U Slavoniji i Zagrebu srušena stabla, razbijeni krovovi... Evo što nas čeka danas
JAKO olujno nevrijeme poharalo je jučer Slavoniju i zagrebačko područje.
Jak vjetar, kiša praćena grmljavinom i tuča stvorili su ogromne probleme u Sisku, Vinkovcima, Slavonskom Brodu i Županji te okolici.
Krenulo je s olujom u Zagrebu i Dugom Selu. U glavnom gradu zbog oštećenja naponske mreže i pada stabala nisu vozili tramvaji, a dijelovi grada ostali su bez struje. Nevrijeme je potom došlo do Siska, gdje je vjetar lomio grane, a onda se nastavilo u Slavoniji s jakom tučom i grmljavinom.
U Bošnjacima kod Županje padala je snažna tuča nakon koje je nastala velika šteta. Krovovi, fasade i prozori kuća bili su razbijeni.
U Vinkovcima je vjetar čupao stabla iz zemlje, a polomljena je i građevinska skela.
Potom je pred kraj večeri nakratko pala jaka kiša u Zagrebu, zbog čega su dijelovi grada bili poplavljeni.
U Vukovaru i okolici poplavljena dvorišta i kuće, padala stabla, čupali se krovovi i fasade
Najveća materijalna šteta prouzročena nevremenom zabilježena je na području Vukovarsko-srijemske županije, izvijestilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.
Županijski centar 112 Vukovar zaprimio je 70-ak poziva vezanih uz posljedice olujnog nevremena praćenog vjetrom, obilnom kišom i jakom tučom, koje je u večernjim satima zahvatilo područje Vukovarsko-srijemske županije i prouzročilo veliku materijalnu štetu.
Dojave se odnose na oštećenja strujne infrastrukture, poplavljena dvorišta i kuće, padove stabala te oštećenja automobila, krovova i fasada.
Prema dosadašnjim informacijama, nevrijeme je najviše pogodilo područja općine Bošnjaci te gradova Županje i Vinkovaca.
Stabla padala po cesti i u Zagrebu
Sve nadležne službe su na terenu i rade na sanaciji, a radi utvrđivanja štete u obilasku su vršitelj dužnosti župana Franjo Orešković i voditelj Službe civilne zaštite Vukovar Stjepan Draganić, kažu iz Ravnateljstva civilne zaštite.
Nevrijeme praćeno jakim vjetrom i tučom zahvatilo je oko 18:30 i zapadni dio Brodsko-posavske županije, gdje je Županijski centar 112 zaprimio 60-ak poziva građana o padovima stabala, oštećenjima krovova, električnih vodova i automobila.
Na području Županijskog centra 112 Zagreb zaprimljeno je dvjestotinjak poziva građana koji su zbog sanacije posljedica nevremena tražili intervenciju žurnih službi.
Također, 15-ak poziva zaprimljeno je s područja Grada Zagreba koji su se odnosili na uklanjanje stabla s prometnice.
Bez struje ostali Kloštar Ivanić i obližnja naselja
Najviše poziva bilo je s područja Dugog Sela, Jablanovca i Marije Gorice, a odnosili su se na stabla srušena na prometnice, poplavljene podrume i garaže, oštećenja krovova obiteljskih kuća te oštećenje krova osnovne škole u Mariji Gorici.
Zbog pada drveta na elektroenergetski vod bez opskrbe električnom energijom ostali su korisnici na području Općine Kloštar Ivanić i naselja Šćapovec, Vinari, Predavec, Krišci, Čemernica Lonjska.
U Županijskom centru 112 Zagreb nije bilo dojava o ozlijeđenim osobama. Na teren su upućene žurne službe koje rade na otklanjanju posljedica nevremena.
Danas osjetno svježije vrijeme
Meteorolozi kažu da će se nestabilno vrijeme nastaviti i danas u većem dijelu zemlje. Očekuje se nastavak promjene i osvježenja koje je započelo u drugom dijelu današnjeg dana.
U utorak na kopnu osjetno svježije s umjerenim sjevernim i sjeveroistočnim vjetrom te nestabilno. Većina kiše, pa i u obliku jačih pljuskova s grmljavinom, past će uz Savu ili južnije. U srijedu djelomice sunčano, od četvrtka uglavnom suho te malo toplije.
Na moru u utorak nestabilno, osobito će u Dalmaciji biti izraženih pljuskova s grmljavinom. Zapuhat će bura, najjača na sjevernom dijelu. Već će u sunčaniju srijedu slabjeti i okretati na sjeverozapadnjak, a od četvrtka opet toplije, kažu HRT-ovi meteorolozi.
DHMZ: Pljuskovi na Jadranu, podno Velebita olujni udari
Umjereno do pretežno oblačno s mjestimičnom kišom i pljuskovima s grmljavinom, osobito u prvom dijelu dana. Pljuskovi će na Jadranu biti izraženi, a mjestimice je moguće i grmljavinsko nevrijeme.
Poslijepodne sa sjeverozapada postupno smanjenje naoblake i prestanak oborine. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni i sjeverni, na istoku i sjeverozapadni.
Na Jadranu će puhati umjerena i jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima, te sjeverozapadnjak, još na jugu prolazno i jugo. Najniža jutarnja temperatura većinom od 14 do 19, na Jadranu od 18 do 23°C. Najviša dnevna između 23 i 28°C, u gorju niža.
Što se upozorenja tiče, DHMZ za danas nema ono najgore - crveno. No upaljeni su narančasti i žuti alarm, posebno na obali.