Španjolski Vrhovni sud odbija pustiti neke katalonske dužnosnike iz zatvora
Ilustracija: Hina
SUDAC španjolskog Vrhovnog suda odbio je pustiti uz jamstvo na slobodu bivšeg potpredsjednika katalonske vlade Oriola Junquerasa te još trojicu dužnosnika povezavši ih s nasilnim radnjama u Kataloniji.
"Postoji rizik da bi optuženi mogli poticati djelovanje s teškim, trenutnim i nepopravljivim posljedicama", naveo je sudac Pablo Llarena u odluci.
Pritvor od 2.11.
Junqueras i katalonski 'ministar' unutarnjih poslova Joaquim Forn nalaze se u pritvoru od 2.studenog. Dvojica vođa civilnih organizacija Jordi Sánchez i Jordi Cuixart pritvoreni su 16. listopada. Sudac je rekao kako su ih istražitelji povezali s "nasilnim" djelovanjem u Kataloniji, u čijem je parlamentu 27. listopada izglasana nezavisnost.
Oni su optuženi za pobunu protiv Španjolske, neposluh prema španjolskom sudu i snagama reda te nezakonito korištenje javnog novca za promicanje i organiziranje referenduma o nezavisnosti pokrajine sa 7,5 milijuna stanovnika.
S druge strane, sudac je pustio šestoricu preostalih dužnosnika bivše katalonske vlade na uvjetnu slobodu, oduzevši im putovnice i odredivši jamčevinu od 100.000 eura. Čim plate navedeni iznos mogu izaći iz pritvora pored Madrida.
Počinje kampanja za prijevremene izbore u Kataloniji
U ponoć počinje kampanja za prijevremene izbore u Kataloniji koje je španjolska vlada sazvala za 21. prosinca. Odluka suca onemogućava sudjelovanje Junquerasu, Fornu i Sánchezu na izborima. Donedavni potpredsjednik vlade prvi je na listi Katalonske republikanske ljevice (ERC), stranke koja se zalaže za uspostavu nezavisne republike i koja bi prema dosadašnjim anketama mogla dobiti najviše glasova.
Forn i Sánchez su pak kandidati liste Zajedno za Kataloniju, koja također traži nezavisnost. Član te liste je smijenjeni predsjednik vlade Carles Puigdemont. On se nalazi u Bruxellesu, a 14. prosinca bi belgijski sudac trebao odlučiti o zahtjevu Španjolske za njegovim izručenjem. Ondje se nalazi još četvero smijenjenih dužnosnika katalonske vlade, izabrane na zadnjim izborima 2015. godine. Sudac će donijeti odluku i o njihovom mogućem izručenju.
"Španjolska država će jednog dana morati zatražiti oprost od katalonskog društva", rekao je Joan Tardá, zastupnik ERC-a u španjolskom parlamentu. "Na djelu je osveta kojom se širi strah i uništava volja ljudi", dodao je.
Odbačene optužbe
Španjolski ministar unutarnjih poslova Juan Ignacio Zoido odbacio je optužbe da Španjolska ima političke zatvorenike te naglasio da su zatvoreni političari zbog kaznenih djela.
Dan nakon što je katalonski parlament izglasao nezavisnost Katalonije, španjolska vlada je bila raspustila katalonsku vladu, preuzela upravljanje katalonskom administracijom te raspisala izbore za 21. prosinca.
ERC bi mogao osvojiti 17,1 posto glasova dok bi na drugom mjestu mogla završiti stranka centra Građani, koja podržava ostanak u Španjolskoj, s 13,2 posto glasova, pokazala je u ponedjeljak anketa Centra za sociološka istraživanja (CIS) sa sjedištem u Madridu.
Stranke koje zagovaraju nezavisnost mogle bi ukupno osvojiti između 66 i 67 mjesta u parlamentu sa 135 mjesta, pokazuje anketa. Za natpolovičnu većinu potrebno je 68 mjesta. Stranke za nezavisnost imale su od 2015. godine 72 zastupnika, što im je bilo omogućilo usvajanje zakona o raskidu veza sa Španjolskom i u konačnici izglasavanje republike.
Anketa CIS-a provedena je na 3.000 stanovnika u posljednjem tjednu studenog. Sve dosadašnje ankete ukazuju na neizvjesne izbore koji su označeni kao "Da" ili "Ne" za nezavisnost.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati