U 2020. snažno pao njemački izvoz oružja
NJEMAČKI izvoz oružja i vojne opreme pao je u 2020. godini za četvrtinu, pokazalo je vladino izvješće.
U 2020. vlada je, prema izvješću objavljenom u srijedu, izdala dozvole za izvoz oružja i vojne opreme u vrijednosti 5.82 milijarde eura, što je 27 posto manje u usporedbi s rekordnom 2019. godinom.
Najveći kupac Mađarska
Ministarstvo je brojke već objavilo, a vlada izvješćem ispunjava obavezu transparentnijeg izvješćivanja o poslovanju domaće industrije oružja i o isporukama oružja Bundeswehra u inozemstvo, ističe se.
Mađarska je zadržala poziciju najvećeg kupca, pokazuje izvješće, prema kojem je vrijednost njemačkog izvoza oružja u tu zemlju u 2020. dosegnula 838.4 milijuna eura.
Slijedi Egipat sa 763.8 milijuna eura, Izrael s 582.4 milijuna i SAD s 510 milijuna eura. Izvoz u Egipat posebno je kontroverzan zbog stanja ljudskih prava u toj zemlji, ali i zbog njezinog sudjelovanja u ratu u Jemenu.
Izvoz i u Egipat
Ministarstvo gospodarstva istaknulo je da je 99 posto odobrenih isporuka u Egipat bilo namijenjeno mornarici, a uključivale su podmornice i ophodne brodove. Ti proizvodi nisu prikladni za unutarnju represiju ni za upotrebu u jemenskom sukobu, ustvrdila je glasnogovornica.
"Učinkovita vojna mornarica legitiman je interes egipatske obrambene politike i međunarodne obalne i pomorske sigurnosti", rekla je.
Dozvole vlade za izvoz oružja padale su između 2016. i 2018., a potom su 2019. naglo porasle. Budući da se vrijednost narudžbi u ekstremnim slučajevima može mjeriti u stotinama milijuna ili čak u milijardama, statistika podliježe snažnim oscilacijama, tumači dpa.
Prošle je godine polovica njemačkog izvoza oružja i vojne opreme bila usmjerena u zemlje koje nisu članice EU ni NATO-a, poput Japana i Australije. U 2019. njihov je udio u izvozu iznosio 44.1 posto.
Taj je izvoz posebno kontroverzan jer su neke od država u toj skupini upletene u oružane sukobe ili krše ljudska prava, napominje agencija dpa.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati