SAD kaže da bi ISIS mogao napasti aerodrom u Kabulu: "Prijetnja je stvarna"
SAVJETNIK predsjednika Bidena za nacionalnu sigurnost upozorio je u nedjelju da bi Islamska država mogla izvesti napad tijekom evakuacije tisuće Amerikanaca i afganistanskih saveznika iz međunarodne zračne luke u Kabulu.
"Prijetnja je stvarna. Akutno je", rekao je Jake Sullivan, savjetnik za nacionalnu sigurnost.
Ni Sullivan ni drugi visoki američki vojni ili obavještajni službenici nisu dali detalje o prijetnjama Islamske države. No, sadašnji i bivši dužnosnici kažu da se prijetnje kreću od raketnog napada na transportni avion tijekom slijetanja ili polijetanja do kamiona napunjena eksplozivom ili bombaša samoubojica koji su se infiltrirali u gomilu izvan zračne luke.
Sve više prijetnji
Biden je u petak kazao da su američke vojne i protuterorističke službe pomno pratile prijetnje ISIS-a, napominjući da je u Kabulu i drugim lokacijama pušteno na tisuće zatvorenika. Iako je malo vjerojatno da bi talibani svjesno pustili na slobodu borce Islamske države, zbog kaosa u Afganistanu oslobođen je velik broj zatvorenika, među njima i neprijatelja talibana.
"ISIS je čekao ovakvu priliku, gdje njegovi borci mogu iskoristiti kaos na terenu kako bi dobili priliku napasti američke vojnike", rekao je analitičar Colin P. Clarke, a prenosi The New York Times.
Proteklih tjedan dana američki dužnosnici upozoravali su na prijetnje zračnoj luci tijekom evakuacije civila iz Kabula.
Udarac talibanima
Napad na zračnu luku, rekli su sadašnji i bivši dužnosnici, bio bi strateški udarac i protiv Sjedinjenih Država i talibana. Kazali su u subotu da američka vojska uspostavlja alternativne rute do zračne luke u Kabulu za Amerikance, afganistanske saveznike i građane iz drugih zapadnih zemalja zbog prijetnje koju predstavlja ISIS.
U četvrtak navečer helikopteri CH-47 Chinook pokupili su 169 Amerikanaca kod jednog hotela i odvezli ih na sigurno, umjesto da pješače 200 metara do ulaza u zračnu luku.
Smrtonosni napad na američke i afganistanske civile bio bi katastrofa ne samo za Sjedinjene Države već i za talibane, koji nastoje učvrstiti kontrolu nad Kabulom. Talibani i Islamska država su neprijatelji koji se međusobno bore na bojnom polju za kontrolu nad dijelovima zemlje.
ISIS i dalje aktivan i opasan
Zapadni analitičari smatraju da bi ISIS, u slučaju napada tijekom evakuacije, poboljšao svoju reputaciju i pospješio novačenje novih članova. Naime, prema izvješću Ujedinjenih naroda iz lipnja, "Islamska država je zbog gubitaka teritorija smanjila sposobnost regrutiranja članova i generiranja novih sredstava".
Iako se još uvijek vjeruje da podružnica ISIS-a ima 1500 do 2200 boraca u provincijama Kunar i Nangarhar, ona je prisiljena decentralizirati se i sastoji se prvenstveno od malih skupina diljem zemlje.
Izvješće navodi da je podružnica ISIS-a pod novim vođom, Shahabom al-Muhajirom, i dalje "aktivna i opasna" te nastoji popuniti svoje trupe nezadovoljnim talibanskim borcima i drugim militantima.