Sud proglasio štrajk u pravosuđu zakonitim. "Na vladi je da riješi ovaj problem"
ŽUPANIJSKI sud u Zagrebu donio je odluku da je štrajk pravosudnih službenika zakonit.
Županijski sud u Zagrebu u petak je donio privremeno rješenje kojim se odbija prijedlog vlade o izricanju privremene mjera zabrane organiziranja štrajka službenika sudova, a presuda o zakonitosti stigla je danas i njome je potvrđena zakonitost štrajka.
Sindikalka: Na vladi je da odluči kako će riješiti ovaj problem
Odluku je komentirala predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika RH (SDLSN RH) Iva Šušković. “Što reći, imamo napokon sudsku praksu.”
Rekla je da je, prema posljednjim informacijama, štrajku pristupilo više od tri i pol tisuće ljudi. “Možda ih je sad i više. veliki je odaziv, podrška sudaca je prisutna. Obavljaju se poslovi koji su nužni, sve je definirano”, kazala je, prenosi N1.
Šušković očekuje poziv na sastanak u resorno ministarstvo.
“Vidjet ćemo što će o ovome reći vlada. Znamo da je u NSK-u sastanak s reprezentativnim sindikatima. Poziv još nismo dobili, ali očekujemo da će nas primiti. Razgovarat ćemo s povjerenicima na terenu, definirati koliko će štrajk trajati, sve je još neizvjesno”, rekla je Šušković.
Reprezentativni sindikat ne podržava njihov štrajk, a Šušković kaže da je to njihovo pravo te se zahvalila onima koji ih podržavaju. “U trenutku kada su izuzetno veliki pritisci prema Vladi od svih sindikata mislim da bismo trebali tu biti ujedinjeni, a ne razjedinjeni.”
“Sudac je u obrazloženju presude rekao da je tužbeni zahtjev neutemeljen, da je pokušaj sastavljanja više odredbi iz više zakona naprosto i životno i pravno i pravično neutemeljen. Sud je rekao svoje”, rekla je o samoj odluci.
“Na bladi je na kraju krajeva da odluči kako će ovaj problem riješiti”, zaključila je.
Krenuo štrajk, vlada ga bila proglasila nezakonitim
U Vladi su bili ocijenili da je štrajk nezakonit jer je SDLSN izgubio sindikalnu reprezentativnost nakon što je dio članstva prešao u policijske sindikate, čime su oni postali reprezentativni za sve državne službenike i namještenike. Zato je i zatražena zabrana.
Nezavisni sindikat djelatnika MUP-a i Sindikat policije Hrvatske potpisali su ranije s Vladom kolektivni ugovor koji je na snazi do kraja godine, a njime su sve službenike i namještenike obavezali na socijalni mir.
Podsjetimo, u hrvatskom pravosuđu jutros je krenuo štrajk.
Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) pokrenuo je štrajk u svim tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu.
Štrajkom onemogućuju održavanje ročišta, ali i upisničarske i zemljišnoknjižne poslove.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati