Ruski plaćenici ubijaju civile u Maliju? "Moglo bi doći do krvavog sukoba"
RUSKI plaćenici skupine Wagner povezani su s masakrima u kojima je poginulo nekoliko stotina civila u Africi. Kako piše Guardian, zato raste strah da bi Moskva takvim intervencijama mogla ugroziti stabilnost i sigurnost u zemljama diljem afričkog kontinenta.
Svjedoci, čelnici lokalne zajednice, lokalni političari i diplomati su za mnoge smrtne slučajeve okrivili borce koje je rasporedila grupa Wagner.
Smatra se da je plaćenička grupa povezana s ruskim oligarhom Jevgenijem Prigožinom, čovjekom koji je blizak Vladimiru Putinu.
Plaćenici iz Wagnera u Maliju
Ubojstva civila dogodila su se u Maliju, strateškoj zapadnoafričkoj zemlji, u koju je Wagner stigao prošle godine nakon postignutog dogovora s novom vlasti. Interni dokumenti malijske vojske, koje je Guardian dobio na uvid, pokazuju da su pripadnici Wagnera prisutni u zemlji. Nazvani su "ruskim instruktorima" koji sudjeluju u "mješovitim misijama" s malijskim vojnicima i policijom. U tim zajedničkim operacijama ubijeno je mnogo civila.
Čak je 456 civila poginulo u devet incidenata u kojima su sudjelovale malijske snage i Wagner između siječnja i sredine travnja ove godine, pokazuju podaci nevladine organizacije naziva Projekt podataka o lokaciji i događajima oružanih sukoba (ACLED).
U ožujku se dogodio daleko ozbiljniji incident kada je grupa Wagner navodno bila uključena u masakr u Mouri, selu pod kontrolom islamističkih ekstremista. Ondje je u četiri dana ubijeno između 350 i 380 muškaraca.
Prošli tjedan pojavile su se nove optužbe o dvije pucnjave u selima oko grada Homborija u središnjoj regiji Mopti, nakon smrti jednog ili vjerojatno dvojice Wagnerovih plaćenika koji su pratili malijske trupe u operacijama protiv islamističkih militanata.
Stručnjaci kažu da prisutnost ruskih plaćenika u Maliju može izazvati krvavi sukob.
Plaćenici viđeni u zajedničkim patrolama s malijskim oružanim snagama
Čelnici zajednice, diplomati i dužnosnici rekli su za Guardian da su Wagnerovi borci viđeni u zajedničkim patrolama s malijskim oružanim snagama duž granice s Burkinom Fasom i Nigerom, na zapadnoj granici s Mauritanijom. Također, naveli su, viđeni su u gradovima na sjeveru Malija, uključujući Timbuktu.
Piloti Wagnera sada upravljaju helikopterima malijske vojske, a skupina je osigurala i borce koji su predvodili malijske snage u većim operacijama. To se posebno odnosi na veliki napad protiv islamističkih pobunjenika koji je započeo krajem veljače.
Početkom ožujka pronađeno je više od 30 tijela spaljenih u gradu Niono u središnjem Maliju nakon operacija malijskih snaga uz podršku Wagnera. Lokalni svjedoci optužili su i malijske i ruske borce za ubijanje civila. Prema Human Rights Watchu, mnoge žrtve su bile vezane i s povezima na očima, a zatim strijeljane.
Amadou Barry, koji živi u selu blizu Moure, rekao je da je 27. ožujka bio na tržnici kada su se iznenada pojavili helikopteri i iskrcali trupe. Mala skupina islamističkih militanata je u selu pucala na vojnike, a zatim pobjegla na motorima.
"Ljudi su počeli trčati u svim smjerovima, neki su pobjegli u kuće. Malijska vojska je tada otvorila paljbu na ljude koji su bježali. Ubili su toliko ljudi", rekao je Barry za Guardian.
Vlasti Malija odbacuju optužbe povezane s ubijanjem civila.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati