Sve više se govori da će Rusija napasti kemijskim oružjima. Ovo su najopasnija
NEŠTO je više od mjesec dana od početka ruske invazije na Ukrajinu. U zadnje vrijeme sve više se spominje mogućnost ruskog korištenja kemijskog i biološkog oružja.
"Putin bi mogao pokrenuti užasan napad na Kijev"
Zapadni dužnosnici još 9. ožujka su upozorili kako su ozbiljno zabrinuti da bi ruski predsjednik Vladimir Putin mogao narediti korištenje kemijskog oružja u glavnom gradu Ukrajine. U procjeni kažu da bi Putin "mogao pokrenuti krajnje užasan napad na Kijev", prenio je SkyNews.
>>Bijela kuća: Rusija bi mogla u Ukrajini koristiti kemijsko oružje
U međuvremenu, rusko ministarstvo obrane optužilo je Ukrajinu da priprema napad kemijskim oružjem na civile za koji ima namjeru optužiti Moskvu. Glasnogovornica Bijele kuće Jen Psaki odgovorila je na ruske tvrdnje o američkim laboratorijima za biološko oružje i razvoju kemijskog oružja u Ukrajini kazavši da je to apsurdno.
Nazvala ih je trikom kojim Rusi žele opravdati daljnje smišljene, ničim izazvane napade. "Svi bismo trebali paziti na mogućnost da Rusija upotrijebi kemijsko ili biološko oružje u Ukrajini", dodala je.
Naime, Rusija je objavila da Ukrajina planira iz tvornice ispustiti opasne kemikalije. Načelnik ruskog centra za upravljanje obranom Mihail Mizincev rekao je 19. ožujka za rusku državnu novinsku agenciju TASS da su "nacionalisti postavili mine u skladišta amonijaka i klora u kemijskoj tvornici Sumykhimprom u Sumiju kako bi otrovali stanovnike regije Sumi u slučaju da ruske trupe uđu u grad".
No ovu kemijsku tvornicu granatirali su upravo Rusi, a uz što su velike količine iscurenog amonijaka prisilile stanovnike da ostanu u zatvorenim prostorima. Pisali smo kako bi takve incidente, za što bi se optužilo Ukrajince, mogli iskoristiti kao izgovore za vlastitu upotrebu kemijskih i bioloških otrova.
Rusi prate vremenske podatke
Također, ruske agencije i dalje primaju detaljne meteorološke podatke od zapadnih i drugih vlada, a neki vojni stručnjaci smatraju da bi se oni mogli upotrijebiti pri uporabi kemijskog ili biološkog oružja u Ukrajini.
>>Stručnjaci: Rusi prate vremenske podatke, mogu im poslužiti za biološko oružje
Podaci navode brzinu i smjer vjetra, količinu sunčeve svjetlosti, oborina i drugih čimbenika koji bi se mogli pokazati ključnima u planiranju napada biološkim ili kemijskim oružjem, piše Reuters. Naime, Europska organizacija za iskorištavanje meteoroloških satelita i dalje ruskim agencijama šalje vremenske podatke, iako su tri druge takve organizacije obustavile slanje takvih informacija Rusiji.
Neki zapadni vojni stručnjaci upozoravaju da bi se meteorološki podaci Europske organizacije za iskorištavanje meteoroloških satelita mogli koristiti u vojne svrhe, uključujući planiranje kemijskih i bioloških napada.
"Ako, hipotetski, planirate napad u kojem se raspršuje oblak kemikalija ili patogena, trebat će vam meteorološki podaci. Naime, ne želite da se taj otrov pospe po vašim vojnim postrojbama", kazala je stručnjakinja za biološke prijetnje Filippa Lentzos sa sveučilišta King's College London.
"Ako Rusi upotrijebe kemijsko oružje, to je game over"
Bivši zapovjednik UN-a pukovnik Bob Stewart u razgovoru za Sky News govorio je također o ovoj temi. Rekao je da će biti "game over u obrani ukrajinskih gradova ako Rusi budu upotrijebili kemijsko oružje".
>>Britanski pukovnik: Ako Rusi upotrijebe kemijsko oružje, to je game over
"Koristiti klorin u napadima, to je užasno. Rusiji nikada ne bi trebalo oprostiti što je učinila, ne bi im trebalo oprostiti što su to učinili u Siriji u Alepu. I ne smiju to učiniti sad", rekao je Stewart.
>>Biden: NATO je jači nego ikad. Ako Rusija upotrijebi kemijsko oružje, odgovorit ćemo
Američki predsjednik Joe Biden izjavio je da će, ako Rusija upotrijebi kemijsko oružje u invaziji na Ukrajinu, Sjedinjene Države odgovoriti. "Odgovorili bismo, odgovorili bismo ako ga on koristi. Priroda odgovora ovisila bi o prirodi upotrebe", rekao je Biden na konferenciji za novinare u Bruxellesu.
Službeni ruski arsenal proglašen je uništenim
Kako je Index pisao, 1997. godine Moskva je objavila da ima arsenal od 40.000 tona kemijskog oružja, uključujući nervni plin VX, sarin, soman, iperit i fosgen. Službeni arsenal proglašen je uništenim 2017. godine.
>> Analitičari: Postoje jasni znakovi da se Rusija sprema za kemijski i biološki rat
Međutim, u ožujku 2018. vlada Velike Britanije optužila je Rusiju za napad novičokom nervnim otrovom iz sovjetske ere, nakon što su se bivši ruski špijun Sergej Skripal i njegova kći Julija Skripal ozbiljno razboljeli u gradu Salisburyju.
U 2020. godini, Rusija je bila umiješana u trovanje ruskog oporbenjaka Alekseja Navalnog nervnim agensom novičokom. Velika Britanija i SAD "složili su se da ne postoji uvjerljivo objašnjenje za trovanje Navalnog, osim ruske umiješanosti i odgovornosti" i pozvali Kremlj da prijavi svoj program novičoka Organizaciji za zabranu kemijskog oružja. Rusi su ponovno zanijekali bilo kakvu umiješanost.
Tisućama godina vojnici su trovali izvore vode, bunare ili vrhove strijela
Što je točno kemijsko oružje? Prema organizaciji za zabranu kemijskog oružja, izraz kemijsko oružje može se primijeniti na bilo koju otrovnu kemikaliju ili njezin prethodnik koji svojim kemijskim djelovanjem može uzrokovati smrt, ozljedu ili privremenu onesposobljenost.
Kemičar, biolog i nuklearni fizičar Johnny Nehme za ICRC odgovorio je na pitanje zašto su kemijska oružja uopće zabranjena. Vjeruje da je tome tako zbog njihove neselektivne prirode te dodaje da mogu izazvati doživotnu štetu.
"Mogu ubiti ili osakatiti bilo koju osobu, bez obzira sudjeluje li ta osoba u danom sukobu ili ne. Učinak određenog kemijskog oružja može donijeti doživotnu štetu koja bi ostala nakon završetka sukoba. Užasno je štetno koristiti oružje koje sprječava ljude da koriste zrak, da dišu", govori on.
"Tisućama godina vojnici su trovali izvore vode, bunare ili vrhove strijela kako bi naudili neprijatelju. Arsen se tisućama godina koristio za trovanje i ubijanje ljudi. Otrovne kemikalije se već dugo koriste za nanošenje štete i ubijanja ljudi", naveo je.
"U našoj novijoj povijesti, kemijsko oružje je namjerno korišteno u velikim razmjerima u Prvom svjetskom ratu. Bitka kod Ypresa u Belgiji poznata je po prvom kemijskom napadu. To je bio klor. Od tada su se do posljednjih godina proizvodila specifična kemijska ratna sredstva", navodi.
Iperit - tekućina koja nije namijenjena ubijanju, nego onesposobljavanju
Što se tiče vrsta kemijskog oružja, navodi klor za koji kaže da sam po sebi nije kemijsko oružje, dapače da je vrlo koristan pri pročišćavanju vode, što je veoma važno radi zaustavljanja širenja bolesti.
"Ali klor je kemijski spoj koji utječe na oči i sposobnost disanja. Kada se pomiješa s vodom, proizvodi klorovodičnu kiselinu. To nije vrlo učinkovito kemijsko oružje jer ga možemo osjetiti kada još nije jako otrovno. Od njega se može pobjeći. Korištenje plina klora nije zabranjeno kao takvo, ali je korištenje plina klora kao oružja zabranjeno", navodi.
"Postoje različite kategorije kemijskog oružja. To ovisi o njihovom efektu. Jedna od njih je iperit, to je bojni otrov, radi se o žućkastoj tekućini nalik na senf koja je dizajnirana da izazove žuljeve. Nije namijenjen ubijanju, nego onesposobljavanju. U očima bi osobu oslijepio, u plućima mu sprječava disanje. Ima stopu ubijanja od 5 posto", govori.
Od sarina se umire u najgorim mukama
Što se tiče nervnih otrova, jedan od poznatijih svakako je sarin. Radi se o vrlo opasnom živčanom bojnom otrovu iz skupine trilona. Iznimno je otrovan. Djeluje tako što zaustavlja rad enzima koji je povezan s radom mišića.
Mišići se počinju grčiti, a to podrazumijeva i one koji kontroliraju pluća. Ljudi umiru od gušenja u najstrašnijim mukama. Udisanje čak i malih količina uzrokuje prve simptome u manje od deset sekundi.
Sarin je korišten u ratu u Siriji. UN-ovi stručnjaci koji su provodili istragu u Siriji pronašli su dokaze o korištenju plina sarina u pokolju izvršenog od strane Asadovog režima koji se 2013. dogodio u Damasku. Smatra se da je u napadu poginulo više od 1400 ljudi.
>>Moskva osudila UN-ovo izvješće o napadu plinom u Siriji: "Nedosljedno je i bez pravih dokaza"
Najmanje 70 osoba poginulo je u napadu smrtonosnim plinom na pobunjeničko uporište u Siriji 2017. godine. Tadašnji britanski ministar obrane Michael Fallon kritizirao je tada rusku podršku Asadovu režimu kazavši da se "kemijski napad dogodio pod ruskim nadzorom".
Radi se o bojnom otrovu koji su slučajno otkrili Hitlerovi znanstvenici. Sam Hitler nazvao ga je sarin prema znanstvenicima koji su ga otkrili - Gerhardu Schraderu, Ottu Ambrosu, Gerhardu Ritteru i Hansu-Jürgenu von den Lindeu. Njemačka je u Drugom svjetskom ratu proizvela deset tona sarina, no nikada ga nije koristila zbog straha od savezničke odmazde.
VX - otrov smrtonosan nakon 15 minuta
Još snažniji od sarina jest otrov VX, koji se također koristi kao kemijsko oružje. Nervni agens VX u Sjedinjenim Američkim Državama klasificiran je kao oružje za masovno uništenje. VX je agens bez okusa i mirisa, i po konvenciji o kemijskom oružju njegovo je korištenje nedopustivo "osim u istraživanju, za medicinske i farmaceutske svrhe".
VX je posebno moćan jer je postojan agens: nakon što se pusti u atmosferu, sporo isparava. U normalnim vremenskim uvjetima, VX može trajati danima na površinama te mjesecima u vrlo hladnim uvjetima. VX je također brzodjelujući agens. Simptomi se mogu pojaviti samo nekoliko sekundi nakon izlaganja.
Može se proizvesti u tekućini, kao krema ili kao aerosol. Samo jedna kapljica u kojoj se nalazi 10 miligrama VX-a, apsorbirana kroz kožu, dovoljna je da prouzroči fatalan prekid rada živčanog sustava. VX je u prvoj polovici pedesetih otkrio Ranaji Gosh, kemičar koji je radio za britansku Imperijalnu kemijsku industriju.
Inače, nervni agens VX pronađen je prilikom ubojstva polubrata sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-una, objavila je te 2017. godine malezijska policija. Kim Jong-nam umro je ubrzo nakon napada izvedenog na međunarodnom aerodromu u Kuala Lumpuru dok se spremao ukrcati na let za Macao.
Neke verzije novičoka otrovnije i od VX-a
Poznat je i otrov novičok, što na ruskom znači pridošlica. Radu se o tajanstvenom i ubojitom tipu nervnog otrova razvijenom u bivšem Sovjetskom Savezu, za koji ne bismo ni znali da nije bilo sovjetskog-ruskog disidenta Vila Mirzajanova, koji je objavio njegovu kemijsku strukturu 2008. nakon što je preselio u SAD.
Kao i sarin, novičok je binarni agens, što znači da se sastavlja od dvije komponente koje su same po sebi relativno bezopasne i koje nisu zabranjene jer se koriste za insekticide i u slične svrhe. Zahvaljujući tome, kemijski laboratorij ne mora skladištiti zalihe samog nervnog otrova, već ga može sastaviti miješanjem komponenti kad je to potrebno.
Neke varijante novičoka se, piše BBC, smatraju pet do osam puta otrovnijima od poznatog nervnog agensa VX. "Radi se o opasnijem i sofisticiranijem agensu od sarina i VX-a i teže ga je identificirati", rekao je za BBC profesor Gary Stephens, stručnjak za farmakologiju sa Sveučilišta u Readingu.
>>Aleksej Navalni je otrovan novičokom. Što je to uopće?
Vodeći protivnik ruskog predsjednika Vladimira Putina, Aleksej Navalni, otrovan je vojnim nervnim otrovom iz skupine novičok, što je i dio svjetske javnosti pobudilo ka zanimanju prema ovom otrovu. Navalni, žestoki kritičar Putina, kolabirao je krajem kolovoza u zrakoplovu nakon što je popio čaj u zračnoj luci. Nekoliko dana kasnije je iz Sibira prebačen na liječenje u Njemačku.
Fozgen se upotrebljava još od prvog svjetskog rata
Jedan od opasnijih bojnih otrova jest i soman. Funkcionira na sličnom sistemu kao prethodno navedeni otrovi - njegov agens ometa enzim koji regulira mišićne funkcije. Soman je najsmrtonosniji kada se udiše, ali se može apsorbirati kroz kožu ili progutati.
Samo par kapi na koži može brzo otrovati cijelo tijelo. Lako se miješa s vodom, pa se može koristiti za trovanje zaliha vode. Liječenje mora doći unutar nekoliko minuta nakon izlaganja. Simptomi se pojavljuju u roku od nekoliko sekundi nakon izlaganja u obliku pare i unutar nekoliko minuta do 18 sati nakon izlaganja tekućem obliku.
Jedan od najsmrtonosnijih kemijskih oružja koja su ikad postojala jest fozgen. Prvi put je korišten u kombinaciji s plinom klorom 19. prosinca 1915., kada je Njemačka bacila 88 tona plina na britanske trupe, uzrokujući 120 mrtvih.
Nije otrovan kao sarin ili VX, ali puno lakše ga je napraviti, što ga čini dostupnim svima. Fozgen je industrijska kemikalija koja se koristi u proizvodnji plastike i pesticida. Izrađuje se izlaganjem kloriranih ugljikovodičnih spojeva na visokim temperaturama.
Fozgen napada pluća. Simptomi kašljanja, gušenja, stezanja u prsima, mučnine i povraćanja javljaju se nekoliko minuta nakon izlaganja. Fozgen je prvi put u laboratoriju sintetizirao kemičar John Davy 1812. godine izloživši mješavinu ugljičnog monoksida i klora sunčevu svjetlu.
Ruska biološka oružja su nepoznanica
Postoji i prijetnja oko biološkog oružja, odnosno, namjernog izazivanja bolesti. Američki analitičar nuklearne i energetske politike Matthew Bunn rekao je za Gazette kako se ustvari ne zna kakva su biološka oružja Rusima na raspolaganju.
"Glavna svrha njihovog korištenja vjerojatno bi bila pokušaj šokiranja Ukrajinaca da se predaju. Nažalost, mnoge ruske mogućnosti su tajne. Prema Konvenciji o biološkom oružju, oni ne bi trebali imati nikakvo biološko oružje, ali se smatra da krše tu konvenciju i još uvijek ga imaju", rekao je on.
Matthew Bunn je objasnio razliku između biološkog i kemijskog oružja, kazavši da biološko oružje uzrokuje bolesti, što podrazumijeva bakterije, viruse, itd.
"Također, ono uključuje otrovne kemikalije koje su proizvedene biološkim putem, pa ako imate bakterije koje proizvode otrov, to se računa kao biološko oružje. Kemijsko oružje su otrovi. Neki od njih su nevjerojatno otrovni", rekao je.
Antraks, kuga, velike boginje...
U kontekstu bioloških oružja, valja podsjetiti na Biopreparat, sovjetsku agenciju osnovanu 1974. godine, koja je predvodila najambiciozniji program biološkog ratovanja koji je svijet ikad vidio. Agencija se sastojala od 40 laboratorija i pogona te više od 10.000 djelatnika. Tek je Boris Jeljcin bio taj koji je zabranio djelovanje ove agencije 1992. godine.
Iako konkretna biološka oružja Rusije jesu nepoznanica, ono što se zna jest da su Sovjeti, kako kroz Biopreparat, a tako i prije njega, razvijali biološka oružja, konkretno, istraživali viruse i bakterije kako bi ih koristili kao oružja. Radi se o antraksu, kugi, virusu Marburg, velikim boginjama...
Nekadašnji suradnik američkog predsjednika Baracka Obame, Andy Weber, koji je obnašao mjesto pomoćnika za programe nuklearne, kemijske i biološke obrane, rekao je za Telegraph kako je ruska mogućnost upotrebe kemijskih i bioloških oružja veća od mogućnosti nuklearnog napada.
"Rusija ima tri vojna biološka objekta"
“SSSR je imao najveći program biološkog oružja koji je svijet ikada poznavao. Dio tog programa je nastavio s neprekidnim radom. Rusija ima tri vojna biološka objekta koja, prema našim saznanjima, nikada nisu posjetili oni koji nisu Rusi. Ne znamo u potpunosti što namjeravaju”, rekao je on
"Postoji kampanja dezinformiranja u sovjetskom stilu već više od desetljeća. Sad se optužuje SAD za stvaranje laboratorija za biološko oružje na periferiji Rusije. Posljednjih nekoliko tjedana je ista kampanja dezinformacija usmjerena na Ukrajinu. I bojim se da je to paravan za nadolazeći napad", govori.
“S kemijskim napadima je lakše jer je učinak trenutan. Ali s biološkim oružjem mogu proći četiri dana ili tjedan dana prije nego što ljudi uopće počnu pokazivati simptome, a do tada su počinitelji već odavno nestali. Zato je ove napade nekoj od strana teško i pripisati", kazao je.