Troje umrlih zbog streptokoka, pedijatrije pune i zbog respiratornog virusa
ODJELI pedijatrije su trenutno puni djece zbog virusa koji pogađa dišni sustav. Pedijatri stoga pozivaju roditelje da djeci redovito čiste dišne puteve kako bi se izbjegle daljnje komplikacije. U bolnicama se trenutačno nalazi najviše djece mlađe životne dobi, odnosno novorođenčadi te mlađe dojenčadi.
Podaci varaždinskog Zavoda za javno zdravstvo pokazuju da je čak 135 djece do 24 mjeseci starosti inficirano RSV-om. Predsjednica Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju Mirjana Kolarek Karakaš je za Dnevnik HTV-a kazala da je respiratorni sincicijski virus (RSV) uobičajen za ovo doba godine.
Za pedijatre trenutna situacija nije iznenađujuća te pozivaju ljude da ne paničare iako je taj virus opasan za dojenčad. Međutim, kao temeljni problem ističu nedostatak pedijatara. Na Odjelu pedijatrije čakovečke Županijske bolnice nema nijednog praznog kreveta, a uzročnik je upravo ovaj virus koji pogađa respiratorni sustav.
"Treba čistiti nosić"
"Traži se mjesto više ne samo na Odjelu već i u hitnoj ambulanti i dnevnoj bolnici. Jako veliki dio odrađujemo na rizik pedijatara i povjerenje roditelja, roditelj je nakon dnevne bolnice dužan zbrinjavati i nastavlja brigu. Ako se iskomplicira, dolaze ovdje na Odjel", poručila je glavna sestra Odjela pedijatrije Dijana Farkaš.
"Ono što je nama aktualno je jedna epidemija respiratornog sincicijskog virusa, koji voli napadati malu djecu i radi kliničke slike bronhitisa, kada djeca teško dišu, prehlađena su, imaju povećanu temperaturu", ističe pedijatar Jure Šegović. Virus može dovesti i do upale pluća, pa liječnici stoga pozivaju roditelje da preveniraju komplikacije redovitim čišćenjem dišnih puteva.
"Treba čistiti nosić, inhalirati taj sekret. Ako primijete da uz sve navedene mjere kod kuće ne ide na bolje, javiti se ako je dijete dobrog općeg stanja primarno svom pedijatru. Ako se radi o težoj slici, neka dođu na Odjel kod nas", kazala je pedijatrica Petra Majsan.
Nekoj djeci je potreban kisik
S obzirom na to da virus kola u vrtićima i školama, pedijatri savjetuju roditeljima da izbjegavaju voditi malu djecu na velika okupljanja. To vrijedi i za nadolazeće blagdane te obiteljska druženja. Stanje se može ozbiljno zakomplicirati, pa je tako nekoj djeci potreban kisik.
"Koliko je to stravično za roditelje, tako nešto čuti, i koliko može biti fatalno? Kada do toga dođe i kad je potreba za kisikom, naravno da to izgleda strašno, međutim, naše osoblje radi sve da bi pomoglo djetetu i umirilo roditelje i dolazi do izlječenja u 99.9 posto slučajeva. Ako dođe do pogoršanja, imamo izvrsnu suradnju sa zagrebačkim klinikama i dijete bude premješteno tamo", govori pedijatar Šegović.
Novi val streptokoka
Među dječjom populacijom se javlja i novi val infekcija streptokokom. "Osnovni simptom je bol u grlu, poteškoće s gutanjem. Držimo pljuvačku čim ne možemo gutati, a te bakterije streptokok, stafilokok uživa", navodi Anđela Počekaj, liječnica obiteljske medicine za Danas.
Streptokok se lako prenosi u zatvorenim prostorima poput vrtića i škola, a osim djece oboljeti mogu i odrasli. U ovoj godini prijavljeno je osam najtežih oblika oboljenja, od čega čak pet u zadnja dva tjedna.
"Može doći do zatajenja organa, zatajenja bubrega i do upale moždanih ovojnica i nažalost, od ovih petero zadnja dva tjedna što su prijavljeni, troje je umrlo", ističe Bernard Kaić, voditelj službe za epidemiologiju zaraznih bolesti.
Prijenos kapljičnim putem
Ipak, klinička slika u većini slučajeva nije tako teška, a liječnici streptokok uspijevaju vrlo lako prepoznati i bez uzimanja briseva. "Riječ hiperemično označava proširene žile pa je grlo zbog toga crveno, a ono može biti blago, jače ili gotovo krvavo", navodi Počekaj.
Prijenos se odvija kapljičnim putem, a streptokok najčešće cirkulira među djecom. Pojave li se simptomi kroz tjedan ili dva kod djece u skupini, antibiotik se daje cijeloj grupi. "Cijelom kolektivu dajemo kemoprofilaksu, ali to mora biti određeni postotak oboljelih u određenom vremenu", navodi Kaić.
"Ne treba testirati zdravu djecu"
Na pitanje ima li potrebe testirati djecu, Kaić je za N1 kazao: "Nema potrebe testirati zdravu djecu koja nemaju simptome. Ako imaju simptome i sumnja se na bolest, ima smisla. Ako postoji grupa djece koja je bolesna, onda se u principu daju antibiotici cijeloj grupi, nema smisla tražiti tko je nositelj. Dio stanovništva uvijek nosi streptokok u ždrijelu. Ako imamo grupiranje, onda je najispravnije dati antibiotik cijeloj grupi."
Odgovorio je i na pitanje što je roditeljima činiti kada se streptokok pojavi u kolektivu u kojem borave njihova djeca. "Ako nemaju simptome bolesti, ne trebaju ništa. Ako imaju simptome, treba ih odvesti liječniku. To se tako lako razlikuje od gripe, covida, brojnih drugih bolesti, da jednim pogledom u grlo liječnik može pretpostaviti da je to, čak i bez brisa.
Ako dijete ima simptome, treba ga odvesti liječniku. Postoji prilično loša praksa nekih liječnika da se svakoga s temperaturom i grloboljom šalje na bris za covid. Time se gubi vrijeme za brzo dijagnosticiranje. Treba prvo pogledati pacijente i onda prosuditi treba li raditi neki test ili ne", zaključuje epidemiolog.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati