Trump traži od Indije da počne izvoziti lijek koji bi mogao liječiti koronavirus
PREDSJEDNIK SAD-a Donald Trump pozvao je Indiju da pusti u izvoz antimmalarik hidroksiklorokin koji bi potencijalno mogao biti efikasan u borbi protiv koronavirusa nakon što je New Delhi zabranio izvoz tog lijeka u ožujku.
U tijeku dnevnog brifinga u Bijeloj kući, Trump je kazao da se telefonski čuo s premijerom Indije Narendrom Modijem u subotu te zatražio puštanje antimalarika hidroksiklorokina u izvoz, piše FT.
"Rekao sam mu da ću biti izuzetno zahvalan ako puste u izvoz količinu koju smo naručili uzimajući u obzir ovu izvanrednu i ozbiljnu situaciju te da smo vrlo ozbiljni u našim namjerama", kazao je Trump.
Trump ponovio da je hidroksiklorokin ključan u borbi protiv koronavirusa
Američki predsjednik ponovio je tvrdnju da je antimalarik hidroksiklorokin ključan u borbi protiv koronavirusa, unatoč konkretnom znanstvenom dokazu o njegovoj efikasnosti.
"FDA (američka agencija za lijekove op.a.) je hitnim postupkom dala zeleno svjetlo za antimalariku hidroksiklorokinu, mi ćemo ga distribuirati strateški kroz nacionalne zalihe", dodao je Trump.
Indija je jedan od najvećih svjetskih proizvođača hidroksiklorokina i proizvodnju tog lijeka prioretizirala je isključivo za vlastiti narod, zabranjujući izvoz 25. ožujka uz nekoliko iznimki.
Francuska studija pokazala da antimalarik hidroksiklorokin u paru sa Sumamedom ublažava simptome Covida-19
Treba istaknuti da Trump ipak nije izmislio informacije o mogućoj učinkovitosti dva lijeka. Ona se temelji na iskustvima kineskih liječnika u tretiranju oboljelih u Kini i na francuskoj studiji objavljenoj nedavno u časopisu International Journal of Antimicrobial Agents.
Studija je pokazala da antimalarik hidroksiklorokin skraćuje i ublažava simptome Covida-19 te da su efekti najbolji kada se uzima u kombinaciji s antibiotikom azitromicinom, dakle našim Sumamedom.
U njoj je sudjelovalo 30 oboljelih od Covida-19. Dio njih liječen je samo hidroksiklorokinom, dio kombinacijom dvaju lijekova, a dio nije dobivao nikakav lijek. U studiji su sudjelovali zaraženi bez simptoma, sa simptomima u gornjem dijelu dišnih putova i oboljeli sa simptomima u donjim dijelovima dišnih putova. Od 30 sudionika, 20 je primilo liječenje.
No problem studije je to što je bila rađena na malenom i nereprezentativnom uzorku te što za sada još uvijek nije recenzirana. Postoje još neke ozbiljne zamjerke složenije tehničke prirode u koje ovdje nećemo ulaziti.
WHO odabrao četiri lijeka ili kombinacija lijekova za globalno testiranje
Podsjetimo, WHO je odabrao četiri lijeka ili kombinacija lijekova za veliko globalno ispitivanje koje uključuje pacijente od Argentine do Tajlanda.
To su eksperimentalna antivirusna terapija remdesivir; kombinacija dvaju lijekova za HIV, lopinavir i ritonavir. Ta dva lijeka koriste uz kombinaciju interferona beta, lijeka za imunosni sustav i antimalarik hidroksiklorokin.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati