VIDEO The Economist objavio veliko izvješće, kažu da je demokracija ugrožena diljem svijeta
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Screenshot: YouTube
THE ECONOMIST je objavio godišnje izvješće u kojem upozorava na najveću ugroženost demokracije u svijetu od globalne ekonomske krize.
Istraživački odjel grupe Economist (EIU) objavio je svoje godišnje izvješće o globalnom stanju demokracije, koje procjenjuje sisteme u pojedinim državama prema pokazateljima iz pet područja: izborni proces/pluralizam, građanske slobode, djelotvornost vlade, političko djelovanje i politička kultura.
"Sve veće prijetnje slobodi govora, osobito slobodi medija"
Novo izvješće s podnaslovom "Napad na slobodu govora" pokazalo je da "dolazi do drastičnog ugrožavanja demokracije diljem svijeta: Sloboda govora i osobito sloboda medija suočene su sa sve većim prijetnjama represije vlada i novih nevladinih aktera", stoji u tekstu.
"U ovogodišnjem izvješću zabilježeno je pogoršanje u 89 država u posljednjih godinu dana, dok je u samo 27 zabilježeno poboljšanje situacije", navodi se u izvješću. Samo 4,5 posto svijeta živi u "potpunoj demokraciji" (full democracy), a vodeće u ovoj kategoriji su Norveška, Island i Švedska.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Južna Koreja, SAD i Italija u kategoriji nepotpunih demokracija
Azijske države doživjele su burnu godinu s najvećim "padom" demokracije od svih svjetskih regija. Španjolska je zbog nasilja tijekom katalonskog referenduma zamalo spala u drugu kategoriju "nepotpune demokracije" (flawed democracy), u kojoj su drugo mjesto podijelile SAD i Italija. Prvo mjesto je zauzela Južna Koreja, a treće Japan.
Oko 49,3 posto svijeta živi u nekoj vrsti, odnosno nepotpunoj demokraciji, a ostatak čine hibridni ili autoritarni režimi, objavio je EIU.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati