Sanader na optužbe o putu u Veronu: Pa nisam valjda trebao ići biciklom
UPITAN da odgovori zašto 25. lipnja nije sudjelovao u središnjoj proslavi obilježavanja Dana državnosti u Vukovaru, te o čijem je trošku toga dana putovao u Veronu, Sanader je ustvrdio kako središnja proslava uopće nije bila održana u Vukovaru (25. lipnja u nedjelju) već dva dana ranije, 23. lipnja (u petak) u crkvi Sv. Marka na istoimenom zagrebačkom trgu.
Sanaderov odgovor i opaska kako na toj proslavi nije vidio niti jednog SDP-ovog zastupnika, izazvao je salvu smijeha među oporbenim zastupnicima koji su ipak saslušali premijerov odgovor željni pojašnjenja i na pitanje tko je financirao let Vladinog zrakoplova kojim je Sanader tog dana otišao u Veronu gdje je uživao u operi.
Sanader je ustvrdio da je u Veronu otputovao "privatno" odgovarajući tako na "službeni" poziv organizatora kulturne manifestacije koja se održavala u tom gradu na koju je, prema njegovom mišljenju, trebao otputovati jedino "službenim" prijevozom.
"Pa nisam valjda trebao ići biciklom. Idem u Veronu već 3. ili 4. put, isto kao što već 10. puta idem na Dubrovačke ljetne igre, ili kao što sam pet puta išao na Histrione, i na Đakovačke vezove na koje sam išao samo jednom, ali ću nastojati to popraviti. I ne samo ja, svi koji su pozvani išli su službenim sredstvima. Pa ne mislite valjda da ću ići biciklom, i da ću, kao što ste vi 3. siječnja prodavali demagogiju pa ste išli automobilima na Gornji grad i onda se biciklima dovezli na Markov trg, i tako prodavali demagogiju. Pa zar mislite da ću na poziv na koji sam službeno pozvan ići privatnim prijevozom." - ironično je zaključio Sanader.
Na pitanje Stazića o računima nije želio odgovoriti.
Jurjević predložio Sanaderu da "se nauči ponašanju u saboru"
Afera Brodosplit ni tijekom saborskog "aktualnog prijepodneva" nije dobila konkretnije rezultate. Kao što se i očekivalo, SDP-ov saborski zastupnik Marin Jurjević postavio je pitanje oko spornih 6 milijuna dolara koji su navodno nestali iz splitskog brodogradilišta, a o kojima je pokrenuta istraga nakon što je austrijski Interpol izvijestio hrvatske kolege o sumnjivoj transakciji četiri milijuna dolara preko računa u jednoj austrijskoj banci.
Predsjednik vlade Ivo Sanader Jurjeviću nije dao odgovor o nestalim milijunima već je, kritizirajući Jurjevića što po treći put na saborskom "aktualnom satu" postavlja isto pitanje, rekao kako se SDP-ov zastupnik po tom pitanju treba obratiti "na mjerodavne institucije ove zemlje".
Sanader je kazao kako je nepošteno prozivati vladu zbog "eventualnog" nestanka 6 milijuna dolara, te je ustvrdio da se vlada zalaže za okončanje kriminalistička istrage koja se provodi u Brodosplitu.
"Eventualni kriminal nema političkog predznaka, i slažete se sa mnom da u ovom slučaju treba pričekati rezultate istrage, a ne paušalno osuđivati ovu vladu." - kazao je Sanader koji je dio odgovornosti za loš status splitskog brodogradilišta prebacio i na upravu imenovanu za vrijeme "Račanove" vlade. Za istu je Sanader rekao da se također nalazi pod krim-istragom.
Odgovarajući na pitanje o Brodosplitu, Sanader se dotakao i jednog člana Jurjevićeve obitelji, što je SDP-ovog zastupnika posebno naljutilo te je od premijera zatražio da "se nauči abecedi političke kulture" i da "se nauči ponašanju u saboru".
"Ja sam saborski zastupnik i mene je izabrao narod, a vi ste dužni odgovarati ovom domu koji vam je izglasao povjerenje." - zaključio je Jurjević iznerviran Sanaderovim zadiranjem u njegovu obitelj.
Na pitanje SDP-ove zastupnice i bivše ministrice Ingrid Antičević-Marinović o tome što je vlada učinila u borbi protiv političke korupcije, Sanader je pozvao "sve u zemlji" da se ujedine u toj borbi, postavljajući protupitanje što je Račanova vlada, za čijeg je mandata Antičević-Marinović bila ministrica, učinila po tom pitanju.
Sanader zastupnici Opačić: Nisam dao uhititi Vladu Zeca, to je bilo moguće za vaše komunističke vlasti
Zastupnica Milanka Opačić pitala je Sanadera zašto je od istrage amnestiran bivši požeško-slavonski župan Ivan Bagarić (HDZ) i "boji li se premijer onoga što bi Bagarić mogao kazati".
Podsjetila je da je nedavno uhićeni bivši ravnatelj Kamen Ingrada Vlado Zec za Bagarićeva mandata bio dožupan.
"Jasno je da ste dali nalog za uhićenje Vlade Zeca, jer je policijska prijava protiv njega u ladici ležala nekoliko mjeseci", optužila je Opačić Sanadera, tražeći da se ispita i premijerova odgovornost za taj slučaj, budući da je Vlada Kamen Ingradovu kamenolomu oprostila dug.
Premijer je odgovorio da su to "besramne insinuacije", te se obršio na Opačić tvrdeći kako nije izdao nalog za ničije uhićenje i tražeći od Sabora da ga zaštiti od takvih napada.
"Takvo što bilo je moguće za vaše komunističke vlasti, u demokratskom društvu to je nemoguće." - rekao je Sanader.
Kazao je i da Kamen Ingradu njegova Vlada nije ništa oprostila, nego da je priznala do tad nepriznate troškove 20-ak kamenoloma, te ustvrdio da je dug od 35 milijuna Kamen Ingradu oprostila upravo bivša "Račanova" Vlada.
Očekujem istragu oko prodaje državnog zemljišta na Mljetu
Sanader je kazao i kako očekuje da Državno odvjetništvo i druge nadležne institucije što prije okončaju istragu oko navodne nezakonite prodaje državnog zemljišta na Mljetu, te, utvrdi li se istinitost tih optužbi, kazneno goni odgovorne.
"Očekujem da nadležne institucije istragu provedu što brže i da se Mljetu vrati ono što je hrvatsko", rekao je Sanader, odgovarajući HDZ-ovcu Frani Matušiću u Hrvatskom saboru.
Matušića je zanimao stav Vlade o, kako je kazao, nezakonitoj prodaji preko milijun četvornih metara državnog zemljišta na Mljetu, za koju odgovornim drži SDP-ovog načelnika općine Mljet.
Sanader je naglasio da Hrvatska, posebno u fazi približavanja EU, mora zaštititi svoje nacionalno bogatstvo u koje spadaju otoci, te da, bez obzira na političke opcije, treba spriječiti svakoga tko želi prodati državno zemljište.
Napomenuo je da su u tom cilju i doneseni propisi kojima se štite otoci od prodaje, na način da država ima pravo prvokupa.
Na pitanje Nikole Ivaniša (PGS) ima li Vlada pripremljene mjere za nužno povećanje izdvajanja za zdravstvo, koje se bez većih financijskih injekcija, smatra, neće oporaviti, Sanader je odgovorio da je iz proračuna ove godine izdvojeno više novca za zdravstvenu zaštitu.
Dodao je da se iduće godine planira izdvojiti 700 milijuna kuna za zdravstveni sustav te 200 milijuna za skupe lijekove, da je puno novca uloženo u otvaranje kardiokirurških centara u Osijeku i Splitu, za završetak radova na KBC Rijeka.
"Svake godine povećavamo koliko možemo", rekao je premijer.
Izvijestio je i da Vlada ozbiljno radi na rješenju za usklađivanje mirovina između tzv. starih i novih umirovljenika, a na upit HSS-ovca Miroslava Čačije zašto se taj problem ne počne rješavati već danas, odgovorio mu je kako je, zbog toga što je pitanje čitao s lista papira, očito da ne zna o čemu govori.
Poslije mu se ispričao na, kako je rekao, pretjeranoj reakciji, te poručio da će Vlada, kako je znala osigurati povrat umirovljeničkog duga, znati iduće godine provesti novu mirovinsku reformu te riješiti disproporcije između mirovina onih koji su u mirovinu otišli prije i poslije 1999.
U tom je smislu i formirana radna skupina koja radi na iznalaženju rješenja, rekao je premijer te pozvao HSS-ovce i sve druge da se uključe u rad te skupine.
Embargo na oružje - jedna od najvećih pogrešaka međunarodne zajednice
Jedna od najvećih pogrešaka međunarodne zajednice je uvođenje embarga Hrvatskoj na uvoz oružja (1991.), kazao je Sanader odgovarajući na upit nezavisnog zastupnika Slavena Letice o tome dijeli li mišljenje predsjednika države Stjepana Mesića da je međunarodni embargo na uvoz oružja 1991. koristio Hrvatskoj.
Sanader je naglasio da je Hrvatska početkom 1990-ih bila žrtva velikosrpske agresije i da se trebala braniti, istaknuvši da je međunarodna zajednica pogriješila kada je Hrvatskoj uvela embargo.
Premijer se nije složio sa Željkom Ledinskim (HSS) da ulazak Hrvatske u CEFT-u, dakle liberalizacija trgovine, znači i višestruki rast ionako prevelikog uvoza poljoprivrednih proizvoda koji će, smatra Ledinski, uništiti hrvatsko selo.
Svjestan je, kaže, da je uvoz i dalje previsok, i najavio da će Vlada znati kako zaštititi hrvatske poljoprivrednike, posebno od loše uvozne robe.
Index.hr/Hina
Foto: FAH
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati