Stiže odgovor NATO-a na ruska zvjerstva. Ovo je plan
NAKON jednog od najgorih ruskih raketnih napada na Ukrajinu od početka rata, čelnici NATO-a sastaju se danas u Washingtonu kako bi objavili detalje paketa pomoći, koji će uključivati ključne sustave protuzračne obrane namijenjene zaštiti ukrajinskih gradova.
>> Ukrajina je šokirana, ali i bijesna. Danas se očekuje snažan odgovor NATO-a
Paket koji su dogovorile zemlje NATO-a najavljuje se kao "povijesni" i naširoko ga se smatra pokušajem "osiguranja budućnosti" kontinuirane pomoći Ukrajini, ali možda neće u potpunosti zadovoljiti Kijev, koji se suočava s neviđenim napadima na civilne mete i infrastrukturu.
Rusi udarili na najveću dječju bolnicu u Ukrajini: "To je šamar NATO-u"
Jučerašnji golemi ruski raketni napadi na ciljeve u Kijevu pojačat će osjećaj hitnosti u raspravama 32 čelnika NATO-a. Slike iz Kijeva prikazuju djecu u glavnoj pedijatrijskoj bolnici prekrivenu krvlju i prašinom nakon udara u ponedjeljak, koji je dužnosnik Bidenove administracije opisao kao "užasan, tragičan, besmislen". Vjeruje se da su tijela još uvijek zarobljena ispod ruševina bolnice.
"Ovo je potpuno namjerna akcija, koju je posebno osmislio i odobrio Putin. I to uoči NATO samita. To je šamar savezu", objavio je na društvenim mrežama Mihailo Podoljak, savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog. Nazvao je to "neslužbenim signalom" da "čak ni otvoreno ubojstvo djece neće natjerati njih (NATO) da donesu sve potrebne odluke. I zato nastavljaju s napadima."
Promatrači očekuju da će članice NATO-a obećati Ukrajini isporučiti najmanje četiri dodatne raketne baterije Patriot na kraju ovotjednog samita. Zelenski je prethodno zatražio od NATO-a sedam baterija, rekavši članicama NATO-a da Putina "moraju spustiti na zemlju, a naše nebo mora ponovno postati sigurno... I u potpunosti ovisi o vašem izboru. Vi birate jesmo li doista saveznici."
Tko šalje Patriote?
Očekuje se da će četiri baterije raketnih sustava Patriot vjerojatno isporučiti SAD, Njemačka, Rumunjska i multinacionalna koalicija predvođena Nizozemskom. Španjolska, Grčka i Poljska također koriste raketne sustave Patriot, ali se do sada nisu obvezale isporučiti baterije Ukrajini. Još jedan sustav mogao bi osigurati Izrael, koji sada koristi sustav Željezne kupole i druge sustave protuzračne obrane za zaštitu od raketnih napada.
"Jasno je da saveznici moraju napraviti iskorak i osigurati Ukrajini dodatne sustave protuzračne obrane, upravo kako bi mogli spriječiti vrste tragedija koje smo vidjeli jučer, ali nažalost i koje vidimo cijelo vrijeme, iz mjeseca u mjesec, od samog početka ovog brutalnog i besmislenog rata", rekao je Michael Carpenter, viši direktor za Europu pri Vijeću za nacionalnu sigurnost SAD-a.
Očekuje se da će novi paket vojne pomoći Ukrajini uključivati zajedničku obvezu članica NATO-a da potroše najmanje 40 milijardi eura 2025. godine na pomoć Ukrajini.
Višegodišnje obećanje
"Od ruske invazije 2022. godine, saveznici su Ukrajini svake godine osigurali 40 milijardi eura vojne potpore", rekao je prošli mjesec Jens Stoltenberg, glavni tajnik NATO-a. "Moramo zadržati ovu razinu podrške kao minimum i koliko god je potrebno."
Stoltenberg je tražio višegodišnje obećanje od 32 zemlje članice NATO-a, ali nije se činilo da su postigle dogovor uoči samita.
Europski dužnosnik rekao je da se o ideji višegodišnjeg obećanja "još uvijek raspravlja jer se nekim saveznicima ne sviđa ideja o višegodišnjem obećanju zbog pravnih i institucionalnih ograničenja, tako da mislim da još moramo pričekati".
Jedan od načina da se zaobiđe to pitanje, rekao je dužnosnik, bio bi "samo dati godišnje obećanje i zatim ga obnavljati svake sljedeće godine na novom samitu". Samit NATO-a sljedeće godine trebao bi se održati u Haagu.
Veliki narančasti slon u prostoriji
Ali to bi se moglo dogoditi nakon reizbora Donalda Trumpa, koji je zaprijetio da će prekinuti pomoć Ukrajini ili je uvjetovati početkom pregovora s Rusijom.
"Veliki narančasti slon u prostoriji NATO samita je da sve dobro što će se reći o Ukrajini dolazi s velikom ogradom", rekla je Camille Grand, bivša pomoćnica glavnog tajnika NATO-a, koja je sada u Europskom vijeću za vanjske odnose. "Hoće li sve ovo trajati ako Trump bude izabran?" zapitala se.
Očekuje se da će članice NATO-a objaviti uspostavu novog vojnog zapovjedništva u njemačkom gradu Wiesbadenu, koje bi koordiniralo vojnu pomoć i obuku za Ukrajinu, učinkovito zamjenjujući ukrajinsku obrambenu kontaktnu skupinu, koju predvodi SAD.
Osiguranje protiv Trumpa
To bi zapravo prebacilo teret opskrbe Ukrajine s Pentagona na NATO, što bi, kako su američki dužnosnici rekli, bio "most prema članstvu" pripremajući zemlju da bude spremna za suradnju sa savezom kada bude primljena.
Nova nastojanja također se vide kao način da se buduća pomoć Ukrajini osigura protiv Trumpove intervencije, ako bude izabran u studenom, institucionaliziranjem pomoći Kijevu.
Očekuju se najave o avionima F-16
Carpenter je također rekao da će biti najava o isporuci aviona F-16 Ukrajini. Belgija, Danska, Nizozemska i Norveška obećale su Ukrajini poslati oko 80 američkih borbenih zrakoplova F-16. No taj program usporen je problemima s isporukom, ali i obukom pilota. Očekuje se da će prvi F-16 stići ovog ljeta.
Uoči samita diplomati su rekli da još uvijek "ne postoji konsenzus" o tome da NATO uputi poziv Ukrajini na samitu da se pridruži savezu. "Neki saveznici oklijevaju oko toga, ali mi razgovaramo o formulacijama kako bismo barem pokazali da je put Ukrajine u članstvo jednosmjeran, da nema povratka", rekao je europski dužnosnik.
Dužnosnik Bidenove administracije odbio je izravno razgovarati o jeziku završnog priopćenja jer se o tome "još uvijek pregovara", ali je rekao da će deklaracija sa samita "uključivati vrlo snažne signale savezničke potpore Ukrajini na njezinom putu u euroatlantske integracije. Također će naglasiti važnost vitalnog rada Ukrajine na demokratskim, ekonomskim i sigurnosnim reformama."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati