Svjetski sud odbio narediti Njemačkoj da hitno prestane prodavati oružje Izraelu
SUCI Međunarodnog suda pravde danas su odlučili da neće izdati hitan nalog Njemačkoj da prekine izvoz oružja u Izrael, ali i istaknuli da su i dalje duboko zabrinuti zbog stanja u Gazi. Međutim, sud nije odobrio zahtjev Berlina da se slučaj odbaci.
Nikaragva je od suda poznatog kao Svjetski sud zatražila da naredi Njemačkoj prekid izvoza oružja u Izrael i nastavak financiranja UN-ove agencije za palestinske izbjeglice UNRWA, argumentirajući svoj zahtjev postojanjem ozbiljnog rizika od genocida u Gazi.
Sud: Duboko smo zabrinuti
Sud je odbio izdati bilo kakvu naredbu uz obrazloženje da trenutne okolnosti koje je predstavila Nikaragva nisu takve da sud treba izdati hitne mjere.
"Sud je i dalje duboko zabrinut zbog katastrofalnih životnih uvjeta Palestinaca u Pojasu Gaze, posebno s obzirom na dugotrajan i rasprostranjen manjak hrane i drugih osnovnih potrepština", rekao je predsjedavajući sudac Nawaf Salam.
Njemačka prodala Izraelu vojnu opremu u vrijednosti 326.5 milijuna eura
Njemačka je jedan od najvećih izraelskih saveznika od Hamasova napada 7. listopada prošle godine i jedan od najvećih izraelskih opskrbljivača oružjem. Prema podacima ministarstva gospodarstva, u 2023. isporučila mu je oružje i vojnu opremu u vrijednosti 326.5 milijuna eura.
Pravna savjetnica njemačkog ministarstva vanjskih poslova Tania von Uslar-Gleichen rekla je sucima Međunarodnog suda pravde (ICJ) početkom travnja da je tužba Nikaragve preuranjena, utemeljena na slabim dokazima i da bi trebala biti odbačena jer sud nije nadležan.
"98% izvoza nije oružje nego opća oprema"
Istaknula je da se njemački izvoz oružja pažljivo nadzire kako bi se osiguralo poštovanje međunarodnog prava.
Odvjetnik Njemačke Christian Tams rekao je sudu da je od 7. listopada 98 posto izvoza oružja Izraelu činila opća oprema poput prsluka, kaciga i dalekozora. Od četiri slučaja u kojima je bio odobren izvoz oružja, tri su se odnosila na oružje koje nije namijenjeno za borbe, poput streljiva za obuku, rekao je.
Konačnu presudu ICJ-a moglo bi se čekati godinama, a sud nema ovlasti da nametne njezinu provedbu.