Rusija tvrdi da neće nastaviti bombardiranje Alepa, unatoč pobunjeničkoj ofenzivi
Foto: Fah
RUSKI predsjednik Vladimir Putin smatra da nije pravo vrijeme za obnovu zračnih napada na Alepo, nakon što je ruska vojska zatražila ukidanje embarga na udare iz zraka.
"Ruski predsjednik drži da bi u ovom trenutku bilo neprikladno obnoviti napade na Alep", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Dodao je da Putin smatra kako je nužno "nastaviti s humanitarnim prekidom".
Ministarstvo obrane tražilo dopuštenje, Putin odbio
Rusko ministarstvo obrane danas je od Putina zatražilo dopuštenje za nastavak zračnih udara na Alep, nakon desetodnevne stanke, zbog ofenzive sirijskih pobunjenika na snage režima u tom drugom po veličini sirijskom gradu.
"Dok civili i dalje ginu a pobunjenici nastavljaju borbe s vladinim snagama, zatražili smo od vrhovnog zapovjednika ruskih oružanih snaga da nastavi zračne udare (...) na istočni dio Alepa", rekao je na konferenciji za novinare general Sergej Rudskoj iz ruskog glavnog stožera.
Pobunjenici pokrenuli ofenzivu protiv snaga režima, uključena i bivša al-Nusra
Glavne sirijske pobunjeničke skupine počele su danas veliku ofenzivu na Alep kako bi prekinule opsadu režima, zasipajući raketama Grad zračnu luku al-Najrab, pri čemu je poginulo najmanje 15 civila, a najmanje stotinu ranjeno prema izvještaju Sirijskog opservatorija za ljudska prava.
"Sve revolucionarne frakcije, bez iznimke, sudjeluju u bitci", priopćio je vojni glasnogovornik Fastakim frakcije. To znači da je uključena i teroristička organizacija Džabat Fatah al-Šam, bivša Džabat al-Nusra - sirijska podružnica al-Kaide, kao i islamistička frakcija Ahrar al-Šam, prenosi BBC.
Pobunjenici su detonirali i dva vozila s eksplozivom u jugozapadnom dijelu grada. Izvještaji o borbama su proturječni: dok pobunjenički izvori tvrde da su osvojili neke jugozapadne dijelove Alepa, režim tvrdi da je odbio napad i uništio više oklopnih vozila.
Američki napori da prekine veze između Džabat Fatah al-Šama i ostalih pobunjeničkih frakcija pokazali su se neuspješnim. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov ponovio je poziv koji je pobunjenicima uputio njegov američki kolega John Kerry. Pritom je dodao da će Rusija, u slučaju da do odvajanja ne dođe, umjerene pobunjeničke frakcije smatrati legitimnom metom.
Nekadašnja gospodarska prijestolnica Sirije i drugi po veličini grad u zemlji veoma je važan za režim predsjednika Bašara al Asada, ali i za pobunjenike koji se od 2011. bore u ratu u kojemu je izginulo više od 300.000 ljudi.
Sirijska vojska je 22. rujna povela veliku ofenzivu kako bi preuzela kontrolu u Alepu, ali je njezin uspjeh bio ograničen, unatoč zračnoj potpori ruskog saveznika koji u Siriji intervenira od rujna 2015. tvrdeći da gađa isključivo "terorističke ciljeve".
Bombardiranje prekinuto 18. listopada, evakuacija neuspješna
Rusija je 18. listopada ipak prekinula bombardiranje Alepa radi "humanitarnog primirja" koje je trebalo omogućiti izvlačenje civila i ranjenika te povlačenje boraca.
No osam humanitarnih koridora uspostavljenih ondje u tu svrhu bili su gotovo pusti.
Ruska vojska "poduzima sve mjere radi stabilizacije stanja u Alepu", rekao je general Rudskoj, dodajući da su humanitarni prolazi otvoreni 24 sata u danu i da su autobusi i vozila hitne pomoći na terenu radi izvlačenja civila i ranjenika.
"Voljni smo proučiti sve prijedloge za poboljšanje humanitarnog stanja u Alepu, pa i uvođenje humanitarnog primirja, ali od njega ne smiju imati koristi samo borci", rekao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati