"Ovo je sramota za državu". Oštre osude novog zakona o asistenciji, sutra prosvjed
ŽUSTRA rasprava pokrenuta u sinoćnjoj emisiji Otvoreno na HTV-u danas se nastavila u javnosti nakon što je Suzana Rešetar iz udruge Sjena još jednom javno kritizirala novi Prijedlog nacrta zakona o osobnoj asistenciji te savjetnicu ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Zvjezdanu Bogdanović te Jozefinu Kranjčec iz Hrvatske udruge osoba s tjelesnim invaliditetom.
Naime, u tijeku je e-savjetovanje za novi Prijedlog zakona, koji, prema javno dostupnim komentarima, ima velik broj pritužbi i primjedbi. Najviše se one odnose na gubljenje prava na asistenta djeci čiji roditelji imaju status njegovatelja. Postavlja se pitanje što će biti s njima ako se roditelj razboli. Usto, problem je povećanje satnice na 16 sati dnevno, ograničene samo za osobe koje su samci ili nezaposleni. Rešetar smatra da su time zakinute osobe s invaliditetom koje su u radnom odnosu.
"Ovaj zakon je sramota za državu"
Također smatra da zakon u ovoj formi ne smije izaći van. Smatra ga sramotom za državu.
"Diskriminira se cijela jedna populacija mlađih od 18 godina, djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, jer se pravo na asistenta odnosi samo na one od 18 i više godina. Zamislite, osoba koja koristi asistenta nadoplaćivati će usluge. To je apsurd nad apsurdima ako znamo da osobe s invaliditetom primaju osobnu invalidninu od 1750 kuna i s time ne mogu pokriti ne osnovne troškove života nego one minimalne bazične jer se sve mora nadoplaćivati, i lijekovi i pomagala.
Naša država u tri desetljeća postojanja nije osigurala ni zdravstvenu ni socijalnu skrb za djecu s poteškoćama u razvoju i s invaliditetom", kazala nam je Rešetar.
Što u slučaju smrti djeteta?
"Roditelji i sada imaju prava, a to je da kada se prijave na Zavod za zapošljavanje, dobivaju naknadu za nezaposlene koja je prvih 90 dana nešto veća od ostatka, a definirana je kao pružanje podrške djetetu ili odrasloj osobi dok je to potrebno. Roditelji jednako kao i sve druge osobe koje izgube posao idu na Zavod za zapošljavanje i otamo dobivaju naknadu. Prva tri mjeseca 75 posto i iza toga još 60 posto. Usto, još uvijek postoji mogućnost jednokratne pomoći koja se kreće do 2.5 tisuća do deset tisuća kuna, a pretežito se dobije maksimalan iznos", kazala je Bogdanović.
Rešetar, čija je udruga tražila produljenje žalovanja i naknade prvih šest mjeseci i pola drugih šest mjeseci, referirala se na izjave Kranjčec: "Tko će vas zaposliti sa 65 godina? Vi ste nakon smrti djeteta psihofizički demolirana osoba." Rešetar je ovu izjavu također osudila kazavši nam da je njome Bogdanović smrt djeteta izjednačila s gubitkom posla.
"Zakon je dobar iako dosad ima tristo primjedbi"
Kranjčec je izjavila da je Prijedlog zakona dobar, iako ima propusta, te da je na mail dobila tristo primjedbi.
"Što se tiče Kranjčec… dobiti 300 mailova s primjedbama i reći "zakon je dobar radi sigurnosti" je isto skandal. Ako korisnici imaju toliko primjedbi direktno njoj kao predsjednici Hrvatske udruge tjelesnih invalida, onda im ne možeš poručiti da je zakon dobar jer time dovodiš ljude u kompletnu zabludu i nemir te krajnju neizvjesnost", komentirala nam je Rešetar.
Smatra da Savez osoba s invaliditetom Hrvatske treba generalno 'proluftati' jer, kako kaže, visokopozicionirane osobe pri tom Savezu treba smijeniti i zamijeniti mlađim i perspektivnijim osobama s invaliditetom koje imaju jasnu viziju i znaju što im treba.
"Jozefina Kranjčec sinoć je izjavila da 16 godina sjedi u tom Savezu. Bogdanović je tamo 20 godina. Nijedna od njih nema invaliditet. One nemaju blage veze što toj populaciji treba. One rade za politiku", kazala je Rešetar.
Sutra prosvjed na Markovom trgu
Udruga obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom Sjena organizira prosvjed na Markovom trgu sutra u 12 sati.
"Nama je jako žao što ljudi koji nemaju invaliditet, ali i same osobe s invaliditetom i obitelji djece s teškoćama u razvoju, moraju slušati bešćutne izjave i što se mi ponovo borimo za nešto što je odavno trebali biti temeljno ljudsko pravo", poručila je Rešetar.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati