Sud Sanadera izručuje Hrvatskoj!
Foto: K. Žanetić, Srdjan Vrančić/Cropix
NA JUTROŠNJEM ročištu na austrijskom Zemaljskom sudu odlučeno je kako Sanader može biti izručen Hrvatskoj, doznajemo od austrijskih kolega. Odluku je potvrdio predsjednik suda Hans Rathgeb.
Na ovu odluku suda Sanaderovi odvjetnici najavili su žalbu. Žalbeni postupak traje 15 dana od dana kada odvjetnici i službeno prime odluku suda o izručenju. Sanader do nove odluke ostaje u pritvoru, a njegovi odvjetnici mogu zatražiti da on na slobodi čeka rješavanje žalbenih postupaka koji u prosjeku traju od tri do šest mjeseci.
Werner Suppan, austrijski Sanaderov odvjetnik, je izjavio kako sad slijedi žalba Višem sudu u Linzu. "Sud tvrdi da je njihova odluka legalna. Naravno da ćemo se žaliti", rekao je Supann nakon što je izašao sa suda.
Austrijski mediji javljaju kako će bivši šef HDZ-a do odluke suda u Linzu ostati u pritvoru te dodaju kako se protiv Sanadera u Austriji vodi istraga zbog pranja novca. Suppan je danas ponovio pred sudom kako njegovog klijenta u Hrvatskoj ne očekuje pošteno suđenje, no sud je takve navode odbio.
Austrijska agencija APA javlja kako je Sanader očekivao da će biti pušten iz pritvora, te da je već pronašao stan u Salzburgu u kojemu će čekati daljnje odluke suda! No, s obzirom na odluku o izručenju, sud smatra kako i dalje postoji mogućnost od bijega te će bivši šef HDZ-a ostati u pritvoru. APA-inu vijest demantirao je za Index Sanaderov odvjetnik Suić.
Proces izručenja može potrajati i godinu i pol!
Sanader se nakon ove odluke može žaliti Visokom zemaljskom sudu, ukoliko oni potvrde odluku, a odvjetnici se žale, odluka je na Vrhovnom sudu Austrije. Na kraju Sanader ima pravo i na žalbu Ustavnom sudu Austrije.
Da je to mogući scenarij dokazuje slučaj izručenja generala Vladimira Zagorca kojem je primjerice 26. srpnja 2007. godine Christina Forstner sutkinja austrijskog Zemaljskog suda u Beču odredila da može biti izručen Hrvatskoj, to se dogodilo tek godinu i pol dana kasnije. Naime, tjedan dana nakon što su odvjetnici dobili pismeno obrazloženje podnesena je žalbu o izručenju na Visokom zemaljskom sudu. Nakon što je pola godine kasnije Žalbeno vijeće Visokog zemaljskog suda u Beču potvrdilo da Zagorec može u Zagreb, njegovi odvjetnici žalili su se Vrhovnom sudu Austrije.
U međuvremenu Europski sud za ljudska prava donio je privremenu mjeru kojom Austriji do daljnjega zabranjuje izručenje Vladimira Zagorca Hrvatskoj. No, u veljači 2008. godine austrijski Vrhovni sud odlučio je da umirovljeni hrvatski general Vladimir Zagorec može biti izručen Hrvatskoj.
Mjesec dana kasnije Zagorec traži da se predmet ponovo vrati prvostupanjskom sudu kako bi imali mogućnosti uvesti sve nove dokaze koje su predložili što je prihvaćeno. No opet je odlučeno da Zagorec može biti izručen. Posljednji manevar bila je žalba austrijskom Ustavnom sudu tužbu, kako bi se spriječilo Zagorčevo izručenje no on je ipak izručen 1. listopada.
Uskoro opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati