Stockholmski institut: Globalna prodaja oružja nastavila rasti, 51% drže Amerikanci
UNATOČ problemima u opskrbnim lancima povezanima s pandemijom, globalna prodaja oružja nastavila je rasti prošle godine, objavio je u ponedjeljak Stockholmski institut za istraživanje mira (SIPRI).
Stotinu najvećih svjetskih tvrtki za proizvodnju oružja prodalo je teško naoružanje i vojne usluge u vrijednosti od 592 milijarde dolara u 2021., navodi se u izvješću SIPRI-ja.
To znači povećanje od 1.9 posto u odnosu na godinu prije. Povećanje je veće nego 2020., ali niže od prosječnog povećanja u četiri godine prije pandemije koronavirusa.
"Ono što stvarno vidimo je vjerojatno sporiji rast nego što su mnogi očekivali u prodaji oružja u 2021.", rekao je Nan Tian, koautor studije.
"Dugoročni utjecaj pandemije počinje se doista vidjeti kod tvrtki za proizvodnju oružja", dodao je.
Problemi u smislu nedostatka radne snage i opskrbe sirovinama "usporili su sposobnost tvrtki da proizvedu oružane sustave i isporuče ih na vrijeme", kaže on.
Četrdeset američkih tvrtki drži 51 posto ukupne prodaje oružja
Daleko najviše vojne opreme i dalje dolazi od američkih korporacija, pokazuju podaci SIPRI-ja.
Četrdeset američkih tvrtki - uključujući prvih pet na ljestvici - zajedno čini 51 posto ukupne prodaje oružja među 100 najvećih korporacija.
No među pet najvećih kompanija - Lockheed Martin, Raytheon Technologies, Boeing, Northrop Grumman i General Dynamics - samo je Raytheon imao rast.
Istovremeno, prodaja osam najvećih kineskih tvrtki porasla je za 6.3 posto u 2021.
Kina je na drugom mjestu ukupne prodaje oružja, s udjelom koji je naglo porastao na 18 posto. a slijede ju Velika Britanija sa 6.8 posto i Francuska s 4.9 posto. Njemački udio iznosio je 1.6 posto.
Europske tvrtke, koje sada predstavljaju 27 od 100 najvećih, imaju porast od 4.2 posto u odnosu na 2020.
S malim povećanjem od 0.4 posto Rusija je u ukupnoj prodaji imala udio od 3 posto, što su podaci prije invazije na Ukrajinu.
Kako će točno ukrajinski rat, koji je započeo u veljači, utjecati na globalne brojeve, vjerojatno se neće znati do sljedeće godine.
No problemi s opskrbom vjerojatno će se s ratom u Ukrajini pogoršati, posebno zbog toga što je Rusija veliki dobavljač sirovina za proizvodnju oružja, kažu autori studije, ali i zbog toga što je sukob doveo do velikog rasta potražnje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati