U Hrvatskoj zabilježena prva predoziranja fentanilom? HZJZ objavio upozorenje
DVIJE osobe su u Hrvatskoj preminule od predoziranja fentanilom, drogom koja je sto puta jača od morfija i 50 puta od heroina, rekao je prije dva dana za RTL psihijatar Ivan Ćelić s Klinike za psihijatriju Vrapče. Radi se o muškarcima u dobi od 40 godina, bivšim ovisnicima koji su se u jednom trenutku i liječili u Vrapču.
Službeni toksikološki nalazi i dalje se čekaju, ali obitelji su u blizini preminulih našle pakiranja fentanila zbog čega se pretpostavlja da se radi o predoziranju upravo ovom drogom, rekao je Ćelić.
>> Psihijatar s Vrapča: U Hrvatskoj dvoje ljudi umrlo od predoziranja fentanilom
HZJZ je danas objavio priopćenje u kojem objašnjavaju o kakvoj drogi se radi i upozoravaju na posljedice njene konzumacije.
Što je fentanil?
Fentanil te mali broj derivata fentanila (alfentanil, sufentanil, remifentanil i karfentanil) koriste se kao analgetici te anestetici u humanoj i veterinarskoj medicini.
Uz njihovu legitimnu upotrebu kao lijekova te za istraživanja, fentanil i njegovi derivati također imaju dugu povijest nedopuštene upotrebe kao zamjena za heroin i druge opioide, piše HZJZ.
Fentanil i derivati fentanila povezani su s najmanje 137 smrtnih slučajeva u EU u 2021. godini. U Njemačkoj je umrlo 88 ljudi, u Litvi 18, u Austriji 9, u Danskoj i Finskoj po 6 osoba, u Estoniji 4, u Sloveniji i Portugalu po dvije, a u Mađarskoj i Litva jedna osoba.
Koji su rizici?
"Slično drugim vrstama opioidnih analgetika kao što je morfin, fentanil i njegovi derivati proizvode većinu svojih učinaka aktivacijom μ-opioidnih receptora u središnjem živčanom sustavu. Akutni učinci uključuju: euforiju, opuštanje, analgeziju (smanjena sposobnost osjećanja boli), sedaciju (dovođenje u stanje smirenosti ili sna), bradikardiju (usporenje rada srca), hipotermiju (opasno niska tjelesna temperatura) i respiratornu depresiju/gušenje (prestanak disanja)", piše HZJZ.
Navode da upravo respiratorna depresija predstavlja najveću opasnost za konzumente, budući da zbog visoke potentnosti ovih tvari male količine mogu uzrokovati po život opasno trovanje dišnog sustava. Ako se ne liječi, može dovesti do respiratornog zastoja (prestanka disanja) i smrti.
Rjeđe se miješa s drugim drogama nego u SAD-u
U značajnom broju slučajeva, pravovremena primjena naloksona može učinkovito zaustaviti trovanje. Nalokson je odobren lijek u Europi.
"Fentanil i njegovi derivati također su odgovorni za zlouporabu i potencijalnu ovisnost. Osim toga, nedopušteni fentanil se najčešće izrađuje kao bijeli prah, koji može nalikovati drugim drogama kao što su kokain, a također se može prešati u tablete te pomiješati s drugim drogama, tako da izgleda kao opioid na recept.
Patvorenje nedopuštenih droga s fentanilom relativno rijetko javlja se u Europi, u usporedbi s SAD-om i Kanadom. Visok je rizik od po život opasnog trovanja, budući da u većini slučajeva konzumenti nisu svjesni patvorenja. Navedena praksa dodatno otežava otkrivanje krijumčarenja i uporabe fentanila", piše u priopćenju.
Novi derivati fentanila
Od 2012. godine ukupno 38 novih derivata fentanila (koji nisu bili kontrolirani na međunarodnoj razini u vrijeme prvog izvješća) otkriveno je na europskom tržištu i prijavljeno Sustavu ranog upozoravanja EU o novim psihoaktivnim tvarima, kojim upravlja EMCDDA u bliskom partnerstvu s Europolom.
Od navedenog su 24 (63%) otkrivena u dvogodišnjem razdoblju između 2016. i 2018. godine. Slično drugim novim opioidima, novi derivati fentanila koriste se kao “legalne” zamjene za uspostavljene kontrolirane opioide od strane visokorizičnih konzumenata droga, uključujući pojedince koji injektiraju opioide.
Visoki rizici za zdravlje pojedinca i javno zdravlje povezani s derivatima fentanila motivirali su brojne reakcije na europskoj i međunarodnoj razini, uključujući međunarodnu kontrolu nekih od tih derivata te generičku zabranu derivata fentanila u Kini - koji je identificiran kao jedan od globalnih izvora fentanila i njegovih derivata, piše HZJZ.
Nakon ovih odgovora, broj novih derivata fentanila otkrivenih na europskom tržištu značajno se smanjio. Međutim, od 2019. godine novi sintetski opioidi, posebice opioidi benzimidazol (nitazen), pojavili su se na tržištu droga u Europi.
"Zabrinjavajuće je da su mnogi nitazeni barem jednako jaki kao fentanil. Grupa nitazena uključuje izotonitazen koji se prvi put pojavio na europskom tržištu droga u ožujku 2019. godine. EMCDDA je 2020. godine procijenio rizik od izotonitazena, nakon čega je kontroliran diljem Europe", piše HZJZ.
Pojava novih sintetskih opioida
Navode i da su tijekom 2022. godine primjetne naznake povećanja dostupnosti i upotrebe drugih benzimidazolskih opioida - posebno metonitazena i protonitazena u nekim dijelovima Europe, kao i pojava smjesa koje sadrže nove sintetske opioide: benzodiazepini i ksilazin (sredstvo za smirenje životinja) uz sintetske opioide.
Predmetne smjese, poznate kao “benzo-dope” i “tranq-dope” povezane su s povećanjem broja smrtnih slučajeva uslijed predoziranja u Kanadi i SAD-u. Nadalje, europske države izvan EU također su izradile izvješća vezano uz nedavno povećanje dostupnosti sintetskih opioida, što bi moglo ukazivati na opći trend od utjecaja na države članice EU.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati