U Hrvatsku je stigla 5G mreža. Evo kako će promijeniti naše životne navike
OD SREDINE kolovoza nova generacija mreže gigabitnih brzina 5G, s minimalnim kašnjenjem signala do gotovo neprimjetne razine i uz kapacitete istovremenog spajanja do milijun uređaja na jednom četvornom kilometru, dostupna je korisnicima i u Hrvatskoj.
Uvođenje i rasprostranjenost 5G gigabitne mreže značajno će transformirati ne samo brzinu našeg pristupa internetu nego i ekonomiju, ali i potpuno promijeniti neke naše životne navike, od načina na koji vozimo automobile, kupujemo, radimo, učimo i komuniciramo do načina na koji se zabavljamo. Prema procjenama Ericssona, do kraja 2026. globalno će biti više od 3.5 milijardi korisnika 5G mreže.
Što se sve mijenja?
Uvođenjem 5G mreže do 2035. otvorit će se više od 22 milijuna novih radnih mjesta, a povećanje prihoda donijet će još 13.2 milijarde dolara. Od početka 2021. ukupno je 4.66 milijardi aktivnih korisnika interneta, što je gotovo 60 posto svjetske populacije, pri čemu ih čak 92.6 posto za pristup internetu koristi mobitel i mobilne mreže. Pristup internetu, uz sve usluge i proizvode koje danas omogućava, izravno je povezan s višim stupnjem razvoja. Prema analizi Međunarodne telekomunikacijske udruge (ITU), 10-postotno povećanje u penetraciji mobilne mreže donijelo bi povećanje BDP-a po stanovniku od 2 posto u Europi te 1.5 posto na svjetskoj razini. Brz i pouzdan prijenos veće količine podataka uz 5G donosi nam razvoj i korištenje različitih tehnologija koje omogućavaju da se nastava ili sastanci efikasno održavaju online, da račune plaćamo putem mobilne aplikacije dok sjedimo u kafiću, da se optimalne rute kamiona za dostavu paketa planiraju u stvarnom vremenu ili da radimo iz Zadra za tvrtku u Zagrebu ili Londonu. Moderna komunikacijska infrastruktura, osobito mobilne mreže gigabitnih brzina i pokrivenosti kao 5G, omogućavaju digitalizaciju različitih industrija. Viši stupanj digitalizacije znači veću učinkovitost, više radnih mjesta, ekonomski rast i naprednije društvo. Evo kako.
5G donosi revoluciju u digitalizaciji industrija
Foto: PR5G mreža danas je prisutna u 30 posto zemalja i taj udio stalno raste. S rastom prisutnosti 5G mreže raste i mogućnost bržeg prijenosa podataka i većih kapaciteta. Ulaskom 5G tehnologija realizira se nužna infrastruktura za daljnji rast broja povezanih uređaja i senzora te razvoj usluga temeljenih na inovativnim tehnologijama kao što su virtualna stvarnost, internet stvari i umjetna inteligencija. Povećanje primjene proizvoda i usluga temeljenih na povezanim uređajima, primjerice senzora za automatizaciju proizvodnje ili upravljanje nabavnim sustavom, prediktivnim praćenjem i reagiranjem, prema analizi konzultantske kuće McKinsey samo bi u četiri industrije - zdravstvu, proizvodnji, trgovini i transportu - povećalo produktivnost između 55 i 65 posto. Utjecaj na povećanje BDP-a McKinsey procjenjuje na 1.2 do 2 bilijuna dolara do 2030. Doznajte što će se s uvođenjem 5G-a događati u te četiri industrije.
S pametnim uređajima više ćemo sami brinuti o zdravlju
Foto: PRMogućnost prikupljanja i obrade velike količine podataka u stvarnom vremenu te primjena umjetne inteligencije uz 5G transformirat će i unaprijediti zdravstvene usluge. Od naprednih pregleda i prediktivnih dijagnoza do zahvata i promjene načina praćenja zdravstvenog stanja pacijenata putem kućnih senzora, pametnih satova i senzora koji u stvarnom vremenu prate, primjerice, razinu kisika i šećera u krvi, posebno će biti bitna za kronične bolesnike. Više od 65 posto pacijenata koji koriste takve pametne uređaje i kod kuće ističu da su angažiraniji u vlastitoj brizi za zdravlje. To, osim što direktno utječe na poboljšanu zdravstvenu sliku korisnika, indirektno dovodi do smanjenja bolničkih troškova i smanjuje pritisak na liječnike. Prema analizi konzultantske kuće McKinsey, u ovoj se industriji zahvaljujući 5G revoluciji očekuje rast svjetskog BDP-a između 250 i 450 milijardi dolara.
Personalizirane preporuke uz virtualnu stvarnost
Foto: PRNove tehnologije i gigabitne 5G mreže u trgovini će omogućiti povećanje učinkovitosti, veće prihode trgovcima i nove usluge korisnicima, od senzora i prediktivnih sustava za upravljanje inventarom, skladištem i nabavnim lancem, preko automatizacije proizvodnje, do potpune transformacije korisničkog iskustva u trgovinama uvođenjem novih usluga poput personalizirane komunikacije ili virtualne stvarnosti za isprobavanje odjeće. Pametno ogledalo u kabini kupcu će dati personaliziranu preporuku odjeće i obuće koja odgovara onome što upravo isprobava, informaciju o cijeni ili drugim dostupnim veličinama. Već danas virtualnu stvarnost za bolje korisničko iskustvo primjenjuju globalne trgovine među kojima su Walmart, Sephora i Timberland. Prema analizi konzultantske kuće McKinsey, transformacija u 5G eri u trgovini će do 2030. donijeti rast globalnog BDP-a između 420 i 700 milijardi dolara.
Uz 5G stižu precizni, brzi i efikasni roboti za pomoć ljudima
Foto: PRTvornice već danas koriste razne pametne sustave, ali će s 5G mrežom, povećanjem broja senzora i primjenom umjetne inteligencije doživjeti novu razinu kvalitete proizvodnje, preciznosti i učinkovitosti. Takve sustave u svojim skladištima i tvornicama koriste Amazon, Caterpillar, Bosch, Boeing te drugi. Airbus je, primjerice, uvođenjem pametnih naočala u jednom proizvodnom segmentu povećao produktivnost za 500 posto i sveo pogreške na minimum.
Dio transformacije industrije su i autonomna vozila, virtualna stvarnost i roboti. Predviđa se da će tržište autonomnih robota dosegnuti 77.77 milijardi dolara do 2030., s prosječnim godišnjim rastom od 10.4 posto. Hrvatski Gideon Brothers, kao jedan od najuspješnijih proizvođača autonomnih robota na svijetu, u suradnji s A1 Hrvatska razvio je logističkog robota na 5G mreži. Robot koji prevozi teret do jedne tone povezan gigabitnom 5G mrežom obavlja zadatke prijenosa tereta uz izbjegavanje prepreka i ljudi. Primjenom 5G mreže, koja je visokog kapaciteta, pouzdanosti i iznimno niske latencije, od samo nekoliko milisekundi, stotine i tisuće takvih robota koordinirano će i autonomno upravljati modernim skladištima i industrijskim pogonima, što predstavlja bit četvrte industrijske revolucije.
Čak 80 posto vozila bit će povezano, evo što to znači za vozače
Foto: PRMogućnost brzog prijenosa velike količine podataka, rast broja senzora u automobilima, ali i prometnoj infrastrukturi oko automobila, poput semafora i cesta te razvoj umjetne inteligencije uz 5G mreže omogućit će i brz razvoj autonomnih vozila. Već danas su standardni dio opreme automobila napredni sustav za pomoć vozaču, adaptivni tempomat koji automatski prilagođava brzinu kretanja, ili svjetla koja aktivno reagiraju na promjenu uvjeta vožnje. S 5G mrežom stvorit će se potrebna infrastruktura za veći i brži prijenos podataka, što će otvoriti vrata inovacijama ovih sustava, ali i otvoriti nove mogućnosti komunikacije vozila s drugim vozilima i okolinom. Do 2030. godine 77 posto automobila bit će povezano.
Prisutnost 5G mreže omogućava pilot-projekte i testiranje tehnoloških inovacija u automobilskoj industriji, pa je Googleov Waymo upravo pustio u promet svoje robotaksije u San Franciscu. Utjecaj 5G mreže u automobilskoj industriji je ogroman s obzirom na to da će povezana vozila, uređaji i senzori omogućiti smanjenje broja prometnih nesreća i ozlijeđenih, reducirati negativan utjecaj na okoliš i korisnicima donijeti bolje iskustvo vožnje. Brzina ljudske reakcije je malo više od 200 milisekundi, a brzina komunikacije dvaju uređaja povezana 5G mrežom do samo pet milisekundi. To znači da će dva povezana vozila 40 puta brže uočiti mogućnost prometne nesreće i reagirati da je spriječe. Upravo ovaj nevjerojatan pomak u brzini komunikacije i količini prenesenih podataka omogućit će revoluciju u razvoju autonomnih vozila, ali i ostalih inovacija u industriji.
A1 Hrvatska počeo je 12. kolovoza pružati usluge na pravoj, gigabitnoj 5G mreži. To za korisnike znači visoku propusnost i gigabitne brzine, mogućnost istovremenog spajanja do milijun uređaja na jednom četvornom kilometru, smanjivanje kašnjenja signala do gotovo neprimjetne razine i stabilnu vezu bez pucanja mreže. S razvojem novih usluga i proizvoda koje omogućava 5G transformirat će se cijele industrije, korisnici će dobiti inovativne usluge i imati više vremena za ono što im je važno, a svi bi trebali osjetiti veći ekonomski rast.
Na temelju odluke Vijeća Hakoma o dodjeli radiofrekvencijskog spektra za 5G na javnoj aukciji, A1 Hrvatska aktivirao je 5G mrežu u frekvencijskim pojasevima na 700 MHz i 3600 MHz. Zahvaljujući novim frekvencijama, napokon su u Hrvatskoj stvoreni uvjeti za implementaciju pravog 5G-a koji omogućava gigabitne brzine i nisku latenciju. A1 Hrvatska se posljednje dvije godine značajnim investicijama, prilagodbom čitave arhitekture mreže i implementacijom najnovijih radijskih tehnologija pripremao za uvođenje mreže nove generacije koja će biti jedan od pokretača gospodarskog oporavka i razvoja. Pravom, gigabitnom 5G mrežom A1 pokrit će se sva županijska središta, njih 20, i grad Zagreb. Domaći i turisti mogu surfati na 5G mreži A1 u nekima od turističkih središta kao što su Dubrovnik, Šibenik, Split, Pula, Zadar, Rijeka, Biograd na Moru, Trogir, Kaštela i Vodice. Također, kompanija je preuzela obveze pokrivanja određenih ruralnih ili teže dostupnih lokacija koje danas nemaju adekvatan pristup internetu, čime se stvaraju preduvjeti za gospodarski razvoj i veću kvalitetu života.
Sadržaj donosi Index u suradnji s A1 Hrvatska.
bi Vas mogao zanimati
Uvjetima korištenja i Pravilima o privatnosti