Tisuće iračkih šijita na ulicama obilježilo Dan Ašure unatoč pandemiji
STOTINE tisuća iračkih šijita danas je obilježilo Ašuru, unatoč zabrinutosti zbog pandemije koronavirusa, a okupljanja, ali i uhićenja bilo je i u drugim islamskim zemljama, prenose agencije.
Ašura pada na deseti dan islamskog mjeseca muharrema, a vjernici šijitskog islama na taj dan oplakuju smrt Huseina, jednog od unuka poslanika Muhameda ubijenog u bitci kod grada Karbale 680. godine s još 72 njemu bliske osobe.
Vjernici u svetome gradu Karbali na jugu Iraka nosili su zaštitne maske pri obilasku Huseinova svetišta i džamija pri čemu su se ritualno udarali u glavu.
Slični rituali održani su i drugdje u Iraku u sredinama gdje su šijiti većina, ali uz velike mjere opreza, navode očevici, kako prenosi njemačka agencija dpa.
Zdravstvene vlasti upozorile su da je takvo masovno okupljanje opasno zbog pandemije koronavirusa.
U Iraku do sada umrlo 6959 ljudi
Irak je do sada potvrdio nešto više od 231.000 zaraženih koronavirusom i 6959 smrti izazvanih tom bolešću. Svjetska zdravstvena organizacija WHO upozorila je prošli tjedan na "alarmantan" porast zaraženih u Iraku i pozvala da se okupljanja ne održe.
Sve su iračke pokrajine zabilježile porast zaraženih, a Karbala je rekordna s 336 infekcija 21. kolovoza.
Šijiti iz drugih zemalja također su stigli u Irak kako bi sudjelovali u komemoraciji, no zaustavljeni su zbog pandemije.
Slavlje je u Iraku godinama bilo zabranjeno pod zbačenim predsjednikom Sadamom Huseinom koji je svrgnut 2003. godine.
Iran, Pakistan, Bahrein, Indija
Ašura je državni praznik u Afganistanu, Iranu, Iraku, Libanonu, Bahreinu i Pakistanu, ali se slavi i u drugim zemljama u kojima postoji jaka šijitska zajednica, poput Indije gdje su zbog pandemije vlasti pozvale šijitske vjernike da izbjegavaju velika okupljanja.
Šijitska država Iran, koja uobičajeno šalje desetke tisuća hodočasnika u Karbalu, zabranila je tradicionalne procesije i prenosila je obred na televiziji.
Čak je i vrhovni vjerski vođa ajatolah Ali Hamnei molio s maskom na licu u džamiji u svome prebivalištu, prema snimkama koje je objavio njegov ured.
Iran je bliskoistočna zemlja najteže pogođena pandemijom s više od 21.000 mrtvih, podsjeća agencija AFP.
U Afganistanu i Pakistanu vlasti su objavile pad broja zaraženih, no sigurnost je prioritet, napose zato što je Ašura nerijetko bila obilježena atentatima.
U Karačiju na jugu Pakistana 10.000 ljudi sudjelovalo je u velikoj procesiji, navode organizatori, a mnogi su se samobičevali.
U Bahreinu su vlasti pozvale vjernike da radije daruju krv nego je prosipaju samoozljeđivanjem.
U Libanonu šijitski pokret Hezbollah pozvao je vjernike da izbjegavaju velika okupljanja.
U Maroku više od 150 privedenih
Obilježavanja Ašure u noći na nedjelju u Maroku završilo je ozljeđivanjem tridesetak policajaca i 157 uhićenja, objavila je tamošnja policija, a prenosi agencija France presse.
"U Rabatu i Kasablanci, Ašura u znaku kaosa", naslovnica je tjednika TelQuel.
Marokanske vlasti zabranile su krajem tjedna proslave uz blagdan Ašure u pojedinim regijama zbog "sanitarnih mjera i sprečavanja širenja virusa".
Maroko službeno ima 1078 smrti izazvanih koronavirusom i 60.056 zaraženih od kraja ožujka.