Seksizam u knjizi iz Glazbenog za 1. osnovne: Pogledajte razliku između mamice i žene
Foto: Čitatelj Indexa
U UDŽBENIKU Glazbenog za prvi razred osnovne škole Moja glazba 1, autorica kojeg je Diana Atanasov Piljek, a izdavač Alfa, nalazi se prilično bizaran i neprimjeren prikaz žene. Naime, na slikama u udžbeniku nalaze se dvije žene.
Gornja je prikazana u skrušenom stavu, dugačkoj haljini i s pregačom oko pasa. Uz nju stoji opis "mamica".
Druga slika prikazuje ženu u zavodljivoj pozi, s rukom dignutom iza glave, dugom plavom kosom, istaknutim dekolteom, kratkom suknjom i visokim štiklama. Kraj nje stoji opis "žena".
Glazbeni kao šovinistički odgoj
Čini se da je riječ o podučavanja rodnih uloga od najranijih dana s naglašenom ulogom žene na primarno obiteljsku funkciju gdje je svedena na kućansku radnu snagu - "mamica". Sudeći prema udžbeniku odriče joj se bilo koja druga njena uloga osim kućanske i naravno one majčinske. S druge strane tu je i žena, izuzetno seksualizirana.
Djeca u prvom razredu, i ženska i muška, uče se tako da kućanica ne može biti seksualna, a seksualna žena ne može biti majka!?
Isto tako, može se reći da se djecu na glazbenom odgoju podučava kako tretirati žene u braku, a kako one koje nisu u braku. Naravno, onima koje jesu u braku, mjesto je u kuhinji. One koje nisu, seksualizirane su da bi uhvatile muškarca.
Predstavljanjem žena kao mamice koje su krotke, a žene seksualizirane, svakako nije ono što bi djecu trebali učiti u školama. Ponajmanje u glazbenom odgoju.
Poslali smo upite Ministarstvu obrazovanja i izdavačkoj kući Alfa, njihove odgovore dodat ćemo u članak kad ih dobijemo
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati