Talijanski ministar: Dolazi nam sve više migranata. Znamo tko stoji iza toga
TALIJANSKA vlada je danas priopćila da ruska plaćenička skupina Wagner stoji iza porasta broja migrantskih brodova koji pokušavaju prijeći središnji Mediteran. Tvrde kako je to samo dio šire strategije Moskve za odmazdu protiv zemalja koje podupiru Ukrajinu, prenosi Reuters.
"Mislim da sada sa sigurnošću mogu reći da je eksponencijalni porast migracijskog fenomena, koji potječe s afričkih obala, u velikoj mjeri dio jasne strategije hibridnog ratovanja koju Wagnerova divizija provodi, koristeći svoju značajnu težinu u nekim afričkim zemljama", kazao je ministar obrane Guido Crosetto u izjavi.
Ministar pozvao NATO saveznike da pomognu
Brojke talijanskog ministarstva unutarnjih poslova pokazuju kako je otprilike 20.000 ljudi stiglo u Italiju do sada ove godine, u usporedbi sa 6100 u istom razdoblju 2022. godine. Desničarska vlada se zbog pitanja migracija suočava sa sve većim pritiskom.
Reuters je kontaktirao Wagner za komentar o Crosettovim optužbama, ali još uvijek nisu dobili odgovor. Wagnerove snage optužene su za djelovanje u nekoliko afričkih zemalja, uključujući Libiju, Mali i Srednjoafričku Republiku. Međutim, vagnerovci su postali poznati jer igraju bitnu ulogu u ruskoj agresiji na Ukrajinu.
Crosetto, visoka osoba u desničarskoj stranci Braća Italije premijerke Giorgie Meloni, pozvao je NATO saveznike da pomognu Italiji da se suoči s porastom broja migranata. "Atlantski savez postaje jači ako se problemi koji proizlaze iz kolektivnih izbora također dijele, ali postoji opasnost od pucanja ako zemlje koje su najizloženije odmazdi raznih vrsta budu ostavljene same", naglasio je.
Talijanska premijerka ima tvrd stav protiv ilegalne imigracije
Slične primjedbe došle su i od ministra vanjskih poslova Antonija Tajanija, koji je tijekom posjeta Izraelu novinskoj agenciji ANSA-i rekao da je zabrinjavajuće što mnogi migranti dolaze iz područja "koja kontrolira Wagnerova skupina".
Meloni, koja zauzima tvrd stav protiv ilegalne imigracije, našla se na meti kritika nakon brodoloma prošlog mjeseca u blizini južne regije Kalabrije u kojem je poginulo najmanje 79 ljudi, zbog tvrdnji da je reakcija bila spora.
U nedjelju se brod prevrnuo nakon isplovljavanja iz Libije, a dobrotvorna organizacija Alarm Phone okrivila je Italiju što nije poslala svoju obalnu stražu unatoč tome što je u subotu opetovano upozoravana da je brod u nevolji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati