od početka ruske invazije u veljači 2022. Ukrajinska vojska rekla je prošlog tjedna da je počela potiskivati ruske snage u blizini Bahmuta. Kijev je u četvrtak priopćio da je povratio kontrolu nad oko 100 četvornih kilometara teritorija u nešto više od tjedan dana svoje protuofenzive.
Brigadni general Oleksandr Tarnavski, zapovjednik ukrajinskih snaga u južnom sektoru Tavriia, rekao je da je u posljednja 24 sata u sektoru bilo 36 borbenih sukoba i 578 napada. Neprijateljski gubici u poginulima i ranjenima iznosili su više od četiri satnije, napisao je na Telegramu. Satnija se obično sastoji od 100 do 250 vojnika.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati