U Sloveniji rekordan broj umrlih. Vlada traži ogromne kazne: "Stanje se ne smiruje"
U SLOVENIJI su u zadnja 24 sata s 5596 testova potvrđene 1302 nove zaraze koronavirusom, a od posljedica covida-19 umrlo je čak 59 ljudi, najviše u jednom danu do sada, objavila je u utorak slovenska vlada, koja traži drastično povećanje kazni za one koji se ne pridržavaju mjera protiv covida-19.
"Podaci nisu nimalo ohrabrujući, a epidemija se ne smiruje", rekao je na konferenciji za novinare glasnogovornik vlade za covid-19 Jelko Kacin, dodavši da se ne može govoriti o pojedinim žarištima jer je virus raširen u cijeloj zemlji.
Budući da se ocjenjuje da je jedan od uzroka presporog stišavanja epidemije nepridržavanje epidemioloških mjera, vlada je u parlament uputila prijedlog izmjena zakona o epidemiji kojim zahtijeva drastično povećanje kazni za prekršitelje, pa bi se maksimalne kazne povećale na čak 10.000 eura s 400 eura, koliko su iznosile na proljeće.
Oporba smatra da je takvo sankcioniranje neproporcionalno i traži da vlada uspostavi bolju komunikaciju s građanima.
Kako prenose slovenski mediji, epidemiolozi ipak vide pozitivan pomak, a to je činjenica da je prije sedam dana broj novih dnevnih zaraza bio veći - 1391. Osim toga, smanjen je i udio pozitivnih testova pa sada iznosi 23 posto, dok se prošlog tjedna kretao i do 30 posto.
Broj zaraza i dalje je visok
S druge strane, epidemiologe zabrinjava to da je unatoč svim restriktivnim mjerama broj novih zaraza i dalje visok, da se povećava broj hospitaliziranih, ali i broj umrlih.
Za razliku od prvog vala epidemije na proljeće, kad je bilo 108 mrtvih, njihov broj sada je dosegnuo 1156. Virus je prodro u gotovo sve domove za starije i nemoćne, dok je u prvom valu zahvatio samo svaku desetu takvu ustanovu.
Po podacima koje je objavilo Ministarstvo zdravstva, broj aktivnih slučajeva zaraze virusom trenutno je 20.337, 14-dnevna incidencija iznosi 970, a i dalje se povećava broj onih koji traže pomoć u bolnicama.
U bolnicama je trenutno 1299 pacijenata, od kojih su 204 na odjelima intenzivne njege.
Na snazi skoro potpuni lockdown
Podsjetimo, Slovenija je prije 10 dana uvela strože mjere. Zabranjeno je svako okupljanje ljudi izvan obiteljskog kruga, a zaustavljen je i sav javni promet osim prometa taksija.
Zaoštren je i režim na granici, pa više, primjerice, u Hrvatsku neće moći na 48 sati bez testiranja pri povratku odlaziti oni koji u njoj imaju nekretninu, zemljište ili plovila, a zabranjeni su i posjeti članovima obitelji u zemljama izvan Europske unije, što se prvenstveno odnosi na radnike iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
Prerađivačka industrija i dalje nastavlja raditi, kao i neke djelatnosti poput vulkanizera ili dimnjačara, dok će se građevinski radovi moći odvijati samo na gradilištima izvan naselja. I dalje ostaju na snazi odredbe o izvođenju školske nastave online, zabrani kretanja izvan stana ili kuće u noćnim satima, obveznom nošenju maski u zatvorenom i na otvorenom, koje su donesene 25. listopada. Zabranjena su i sva javna okupljanja i slavlja, mise i priredbe, pa i vjenčanja, ako ih posebno ne odobri država na zahtjev mladenaca.
Otvorene su samo trgovine koje prodaju živežne namirnice i osnovne potrepštine.
Slovenski ministar zdravstva kaže da je smisao masovnog testiranja upitan
Slovenski ministar zdravstva Tomaž Gantar ocijenio je upitnim smisao masovnog testiranja stanovništva, upozorivši da kapacitete testiranja treba usmjeriti na domove za starije te zdravstvene djelatnike.
Premijer Janez Janša prošli je tjedan najavio plan za masovno testiranje cijelog stanovništva antigenskim testovima kako bi se utvrdila stopa zaraženosti populacije.
No Gantar je u razgovoru za više televizijskih postaja to doveo u pitanje, kazavši da su kapaciteti za to ograničeni jer testove moraju obavljati zdravstveni djelatnici koji su već sada preopterećeni.
"Tu ideju shvaćam kao usmjereno i sustavno masovnije testiranje zdravstvenog kadra te štićenika i zaposlenih u domovima, a tek kasnije bi ti testovi bili dostupni za one koji se dobrovoljno žele testirati", rekao je Gantar za Slovensku televiziju.
Po njegovim riječima, kadrovskih mogućnosti za masovno testiranje stanovništva je premalo jer se u zadnjih 14 dana zarazilo koronavirusom 1080 zdravstvenih djelatnika, a sada ih se mora testirati dva puta tjedno, dok odlukom vlade u domovima za starije treba obaviti oko 20 tisuća testova tjedno.
Osim toga, kako je dalje rekao, upitno je koliko ima smisla provesti kompliciranu i skupu operaciju masovnog testiranja svih građana, odnosno kakva bi od toga bila korist, s obzirom na to da antigenski testovi nisu toliko pouzdani kao molekularni.
Gantar je također upozorio da bi u sadašnjoj situaciji, kad broj hospitalizacija i dalje raste, svako ublažavanje epidemioloških mjera bilo pogrešno i vrlo opasno.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati