Tvrtka povezana s Trumpovom kampanjom optužena za krađu podataka 50 milijuna ljudi na Facebooku
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Screenshot: YouTube
HAKER koji je radio za tvrtku Cambridge Analytica otkrio je kako je tvrtka povezana s bivšim Trumpovim savjetnikom ukrala podatke milijuna korisnika Facebooka u svrhu utjecanja na izbore.
"Tvrtka za analizu podataka Cambridge Analytica, koja je surađivala s ljudima iz Trumpove predsjedničke kampanje te kampanje za Brexit, ukrala je podatke s Facebook profila 50 milijuna američkih glasača i iskoristila ih u stvaranju moćnog softvera za predviđanje i utjecaj na izbore", objavio je Guardian.
Haker Christopher Wylie otkrio je za Observer da je Cambridge Analytica, tvrtka čiji vlasnik je milijarder Robert Mercer, koristila osobne informacije preuzete bez dozvole u ranoj 2014. za stvaranje programa koji profilira američke glasače kako bi mogao na njih utjecati personaliziranim političkim reklamama. Tvrtka je u vlasništvu investicijskog fonda Mercera, koji je u to vrijeme vodio Trumpov savjetnik Steve Bannon.
Krađa podataka neviđenih razmjera: "To je bio temelj tvrtke"
Wylie je u to vrijeme radio za Cambridge Analytics. Za Observer je rekao: "Iskoristili smo Facebook za prikupljanje profila milijuna ljudi. Stvorili smo program koji iskorištava informacije koje imamo o njima i napada ih. To je bio temelj na kojem je izgrađena cijela tvrtka."
Dokumenti koje je Observer dobio na uvod pokazuju da je Facebook do kraja 2015. godine saznao za ovu krađu podataka neviđenih razmjera, ali nije upozorio korisnike te je poduzeo samo ograničene korake za zaštitu njihovih podataka.
New York Times objavio je da se neke kopije ukradenih podataka još uvijek mogu pronaći na internetu, a istraživački novinarski tim pregledao je neke od njih.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Facebook se brani od optužbi
Podaci su ukradeni pomoću aplikacije nazvane thisisyourdigitallife, koju je stvorio akademik Aleksandr Kogan sa Sveučilišta Cambridge. Njegova tvrtka Global Science Research (GSR) i Cambridge Analytica organizirale su test osobnosti i platile stotinama tisuća korisnika za sudjelovanje, koji su pristali na prikupljanje svojih osobnih podataka u akademske svrhe. Međutim, aplikacija je također prikupljala podatke korisnika Facebooka koji su bili prijatelji sa sudionicima u testu.
U petak, četiri dana nakon što je Observer zatražio komentar na priču, Facebook je objavio da zabranjuje pristup platformi Cambridge Analyticu i Koganu. Odvjetnici tvrtke izjavili su da su tvrdnje iz Observera protiv Facebooka lažne, odnosno da tvrtka nije kriva za krađu podataka jer im je Kogan rekao kako ih prikuplja u akademske svrhe.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Pokrenute istrage
Otkriće o krađi podataka dolazi samo nekoliko tjedana nakon što je posebni tužitelj Robert Mueller optužio 13 ruskih državljana za korištenje Facebooka u "informacijskom ratu protiv SAD-a".
Državna tužiteljica Massachusettsa Maura Healey najavila je da će država pokrenuti istragu o slučaju. Britanske vlasti također su najavile istragu. Wylie je novinarima pokazao niz dokaza o svojim tvrdnjama, koji uključuju e-mailove, ugovore, bankovne izvode i račune. Facebook je također objavio da pokreće istragu te zabranjuje pristup platformi i Wylieju, koji je izjavio kako je izašao u javnost jer se i sam osjeća krivim zbog sudjelovanja u radu tvrtke Cambridge Analytica.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati