U Dalmaciji udari bure od 153 km/h, porušena stabla u Istri, pogledajte štetu
SINOĆ je Zagreb i dijelove središnje Hrvatske u večernjim satima pogodio jak vjetar praćen kišom.
>>Imate snimke i fotografije nevremena i bure? Šaljite nam ih na mail desk@index.hr ili u Inbox naše Facebook stranice.
Jak vjetar je izazvao brojne probleme, rušio je stabla i nosio je krovove.
Oluja je nastavila dalje prema Jadranu za koji je danas na snazi žuti i narančasti meteoalarm, a za Velebitski kanal je zbog orkanske bure izdan i crveni meteoalarm.
Nevrijeme u Šibeniku
Nevremena je u Dalmaciji bilo i sinoć i jutros.
Porušena stabla u Puli
IstraMet javlja kako su u centru Pule porušena stabla, ali i kako je slična fronta moguća već u noći na nedjelju.
U samome središtu grada, na pulskim Giardinima bura je srušila ogromno stablo na cestu, tako da je jutros promet regulirala policija, a dežurne službe su bile na terenu i uklanjale stablo.
Osim toga bura je u Puli srušila još nekoliko stabala, stabla su pala i na cestama Bale-Pula te Poreč-Višnjan dok su pulski vatrogasci jutros intervenirali nakon što se na Valdebeku srušio telefonski stup.
U Umagu kao i u Puli letjeli su suncobrani ugostiteljskih objekata, no prema prvim saznanjima nije počinjena veća materijalnih šteta.
U Istri je bura najjače puhala u Umagu (78 km/h), Ročkom Polju (77 km/h) i Puli (76 km/h) a sukladno očekivanju, obilnije količine kiše nisu zabilježene.
Vrijeme se u Istri jutros postupno smirilo, prema najavama istarskog meteo portala IstraMet, već poslijepodne slijedi postupno slabljenje bure te će u nastavku dana prevladavati sunčano ali vjetrovito vrijeme.
Zbrajaju se štete u Splitu
Splitski vatrogasci u utorak ujutro čiste gradska područja i prometnice uklanjajući štete zbog olujne bure koja je noćas puhala na širem gradskom području izazivajući materijalnu štetu.
Bura je na momente puhala jače od sto kilometara na sat, a njezine posljedice vidljive su jutros u gradu.
Tijekom noći i jutra nekoliko je stabala palo na prometnice i na parkirana vozila. Razbacani su kontejneri i kante za smeće po cijelom gradu, a oštećen je i inventar po štekatima.
Splitski vatrogasci su već do pet ujutro zabilježili tri intervencije uklanjanja stabla s prometnica i to na Marjanu, Šinama i u Ulici slobode.
Nevrijeme i u Zagrebu
Nevrijeme praćeno jakim i olujnim vjetrom koje je u ponedjeljak navečer zahvatilo Hrvatsku uzrokovalo je čak 34 vatrogasne intervencije u Gradu Zagrebu te niz u susjednim županijama, a uslijed rušenja stabla na vozilo u vožnji kod Dugog Sela lakše je ozlijeđen vozač.
Nevrijeme praćeno jakim i olujnim vjetrom uzrokovalo je povećan broj vatrogasnih intervencija u Gradu Zagrebu i susjednim županijama, izvijestila je Hrvatska vatrogasna zajednica.
Vatrogasci u Zagrebu zabilježili su 34 tehničke intervencije uklanjanja srušenih stabala i granja, crjepova te limova i salonit ploča s krovova. Na intervencijama je sudjelovalo 110 vatrogasaca s 33 vatrogasna vozila iz JVP-a Zagreb te DVD-ova Hrašće, Moravče, Zapad, Dubrava i Dragonožec.
Nevrijeme je ostavilo posljedice i na području Zagrebačke županije, gdje je zabilježeno dvanaest tehničkih intervencija uklanjanja stabala i granja, a u sanaciji je sudjelovalo 55 vatrogasaca s 14 vatrogasnih vozila iz JVP-a Samobor, Velika Gorica, Ivanić-Grad te DVD-ova Dugo Selo, Savski Nart, Šenkovec,Velika Mlaka, Novo Čiće, Križ, Črnilovec i Rakitje.
Vatrogasci imali posla i na području Krapine
U jednoj od navedenih intervencija na području Savski Nart kod Dugog Sela, uslijed olujnog vjetra došlo je do rušenja stabla koje je palo na vozilo u vožnji, prilikom čega je došlo do lakšeg ozljeđivanja vozača vozila.
Na području Krapinsko-zagorske županije zabilježeno je deset tehničkih intervencija uklanjanja stabala, a u čemu je sudjelovalo je 69 vatrogasaca s 15 vatrogasnih vozila iz DVD-ova Straža, Kumrovec, Dubrovčan Ravnice, Klenovec, Donja Stubica, Zlatar, Desinić, Mače te JVP-a Krapina.
Zatvorena autocesta, izmjeren silovit udar vjetra
HAK je jutros javio i kako su zbog olujnog vjetra za sav promet zatvoreni autocesta A1 od Sv. Roka do Posedarja (obilazak za osobna vozila je preko Gračaca, Obrovca i Karina, a za ostale skupine preko Knina i Kistanja); DC54 Maslenica-Zaton Obrovački i Paški most.
Za sav promet zatvorene su i DC8 Jadranska magistrala između Karlobaga i Svete Marije Magdalene, DC54 Maslenica-Zaton Obrovački te Paški most.
Samo za osobna vozila otvorene su A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Delnice i Kikovica (obilazak za ostale skupine je državnom cestom DC3 kroz Gorski kotar), DC1 Borje-čvor Udbina-Klapavice, DC27 Gračac-Zaton Obrovački te Jadranska magistrala (DC8) između Senja i Karlobaga.
Osim toga, koliko je jak vjetar puhao sinoć, javlja i Facebook stranica HR Vrijeme koja kaže kako je sinoć u Senju izmjeren udar vjetra os 153 km/h.
Kakvo nas vrijeme čeka danas?
Kada se radi o vremenu danas, DHMZ prognozira mjestimičnu kišu u unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu u jutarnjim satima.
Dodaju i kako će se razvedriti već prijepodne te kako će prestati padati kiša.
U Dalmaciji će biti djelomice sunčano te uglavnom suho.
Puhat će većinom umjeren sjeverni i sjeverozapadni vjetar, ponegdje s jakim udarima, a na istoku prolazno i olujnim.
Na Jadranu se i dalje očekuje jaka i olujna bura, u prvom dijelu dana podno Velebita s orkanskim udarima.
Najviša dnevna temperatura zraka kretat će se između 19 i 24, na Jadranu od 25 do 30 °C.
Crveni meteoalarm na snazi
Danas je na snazi za Hrvatsku i crveni meteoalarm i to za Velebitski kanal zbog orkanskih udara bure koji mogu doseći do 160 km/h.
Narančasti meteoalarm na snazi je za riječku regiju, Kvarner i Kvarnerić, zapadnu obalu Istre te sjevernu i srednju Dalmaciju. Tamo se očekuju udari bure do 145 km/h.
Sam jug Dalmacije te područja oko Splita i Knina te Gospića očekuju udari vjetra od 65 do maksimalnih 110 km/h.
Isto upozorenje je i za Slavoniju i Baranju, dok je za središnju Hrvatsku prognoza promijenjena te nema upozorenja na snazi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati