Tko je vođa pobunjenika koji su srušili Asada?
ABU MOHAMMED al-Jolani je vođa Hayat Tahrir al-Šama (HTS), a u središte pozornosti došao je nakon što je njegov islamistički savez poveo odlučujuću ofenzivu i svrgnuli sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, okončavši pet desetljeća vladavine stranke Baath.
Jolanijevo pravo ime je Ahmed al-Šaraa i ima kontroverznu prošlost. Njegova skupina, koja potječe iz sirijskog ogranka Al Kaide, optužena je za ekstremističke aktivnosti. Međutim, nedavno je prihvatio umjereniji imidž dok je vodio borbu za svrgavanje Asada, piše MSN.
Pragmatični pristup
Jutros, dok su pobunjenici ulazili u Damask, Jolani je naredio borcima da se drže podalje od javnih institucija kako bi se održao red.
Početkom ovog tjedna objavio je primarni cilj kampanje - svrgnuti Asada. Trinaest godina nakon što je Asadovo nasilno gušenje prodemokratskih prosvjeda izazvalo građanski rat u Siriji, pobunjenici su objavili da je Asad pobjegao iz zemlje, proglašavajući Damask slobodnim od tiranina.
Nekad poznat po tome što je djelovao iz sjene, Jolani je sada preuzeo javnu ulogu. Tijekom ofenzive pojavio se u Alepu, drugom po veličini sirijskom gradu, nakon što su ga pobunjenici zauzeli prvi put tijekom rata.
Prestao je nositi tradicionalni turban koji se često povezuje s džihadistima i sada se odlučio za vojne uniforme i kaki košulju, predstavljajući se kao praktičniji i prilagodljiviji.
"Bio je u Al Kaidi, od tada je ublažio retoriku"
Tijekom posjeta Alepu prošle srijede, Jolani je viđen kako maše okupljenima, što je oštra suprotnost njegovoj povučenoj osobnosti. Također je počeo potpisivati izjave pravim imenom, što su neki protumačili kao pokušaj da se poveže sa svojim korijenima i distancira od militantne prošlosti.
Rođen je 1982. u imućnoj obitelji u okrugu Mazzeh u Damasku. Jolanijev put u džihadizam navodno je započeo nakon napada 11. rujna 2001. godine. Prema Middle East Eyeu, bio je inspiriran napadačima i počeo je posjećivati tajne propovijedi u Damasku. Kasnije se pridružio Al Kaidi u Iraku i bio je pritvoren pet godina prije nego što se 2011. vratio u Siriju kako bi osnovao Al-Nusra Front, sirijski ogranak Al Kaide.
Jolani je prekinuo veze s Al Kaidom 2016. godine, smatrajući da će tako izbjeći zapadnu osvetu. Unatoč tome, zapadne vlade i dalje klasificiraju HTS kao terorističku organizaciju. Jolanija neki smatraju pragmatičnim, dok ga drugi vide kao oportunista. "Godine 2014. bio je na vrhuncu svog radikalizma. Od tada je ublažio svoju retoriku", rekao je Thomas Pierret, stručnjak za politički islam.
Nije potpuno iskren?
Pod njegovim vodstvom HTS je učvrstio vlast u pokrajini Idlib, spajanjem sa suparničkim islamističkim skupinama 2017. Njegova organizacija je uspostavila civilnu vladu u regiji i često je optuživana za brutalno gušenje neistomišljenika. UN je neke akcije HTS-a klasificirao kao ratne zločine.
Unatoč svojoj prošlosti, Jolani je nastojao umiriti stanovnike osvojenih područja, uključujući Alep, u kojem živi značajna kršćanska manjina. Obraćajući se stanovnicima, obećao je da im se neće ništa loše dogoditi pod njegovom upravom. Također je pozvao svoje borce da održavaju sigurnost u osvojenim područjima.
"Mislim da je to prvenstveno samo dobra politika”, rekao je Aron, suradnik u Century International think tanku: "Što manje imate lokalne i međunarodne panike i što se Jolani više čini odgovornim akterom umjesto otrovnim džihadističkim ekstremistom, to će mu posao postati lakši. Je li to potpuno iskreno? Sigurno nije. Ali sada je to pametno reći i učiniti.”
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati