Šire se teorije zavjere o požaru koji je uništio Notre-Dame
KAO DA UNIŠTAVANJE gotovo milenij stare kulturne baštine cijelog čovječanstva nije dovoljno potresno, na društvenim mrežama i portalima su se, još dok je divljao požar u pariškoj katedrali Notre-Dame, počele pojavljivati lažne vijesti i teorije zavjera o uzrocima i podmetačima požara.
Netko zna nekoga tko sve zna
Portal Infowars, koji je poznat po širenju lažnih vijesti i teorija zavjere, ali usprkos ili baš zahvaljujući tome ima golemu sljedbu, požurio je objaviti da je požar namjerno izazvan. Podmetnut. Pozvali su se na objavu na Twitteru koja je u međuvremenu izbrisana, a u njoj nepoznat netko tvrdi da poznaje nekoga tko radi na obnovi katedrale i sve zna.
Izuzetno je lako, čak i onima s gotovo nikakvim grafičkim i informatičkim znanjima, lažirati vijesti kao da ih prenose ugledne medijske kuće. Internet je prepun generatora takvih slika, a netko je iskoristio CNN-ov grafički izgled i izgled njihovog Twitter profila te proširio vijest da su katedralu zapalili teroristi. Nakon što se lažna vijest počela širiti brzinom požara koji je progutao krov Notre-Damea, Twitter je ugasio lažni profil. Jednako je završio i lažni Twitter profil Fox Newsa na kojem je objavljeno da je kongresmenka iz Minnesote o požaru izjavila: "Kako su sijali, tako žanju."
Stari pokušaj napada predstavljen kao uzrok požara
U rujnu 2016. godine spriječen je napad automobilom bombom u blizini katedrale Notre-Dame. Pokraj crkve otkriven je automobil sa sedam boca plina. Policija je ubrzo uhitila tri žene povezane s ISIL-om koje su planirale napad, pri čemu su jedan policajac i jedna teroristica ranjeni. Jučer su se počele objavljivati vijesti i linkovi na stare članke kojima se pokušalo uvjeriti javnost da je riječ o istom ili povezanom događaju. Jihad Watch se pritom posebno iskazao naslovom "Muslimanka u potrazi za ljubavlju planirala pokraj katedrale Notre-Dame u zrak dići automobil pun spremnika za plin". Tek po otvaranju članka postaje jasno da je riječ o staroj vijesti namjerno ubačenoj među one o jučerašnjem požaru.
Srednjovjekovni fake news
Svijet je prepun budala, pa tako i onih koji likuju nad tragedijom jednog od najpoznatijih kulturnih spomenika u Europi. No to je sporadično likovanje iskorišteno kako bi se prikazalo da se većina muslimana, ako već ne svi, naslađuje uništenjem katoličke katedrale.
U susjedstvu smo, pak, svjedočili pravom idiotizmu srpskog tabloida Informer, koji je zaključio da je katedralu i Francuze stigla neka vrsta kletve: "Stigla ih božija kazna: Francuzi pre šest meseci okačili zastavu lažne države Kosovo u katedrali Notr Dam, sada je uništava vatrena stihija!" U međuvremenu su promijenili priču pa objavili: "Notr Dam zvonio u čast pobede Srba nad Turcima! Prema predanju simbol Pariza je 1389. godine slavio pobedu srpske vojske!" Srednjovjekovni fake news tako se probio do 21. stoljeća.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati