Skandalozna presuda: Mrkšiću 20 godina zatvora, Šljivančaninu 5, Radić oslobođen
HAŠKI SUD objavio je danas presudu trojici bivših zapovjednika JNA optuženih za ubojstva 264 osobe na Ovčari 1991. godine. Usprkos masovnom pokolju za koji ih se tereti, ukupna zatvorska kazna "vukovarskom trojcu" iznosi tek 25 godina.
Veselin Šljivančanin osuđen je na pet godina zatvora, Miroslav Radić oslobođen je od svih optužbi jer nije dokazano da je bio na mjestu pokolja, a "najgore" je prošao Mile Mrkšić kojem je sud izrekao kaznu od 20 godina zatvora.
> Vukovarci ogorčeni na presudu, skupljaju se na Ovčari
> Video: Šljivančanin puca na Vukovar
> Šljivančanin sutra na slobodi?
> Komentar: UN-ovi jokeri i miris krvi u zraku
> "Mladi Jastreb": Vukovarski trojac dobio bi veću zatvorsku kaznu da im se sudilo u Beogradu
> Pupovac: Stvorena je slika da su kažnjeni preblago
> "Vukovarski trojac osramotio nas je pred svijetom"
> Reakcije hrvatskih političara: Ovo je skandalozna presuda
> "U pokolju u Vukovaru nije bilo ničega za što se dobiva pet godina zatvora"
> Udruga specijalne policije iz Domovinskog rata: Presuda je neprihvatljiva, sramotna i ponižavajuća
> Bosanac: Za Vukovarce nema pravde na ovom svijetu
Šljivančanin je proglašen krivim za kazneno djelo pomaganja mučenja i okrutnog postupanja prema zarobljenicima zbog čega je osuđen na pet godina zatvora.
Haški je sud odbacio sve optužbe za zločine protiv humanosti protiv "vukovarskog trojca" pod obrazloženjem da su sve žrtve Ovčare "posebno identificirane i odabrane zbog svoje djelatnosti u hrvatskim vojnim snagama u Vukovaru. Srpske snage koje su zlostavljale i ubijale zatvorenike činile su to u uvjerenju da su njihove žrtve ratni zatvorenici, ne civili." Sud je također ustanovio kako nema dovoljno dokaza kojim bi se potkrijepile tvrdnje o združenom kriminalnom poslovanju "vukovarske trojke".
Vesna Bosanac izjavila je danas prije izricanja presude, kako se nada da će trojcu biti izrečene maksimalne kazne jer ono što se događalo s ranjenicima iz Vukovarske bolnice je previše strašno. Ona smatra kako je trojka imala ključnu ulogu i u razaranju grada i u uništavanju života i u odvođenju i ubijanju. "Niti doživotna kazna nije dovoljna kazna za njih, kao ni za one koji još nisu ni privedeni zbog onog što su učinili u Vukovaru" - rekla je Bosanac.
Tužiteljstvo tražilo doživotni zatvor
Podsjetimo, suđenje "vukovarskoj trojci" počelo je 11. listopada 2005. godine. Mrkšića, Šljivančanina i Radića, optužnica u osam točaka tereti za zločine protiv čovječnosti i kršenje ratnog prava i običaja zbog progona, istrebljenja, ubojstava, mučenja te okrutnog i nehumanog postupanja. Prvotna optužnica protiv njih podignuta je još 7. studenoga 1995., a sudi im se prema trećoj objedinjenoj i izmijenjenoj optužnici od 15. studenoga 2004.
Optužbe se odnose na zatočenje, mučenje i ubojstvo više od 260 ranjenika, bolesnika i civila iz vukovarske bolnice. "Svi zločini koji su počinjeni u Vukovaru dio su organiziranog lanca djelovanja koji su doveli do zločina na Ovčari", kazao je u uvodnoj riječi tužitelj, najavljujući kako će dokazati da je "vukovarska trojka" planirala, naredila i nadzirala odvođenje hrvatskih civila iz vukovarske bolnice, njihovo pogubljenje i pokop na Ovčari a kasnije prikrivala taj zločin.
Haško tužiteljstvo zatražilo je izricanje doživotne kazne zatvora za "vukovarsku trojku". Tužitelj Marks Moore kazao je kako se takva kazna treba izreći ako se utvrdi da se trojac udružio kako bi izveli zločinački pothvat u kojem je ubijeno i prognano mnogo ljudi.
"Među nama ima još dosta ljudi koji su zaslužili da budu na sudu"
Vukovarski branitelj Stipo Šermet još prije izricanja presude za B92 je rekao da ona nikako neće moći do kraja zadovoljiti pravdu.
"U svakom smo slučaju zadovoljni što je došlo makar do toga da njih trojica odgovaraju i odgovarali su za Vukovar, ne računajući pojedinačne postupke, odnosno postupke koji se vode pred hrvatskim i srpskim sudovima", govori Šermet.
"Ipak, postoji nezadovoljstvo zbog toga što i ovdje među nama ima dosta onih koji su zaslužili da budu na sudu, ali su i dalje slobodni ljudi, čak obavljaju neke značajne funkcije u javnom i političkom životu", istakao je Šermet.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati