Radili su za Amerikance u Afganistanu. Sada se moraju skrivati
FAWAD je jedan od stotina i vjerojatno tisuća Afganistanaca čiji zahtjevi za vize za ulazak u SAD čekaju rješenje. Budući da ne mogu doći do zračne luke u Kabulu, on i njegova obitelj žive u strahu, previše uplašeni da bi izašli iz doma. Tijekom prošlog dana CNN je komunicirao s Fawadom i nekoliko drugih Afganistanaca čiji su životi sada ugroženi. Svi oni imaju dugu povijest rada za američku vladu ili američke kompanije. Svi se osjećaju napuštenima. CNN ne otkriva njihove identitete radi njihove sigurnosti.
Fawad je radio za američke kompanije od 2003. godine, a u travnju 2020. podnio je zahtjev za posebnu imigrantsku vizu. Još uvijek čeka odgovor. U nizu tekstualnih poruka koje je CNN-u poslao iz svoje kuće u Kabulu iznio je sljedeće: "Živim najgore dane u svom životu. Cijeli dan sjedim kod kuće, a noću ne mogu spavati jer su u nekim mjestima talibani počeli pretraživanje od vrata do vrata."
On i njegova obitelj nisu izlazili iz kuće otkad su talibani ušli u glavni grad tijekom vikenda. Fawad je fotografije svoje obitelji poslao CNN-u. Ima dvije male kćeri. "Mnogi moji rođaci i kolege sada pokušavaju na bilo koji način pobjeći iz zemlje", rekao je Fawad.
"Nema vremena za čekanje"
Jedan od Fawadovih bivših poslodavaca, do kojeg je CNN došao u Dubaiju, sjeća ga se kao prvoklasnog radnika i podržao je njegovu molbu za ishođenje posebne imigrantske vize. No, Fawad kaže da su njegovi posljednji e-mailovi američkom veleposlanstvu ostali bez odgovora: "Poslao sam tri, četiri e-maila s molbom da požure, ali nema nikakvih rokova i ne znamo koliko će to trajati. A vremena za čekanje nema."
Osim što je bivši zaposlenik američkih tvrtki, Fawad je također pripadnik muslimanske šijitske zajednice Hazara, koju su talibani progonili kad su posljednji put bili na vlasti. Fawadov bivši poslodavac rekao je za CNN da je primio više molbi za pomoć od Afganistanaca s kojima je radio.
CNN je također razgovarao s Afganistancem koji je zatražio da ga se iz sigurnosnih razloga naziva samo Shafi. Od 2010. do 2013. godine bio je zaposlenik američke vojske u Kandaharu, drugom po veličini gradu u Afganistanu. Prisjetio se kako je jedne noći 2013. došao kući da bi pronašao pismo talibana u kojem se traži da napusti posao ili da se suoči s ozbiljnim posljedicama. Unatoč dopisima podrške visokih američkih časnika, američko veleposlanstvo odbilo je njegov zahtjev za vizu u svibnju 2013. U odbijenici je stajalo: "Vi zapravo niste radili za vladu SAD-a ili u njeno ime."
Shafi se nedavno ponovno prijavio za vizu, uz pisma podrške dva umirovljena pukovnika američke vojske i još jednog visokog časnika. Četvrti američki časnik napisao je u prilog njegovoj prijavi da su Shafija dvaput pokušali ubiti i da su mu talibani ubili oca 2018. godine. U e-mailu koji je veleposlanstvo poslalo Shafiju u ponedjeljak od njega je zatraženo da pošalje vladinu legitimaciju. Bivši časnik američke vojske već je napisao veleposlanstvu da Shafi nije imao takvo nešto.
Shafi se sada krije u Kabulu i osjeća se zarobljenim u moru birokracije. Pitao je CNN-ove novinare: "Što nije u redu s mojom prijavom? Što im još trebam poslati?"
"Ako talibani znaju da sam radio za Amerikance, ubit će me"
Drugi Afganistanac, Farhad, koji živi u Heratu, rekao je za CNN da je skoro četiri godine radio u jednoj američkoj kompaniji koja je afganistanskoj vojsci održavala vozila i pružala druge usluge.
Sada se prijavio za posebnu vizu, prilažući potvrdu o zaposlenju od svog bivšeg poslodavca. Poslao je i pismo preporuke jednog američkog državljanina. Dobio je automatski odgovor u kojem mu se kaže da će proces trajati dugo, osam tjedana samo za provjeru dokumenata. Na temelju iskustva prijatelja, očekuje da će cijeli proces trajati više od godinu dana.
Farhad je za CNN rekao: "Poslao sam sve što je američko veleposlanstvo tražilo. Trebali bi nas odvesti iz Afganistana jer ima previše ljudi koji su se nedavno prijavili za posebnu vizu. Proces je predug, nervozni smo zbog prijetnji protiv nas. Ako talibani znaju da sam radio za Amerikance, ubit će me."
Farhad je rekao da se krije sa suprugom i dvoje male djece, bez izgleda za bijeg iz zemlje: "Mogao bih putovati iz provincije Herat, ali previše je rizično. Svi letovi iz Kabula su obustavljeni. Moram pričekati dok mi ne odgovore, trenutačno nemam alternativu."
Farhad ima još jednog prijatelja koji je poslao svoje dokumente u veleposlanstvo prije četiri mjeseca, ali primio je samo poruku u kojoj se navodi da se njegova prijava obrađuje.
"Kao što vidite, veleposlanstvo se evakuiralo i nitko ne reagira i ne daje pojašnjenja", ističe Farhad.
640 Afganistanaca u krcatom avionu
Iako se evakuacijski zračni prijevoz iz Kabula ubrzao u posljednja 24 sata, problem za Afganistance koji očajnički žele napustiti zemlju je to što talibani kontroliraju pristupne ceste do zračne luke. Afganistanci nemaju siguran put do aerodroma, čak i ako su njihovi dokumenti uredni. Neki su Afganistanci ipak stigli do zračne luke za vrijeme kaosa tijekom vikenda i bilo im je dopušteno ukrcati se na neki evakuacijski američki let.
U nedjelju je oko 640 Afganistanaca stiglo u Katar u preopterećenom zrakoplovu C-17 Globemaster III, prema izvješću Defense Onea, privatne web stranice koja opsežno izvještava o američkim vojnim operacijama. Pentagon je u ponedjeljak navečer objavio da je nekoliko letova napustilo Kabul s još nekoliko stotina kandidata za posebnu vizu. A SAD planira evakuirati još tisuće.
Glasnogovornik američkog ministarstva obrane John Kirby rekao je u ponedjeljak: "Kad iz Kabula krene više letova, u zrakoplove ćemo ukrcati što je moguće više ljudi. Bit će to mješavina, ne samo američki građani već možda i neki afganistanski podnositelji zahtjeva za posebnu vizu."
Pentagon kaže da iz Kabula može dnevno prevesti 5000 do 9000 ljudi. No, s obzirom na to da bi deseci tisuća Afganistanaca mogli potražiti utočište u SAD-u u okviru programa posebne vize, nastavak komercijalnih letova bit će neophodan.
Glasnogovornik američkog State Departmenta Ned Price rekao je u ponedjeljak da SAD nastoji ponovno uspostaviti kontrolu na aerodromu kako bi se komercijalna putovanja mogla nastaviti i mnogi Afganistanci mogli doći do sigurnosti.
Međutim, nije bilo jasno koliko će dugo američka vojska i dužnosnici ostati na terenu u Međunarodnoj zračnoj luci Hamida Karzaija. Price je u ponedjeljak izjavio: "Zadržat ćemo prisutnost na terenu sve dok je to za nas odgovorno i sigurno."
Za stanovnike Kabula Fawada i Shafija zračna luka je primamljivo blizu, ali ipak nedostižna. Fawad je još uvijek u stanju šoka: "Nitko nije mogao ni pomisliti da bi se talibani jednog dana mogli vratiti u Kabul." Sada ih vidi kako hodaju ulicama.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati