Što će sad biti s Wagnerom?
NAKON marša na Moskvu Jevgenija Prigožina prije dva mjeseca šef CIA-e William Burns predvidio je da će se ruski predsjednik Vladimir Putin osvetiti. "Ono što vidimo je vrlo kompliciran ples. Putin je ultimativni apostol osvete", rekao je Burns na Aspen Security Forumu u srpnju.
I dok pojedinosti o tome što se točno dogodilo neposredno nakon smrti šefa plaćenika u zrakoplovnoj nesreći ostaju nejasne, ono što je jasno jest da je Wagner - plaćenička organizacija koju je izgradio Prigožin - u biti prvo raščetvoren, a zatim dramatično obezglavljen, piše The Guardian.
S obzirom na Wagnerovu istaknutu ulogu u ruskim vojnim operacijama u Ukrajini, koja je već bila znatno smanjena nakon njegova marša na Moskvu, što je osramotilo Putina i Kremlj, činilo se makar na trenutak da Prigožin pokušava vratiti dio svog utjecaja koji je stekao operacijom u Africi po nalogu Kremlja.
Prigožin je dao izjavu kojom je podržao puč u Nigeru, što su neki analitičari vidjeli kao podsjetnik na to kako je Wagner nekoć služio ciljevima Kremlja. Ovog je tjedna objavio video negdje iz Afrike, sugerirajući da je možda pronašao novu ulogu i da su njegovi postupci oprošteni.
U tom videu Prigožin je inzistirao na tome da regrutira borce za operacije u Africi, dok je također pozivao ulagače iz Rusije da ulože novac u Srednjoafričku Republiku preko Ruske kuće, kulturnog centra u glavnom gradu te afričke zemlje.
Wagner obezglavljen
Letio je iznad regije Tver u blizini Moskve s drugim visokim čelnicima Wagnera kada je njegov privatni zrakoplov pao - prema nekim izvješćima oborila ga je ruska protuzračna obrana.
U incidentu nije stradao samo Prigožin. S njim je na letu bio Dmitrij Utkin, jedan od njegovih najbližih saveznika, još jedna ključna osoba u Wagneru. Bivši časnik GRU-a i plaćenik koji je bio aktivan u Siriji čuvajući naftna polja bio je umiješan u organiziranje konvoja Wagnera koji se pokušao probiti do Moskve.
Izvješća s ruskih društvenih medija povezanih s Wagnerom sugeriraju da su drugi članovi Wagnerovog vodstva također bili na letu. Ono što je jasno jest da Wagnera, kako je nekoć bio ustrojen, više nema.
Prema nedavnim izvješćima, stotine Wagnerovih boraca koji su bili prognani u baze u Bjelorusiji počeli su napuštati tu zemlju, neki nezadovoljni nižim plaćama, drugi su se preselili raditi u zapadnu Afriku. Tamošnje postrojbe smanjile su se s više od 5000 za otprilike četvrtinu.
U samoj Rusiji Wagnerove operacije bile su na svojevrsnoj pauzi tijekom posljednja dva mjeseca jer se činilo da Prigožin i njegovi saveznici traže novu ulogu u sjeni Putinova nezadovoljstva.
Nakon što je rasporedio svoje borce kao topovsko meso u bitci za Bahmut, a potom napustio Rusiju, možda je najveće pitanje može li Wagner nastaviti djelovati u bilo kakvom održivom obliku u afričkim državama u kojima je dosad bio aktivan.
Može li netko zamijeniti Prigožina?
Iako su se spominjala imena mogućih zamjena za Prigožina koje bi naišle na odobravanje Kremlja, nije sigurno hoće li netko od njih biti sposoban zamijeniti ga.
Velik dio Wagnerovog afričkog carstva, kombinirajući operacije dezinformiranja, mutne komercijalne interese i plaćenički rad, oslanjao se na beskrupulozne veze koje su Prigožin i njegovi bliski suradnici stvarali tijekom godina. Bilo je sugestija, na primjer, da je Wagner došao u pomoć vojnoj hunti u Maliju, što je pridonijelo odluci Francuske da prekine gotovo desetljeće dugu vojnu operaciju u toj zemlji.
I dok se Kremlj u posljednje vrijeme izravnije udvara vojnim čelnicima zemalja u samom Sahelu, Prigožin je marljivo razvijao osobne odnose s gospodarima rata, vođama vojnih udara i korumpiranim političarima i poslovnim ljudima.
Kao što je bivši vicemaršal britanskog ratnog zrakoplovstva Sean Bell, sada vojni analitičar, sugerirao za Sky News nakon Wagnerovog marša na Moskvu u lipnju, Wagner je ništa bez Prigožina: "Ako je Wagnerova skupina Jevgenij Prigožin, onda je teško vidjeti kako će preživjeti. To je kraj Wagnera kakav poznajemo."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati