Tko je uhićeni direktor Janafa? Ima tri stana u Zagrebu i plaću veću od Plenkovića
JUTROS je u Zagrebu uhićen direktor Janafa Dragan Kovačević u sklopu velike kriminalističke akcije USKOK-a i PNUSKOK-a.
>>Uhićen šef Janafa. Osumnjičeno 13 osoba, DORH objavio za što ih sve sumnjiči
"Navedene aktivnosti provode se u odnosu na više osoba za koje se sumnja da su počinile više kaznenih djela protiv službene dužnosti i to trgovanja utjecajem, davanja mita za trgovanje utjecajem, poticanja na trgovanje utjecajem, primanja i davanja mita, zlouporabe položaja i ovlasti, pomaganja u zlouporabi položaja i ovlasti te nezakonitog pogodovanja i pomaganja u nezakonitom pogodovanju"; poručio je DORH.
"Nakon što osumnjičenici budu ispitani, USKOK će donijeti odluku o daljnjem postupanju, odnosno o pokretanju istrage u predmetnom slučaju o čemu će javnost biti pravovremeno obaviještena", dodali su.
Odvjetnik: Ne mogu govoriti o koliko se poslova radi
Da je Kovačević uhićen, potvrdio je i njegov odvjetnik Ivo Farčić.
"Ne mogu govoriti koliko je poslova u pitanju. Državni odvjetnik donosi odluku... To javno obznanjuje i to će nekim priopćenjem vjerojatno uskoro napraviti. Moja slika je zasad prilično skučena jer se odnosi samo na jednu osobu, a vidimo iz medija, dakle meni to još nitko nije službeno priopćio, da je desetak ljudi uključeno", izjavio je Farčić novinarima ispred sjedišta Janafa.
Na pitanje očekuje li da će Kovačević tijekom dana biti ispitan u USKOK-u kazao je kako je vjerojatnije da će se to dogoditi sutra. "Ali ne kontroliram ja to. Ja čak ni ne znam od lokacija koje moramo obići i na koju ćemo sljedeću ići", kazao je Farčić.
Tko je Dragan Kovačević?
Dragan Kovačević rođen je u Požegi 1969. godine. Diplomirao je na Sveučilištu u Zagrebu, gdje je kasnije i magistrirao, a potom i doktorirao.
Iako je na mjesto predsjednika Uprave Janafa došao kao kadar HNS-a, na svoju prvu direktorsku funkciju dolazi kao član SDP-a.
Naime, kao kadar SDP-a Kovačević je došao na funkciju direktora Agencije za nadzor mirovinskih fondova i osiguranja 2001. godine, za vrijeme vlade ivice Račana. Nakon tog posla 2006. godine prešao je u Zagrebački holding, u kojemu je bio član Uprave.
Na mjesto predsjednika Uprave Janafa imenovan je 2012. godine, u mandatu Zorana Milanovića. Na toj poziciji je ostao sve do danas, a reizabran je u Plenkovićevom mandatu u veljači 2020., i to kao nestranački kadar.
Na to mjesto imenovan je kao kadar HNS-a koji je tada bio u koalicijskoj vladi s SDP-om.
2014. godine je Dragan Kovačević dobio nagradu za menadžera godine od Hrvatskog udruženja menadžera i poduzetnika CROMA.
Prelazak iz SDP-a u HNS
Iako je na poziciju predsjednika Uprave Janafa došao kao kadar HNS-a, Kovačević je ranije bio član SDP-a, i to član koji se svojevremeno kandidirao za predsjednika stranke.
Protukandidat mu je bio Zoran Milanović, a za istu se funkciju kandidirao i Davorko Vidović. Podsjetimo, Milanović je pobijedio na tim unutarstranačkim izborima 2008. godine.
Nakon gubitka unutarstranačkih izbora Kovačević iz SDP-a prelazi u HNS kojemu je tada predsjednik bio Radimir Čačić. U HNS-u tada postaje predsjednik Središnjeg interesnog odbora za gospodarstvo.
Kada je 2008. prešao iz SDP-a u HNS, komentirao je i zašto je to napravio.
>>Dragan Kovačević, Milanovićev protukandidat za šefa SDP-a, prešao u HNS
"U HNS sam prešao jer sam osjetio da je pravi trenutak, uz ljude usmjerene na gospodarstvo na čelu s Radimirom Čačićem, da se postignu puno bolji rezultati i postane okosnica vodstva hrvatskog društva", rekao je Kovačević.
Čačiću je tada postavljeno i pitanje kako će se ta suradnja reflektirati na kandidature za tada predstojeće lokalne izbore. Odgovorio je da će za stručnjake kao što je Dragan Kovačević uvijek biti mjesta u izvršnoj vlasti u kojoj sudjeluje HNS, bilo na lokalnoj ili državnoj razini.
Početkom 2008. godine, u veljači, Kovačević je izabran za predsjednika Odbora za gospodarstvo, razvoj i obnovu Hrvatskog sabora, a u travnju je razriješen te dužnosti.
Kritiziranje Linića dovodi do sukoba u Kukuriku koaliciji
Kada je 2011. godine HNS skupa s SDP-om u Kukuriku koaliciji došao na vlast, Kovačević postaje predsjednik Uprave Janafa, gdje ostaje sve do danas.
No, iste godine dolazi do sukoba unutar koalicije, čijem smirivanju nije doprinio Kovačević. Naime, Kovačević je komentirao i kritizirao poteze tadašnjeg ministra financija Slavka Linića.
Kako smo pisali 2013. godine, sukob između HNS-a i SDP-a je krenuo s javnim prijeporima oko uvođenja poreza na nekretnine. Naime, taj porez gurao je Slavko Linić, no HNS-ovci u vladi glasno su se usprotivili ideji novog oporezivanja.
Nakon toga postale su javne trzavice između ministara Slavka Linića i Ivana Vrdoljaka, prvo oko Ine, pa onda i oko Zakona o potrošačkom kreditu. HNS je kritizirao rezanje minusa tekućih računa, a sukob je na javnoj razini eskalirao kada je Kovačević, tada na čelu Janafa, ali i ekonomski analitičar HNS-a, prozvao Linića rekavši da Linić u posljednjih 30 godina nije pročitao knjigu iz ekonomije.
Index je tada doznao kako su se u jutarnjim satima 22. ožujka sastali Zoran Milanović i Vesna Pusić, koji su tada bili na čelu SDP-a i HNS-a, a sve kako bi smirili tenzije u koaliciji.
Milanović i Pusić navodno su se tada dogovorili kako se između te dvije stranke neće više dizati tenzije preko medija s obzirom na to da bi javna svađa unutar Kukuriku koalicije mogla štetiti i jednoj i drugoj stranci pred tada nadolazeće lokalne izbore.
Ima tri stana u Zagrebu i plaću preko 25.000 kuna
Kako javlja RTL, Kovačević po zadnjoj imovinskoj kartici ima plaću od 25.736 kuna, oko tri tisuće kuna veću od Plenkovića. Još 50.000 kuna godišnje zaradi od nastavne djelatnosti.
Naime, kako je objavljeno na stranicama Visokog učilišta Effectus, Kovačević je njihov profesor.
Predaje tri predmeta: Financijska tržišta, Poslovne financije i Tehnike poslovanja vrijednosnim papirima. Navedeno je i kako je u toj školi profesor u trajnom zvanju.
U njegovoj imovinskoj kartici su navedena dva kredita, skupa iznose 400.000 eura. U Zagrebu ima tri stana, od kojih mu je supruga suvlasnica u dva. Stanovi su veliki 160 četvornih metara, 112 četvornih metara i 106 četvornih metara, a zajedno su vrijedni oko 5,5 milijuna kuna. Ima i svoj OPG pored Pleternice, odakle je podrijetlom. Udio u dvije tvrtke je prenio na odvjetnički ured.
U dobrim odnosima s vrhom HDZ-a?
RTL javlja i kako je Kovačević uspio održati dobre odnose s vrhom HDZ-a i preko lokalnih HDZ-ovaca iz Požege. Spominju u vrijeme Karamarka utjecajnog Franju Lucića, dodaju kako je često viđen u društvu s Marijem Kapulicom, a pišu i kako je zanimljiv podatak da je i blizak rod sa sadašnjim ministrom rada Josipom Aladrovićem. Aladrovićeva baka i Kovačevićev otac su sestra i brat, dodaju.
Osim toga pišu i kako je otac Dragana Kovačevića Franjo poznati poljoprivredni proizvođač u Požegi, korisnik velikih iznosa državnih potpora za poljoprivrednu proizvodnju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati