Ukrajinci ATACMS-ima napali Rusiju. Zelenski: Morat ćemo čekati da vratimo teritorij
DONOSIMO najnovije informacije o ratu Ukrajine i Rusije.
Ključne informacije
- Amerikanci potvrdili: Dopustili smo Ukrajini da napada Rusiju ATACMS-ima
- Rusija: Ukrajina je američkim projektilima ATACMS gađala naš teritorij. Pet smo ih oborili, krhotine šestog pale na teritorij vojnog objekta
- Poljska zaprijetila Rusiji: Ako ne prestanete sa sabotažama, zatvorit ćemo vam konzulate
- Estonija: Moramo biti spremni za slanje vojnika koji bi osiguravali mirovni sporazum u Ukrajini
- Kremlj: Upotreba nenuklearnih projektila bi mogla dovesti do nuklearnog odgovora
- Nova ruska nuklearna doktrina proširuje raspon zemalja i vojnih prijetnji koje podliježu nuklearnom odgovoru
- Putin potpisao novu nuklearnu doktrinu
- Eksplozije u Brjanskoj oblasti u Rusiji
- Macron: Biden je donio dobru odluku
- Biden dozvolio Ukrajincima udare dalekometnim zapadnim projektilima na mete duboko u Rusiji
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je revidiranu nuklearnu doktrinu koja značajno snižava prag za korištenje ruskog nuklearnog oružja, nakon odluke američkog predsjednika Joea Bidena da Ukrajini omogući korištenje američkih projektila dugog dometa za napade unutar ruskog teritorija.
Revidirana nuklearna doktrina
Prema novoj doktrini, svaki konvencionalni napad na Rusiju od strane nenuklearne države, ali uz podršku nuklearne sile, smatrat će se zajedničkim napadom koji može opravdati nuklearni odgovor. Osim toga, upotreba konvencionalnih projektila, bespilotnih letjelica ili drugih sredstava također može predstavljati povod za nuklearnu odmazdu. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov naglasio je da nova doktrina ima za cilj odvratiti potencijalne neprijatelje od napada na Rusiju ili njezine saveznike.
Reakcije Zapada
SAD je pozvao Rusiju da "prestane s ratobornom i neodgovornom retorikom", ali istovremeno izjavio da ne vidi potrebu za prilagodbom vlastite nuklearne politike. Glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller izjavio je kako su komentari Kremlja predvidljivi. Britanski premijer Keir Starmer također je osudio rusku retoriku, istaknuvši da to neće utjecati na britansku podršku Ukrajini.
"Rusija mora odmah okončati svoj ilegalni rat u Ukrajini", poručio je Starmer na summitu G20 u Brazilu.
Ukrajinski napadi i reakcija Rusije
Ukrajina je po prvi put koristila američke rakete ATACMS za napade unutar ruskog teritorija, ciljajući vojni arsenal i logističke objekte u regiji Brjansk. Rusko ministarstvo obrane izvijestilo je da je pet od šest projektila oboreno, dok je jedan izazvao požar u vojnom objektu. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nije izravno potvrdio napad, ali je naglasio da Ukrajina sada ima kapacitete za udare dugog dometa.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov osudio je ove napade kao dokaz eskalacije sukoba od strane Zapada i obećao odgovor Moskve. Lavrov je izjavio da Ukrajina ne bi mogla koristiti sofisticirane projektile poput ATACMS-a bez američke tehničke podrške.
Širi međunarodni kontekst
Ujedinjeno Kraljevstvo planira isporučiti rakete Storm Shadow Ukrajini, slijedeći primjer SAD-a. Starmer je izjavio da Britanija mora "udvostručiti" potporu Ukrajini kako bi osigurala njezin opstanak i nastavak borbe protiv ruskih agresora.
Predsjednik Zelenski apelirao je na Njemačku da podrži ukrajinske kapacitete za udare većeg dometa, sugerirajući da je trenutak za "odgovarajuće odluke". Njemački kancelar Olaf Scholz, koji je nedavno razgovarao s Putinom, i dalje oklijeva isporučiti krstareće rakete Taurus, što izaziva frustraciju u Kijevu.
Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava, Volker Türk, obilježio je 1.000 dana od početka ruske invazije na Ukrajinu, istaknuvši turobne brojke: najmanje 12.162 ubijenih civila, uključujući 659 djece, te više od 26.919 ranjenih. Türk je naglasio hitnost završetka sukoba, pozivajući na dobrobit svih uključenih.
SAD ne vidi nikakav razlog za prilagodbu svog nuklearnog stava, rekao je glasnogovornik State Departmenta nakon što je Rusija smanjila prag za nuklearni napad.
Matthew Miller je na brifingu s novinarima u utorak rekao da "neodgovorna i ratoborna" retorika Moskve "neće učiniti ništa za poboljšanje sigurnosti Rusije".
Rekao je da "nisu iznenađeni" komentarima Kremlja o novoj revidiranoj nuklearnoj doktrini, koja dopušta potencijalni nuklearni odgovor čak i na konvencionalni napad na Rusiju od strane bilo koje nacije koja ima podršku nuklearne sile.
"Od početka svog agresorskog rata protiv Ukrajine nastojala je prisiliti i zastrašiti Ukrajinu i druge zemlje diljem svijeta neodgovornom nuklearnom retorikom i ponašanjem", rekao je Miller.
"Nismo vidjeli nikakav razlog za prilagodbu vlastitog nuklearnog stava, ali nastavit ćemo pozivati Rusiju da prestane s ovom ratobornom i neodgovornom retorikom."
Britanski premijer Keir Starmer rekao je da ga "neodgovorna ruska retorika" neće odvratiti od pružanja potpore Ukrajini, nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin snizio prag za pribjegavanje nuklearnom napadu.
>> Opširnije
Visoki povjerenik Ujedinjenih naroda za ljudska prava, Volker Türk, obilježio je 1000 dana od početka ruske invazije na Ukrajinu, opisavši tu prekretnicu kao "1000 dana previše besmislene boli i patnje". U svojoj izjavi, koju je prenio glasnogovornik OHCHR-a Jeremy Laurence, Türk je naglasio razmjere ljudskih gubitaka i ozbiljna kršenja ljudskih prava koja su obilježila ovaj sukob.
>> Opširnije
Danska daje novu donaciju od oko 138 milijuna dolara za razvoj ukrajinske industrije oružja, rekla je premijerka zemlje Mette Frederiksen.
"Danas mi je zadovoljstvo najaviti novu dansku donaciju Ukrajini. Više od 130 milijuna eura izravno ukrajinskoj obrambenoj industriji jer sada znamo za što je vaša industrija sposobna", rekla je Frederiksen na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s Volodimirom Zelenskim.
"Zato što znamo da ova ulaganja čine stvarnu razliku na bojnom polju. Naša podrška je dugoročna."
Danska je jedan od najvećih doprinositelja vojne pomoći Ukrajini u odnosu na veličinu njezina gospodarstva, s većim dijelom pomoći usmjerenim posebno na razvoj obrambene industrije Ukrajine.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sugerirao je u obraćanju parlamentu da je privremena ruska kontrola nad ukrajinskim teritorijem vjerojatno neizbježna sve dok je ruski predsjednik Vladimir Putin na vlasti.
>> Opširnije
Turski predsjednik Recep Erdogan izrazio je zabrinutost zbog odluke Sjedinjenih Američkih Država da odobre uporabu američkih balističkih projektila u Ukrajini, čime je nagovijestio da ne podržava takav potez.
>> Opširnije
Europska obrambena agencija (EDA) najavila je početak četiriju novih inicijativa za jačanje suradnje među europskim zemljama u razvoju naprednih vojnih tehnologija i sredstava. Kroz tzv. pisma namjere, države članice dogovorile su se udružiti resurse i stručnost u područjima poput raketne obrane i elektroničkog ratovanja, s ciljem povećanja obrambenih kapaciteta unutar Europske unije.
Pisma namjere potpisana su kao odgovor na rastuće sigurnosne prijetnje i geopolitičke izazove. Prema Josep Borrellu, odlazećem šefu EU-a za vanjsku politiku, individualni napori pojedinih država članica više nisu dovoljni za suočavanje s modernim prijetnjama.
"Geopolitički krajolik čini našu suradnju, uz povećanu potrošnju, ključnom kako bismo bili spremni za obranu u slučaju rata visokog intenziteta," izjavio je Borrell.
Vojni analitičar Goran Redžepović gostovao je u N1 studiju. Komentirao je 1000 dana rata u Ukrajini.
>> Opširnije
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je Njemačku da podrži Ukrajinu u jačanju kapaciteta za udare većeg dometa protiv Rusije, ukazujući na hitnost situacije uslijed sve većih prijetnji.
>> Opširnije
Hrvatska će iduće godine dosegnuti dva posto izdvajanja za obranu, rekao je ministar obrane Ivan Anušić, priopćio je MORH.
>> Opširnije
Prvotne informacije sugerirale su da je SAD odobrio korištenje svojih projektila ATACMS (Army Tactical Missile System) za napade na Rusiju, ograničivši njihovu uporabu na regiju Kursk. Ovo područje, gdje Ukrajina drži dio teritorija nakon upada u kolovozu, postalo je fokus ukrajinskih napora da destabilizira rusku logističku potporu.
>> Opširnije
Sjedinjene Američke Države nisu iznenađene što je Rusija snizila prag za nuklearni napad i ne planiraju prilagođavati svoju nuklearnu poziciju kao odgovor na to, objavila je Bijela kuća.
>> Opširnije
- Rusija je danas oštro osudila ukrajinsku upotrebu američkih raketa ATACMS dugog dometa protiv njezina teritorija, nazvavši to "novom fazom zapadnog rata" protiv Moskve. Ministarstvo obrane Rusije priopćilo je da je tijekom noći ukrajinska vojska ispalila šest ovih projektila na jugozapadnu regiju Bryansk. Prema ruskim tvrdnjama, pet raketa je oboreno, dok je jedna pogodila vojni objekt, uzrokujući požar.
- Očekuje se da će Velika Britanija slijediti primjer SAD-a i isporučiti Ukrajini rakete Storm Shadow, sposobne za ciljanje unutar ruskog teritorija. Premijer Keir Starmer na summitu G20 istaknuo je kako Ujedinjeno Kraljevstvo treba "udvostručiti" podršku Ukrajini, no izbjegao je iznošenje konkretnih operativnih detalja.
- U međuvremenu, u ruskom napadu na regiju Sumy kasno u ponedjeljak, pogođena je spavaonica obrazovne ustanove u gradiću Hlukhiv. Lokalne vlasti izvijestile su o 12 smrtno stradalih, uključujući jedno dijete, dok je 11 osoba ozlijeđeno, od kojih dvoje djece.
- Ukrajinski odgovor: Predsjednik Volodimir Zelenski obratio se ukrajinskom parlamentu te ponovio kako Kijev neće pristati na teritorijalne ustupke u mirovnim pregovorima. Na posebnoj sjednici Europskog parlamenta povodom obilježavanja 1000 dana od početka ruske invazije, Zelenski je pozvao Europu na povećanje vojne pomoći. Također je upozorio da Rusija koristi sjevernokorejske vojnike u sukobu, ističući kako je njihov broj trenutno 11.000, no postoji mogućnost da se poveća na čak 100.000.
- Međunarodni prijedlozi i reakcije: Estonski ministar vanjskih poslova Margus Tsahkna predložio je slanje europskih trupa u Ukrajinu radi osiguranja bilo kakvog mirovnog sporazuma koji bi mogao posredovati Donald Trump.
- Promjene u ruskoj nuklearnoj doktrini: Vladimir Putin potpisao je revidiranu nuklearnu doktrinu, koja značajno snižava prag za upotrebu nuklearnog oružja. Novi dokument proširuje kriterije za nuklearni odgovor, uključujući "agresiju bilo koje nenuklearne države, ali uz sudjelovanje ili potporu nuklearne zemlje". Prema ovoj doktrini, takve bi se akcije smatrale zajedničkim napadom, što dodatno povećava geopolitičke napetosti.
Britanski premijer Keir Starmer poručio je da Ukrajina mora imati ono što joj je potrebno što se oružja tiče.
"Duže vrijeme tvrdim da Ukrajina mora imati ono što joj treba koliko god joj je potrebno, da Ukrajinu moramo staviti u najjaču moguću poziciju da dobije ovaj rat. To utječe na Ukrajinu, ali utječe na sve nas i Rusiji se ne može dopustiti da dobije ovaj rat”, rekao je.
Reuters tvrdi da je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće rekao da Washington nije iznenađen ruskom objavom ažurirane nuklearne doktrine.
Nastavili su rekavši da SAD ne vidi razlog za promjenu vlastite nuklearne doktrine ili stava kao odgovor na današnje izjave iz Rusije.
Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova, govoreći u Rio de Janeiru, rekao je da je korištenje ATACMS-a američke proizvodnje u ukrajinskom napadu na Brjansk bio "signal" da Zapad želi eskalirati sukob.
Tass prenosi da je rekao kako je “bez Amerikanaca nemoguće koristiti ove visokotehnološke rakete. Putin je o tome govorio nekoliko puta.”
U rujnu je ruski predsjednik rekao da bi uporaba oružja na ciljevima unutar Rusije predstavljala "izravnu upletenost zemalja NATO-a, SAD-a i europskih zemalja u rat u Ukrajini".
U ublažavanju današnje retorike oko nuklearnog oružja Lavrov je rekao da je Rusija striktno predana stajalištu izbjegavanja nuklearnog rata te da oružje djeluje kao sredstvo odvraćanja.
Sugerirao je da se ništa u ažuriranoj nuklearnoj doktrini koju je danas objavila Rusija ne razlikuje od bilo čega u doktrinarnim dokumentima SAD-a, koji također uključuju široke pojmove kao što je dopuštanje američke upotrebe nuklearnog oružja za "zaustavljanje potencijalno nadmoćnih konvencionalnih neprijateljskih snaga", osiguranje uspjeha operacije, ili okončanje rata pod uvjetima povoljnim za SAD.
Zamjenik američkog državnog tajnika Brian A. Nichols službeno je potvrdio da je Bijela kuća odobrila Ukrajini korištenje oružja dugog dometa za napade na ruski teritorij.
>> Opširnije
U sat vremena dugom govoru u povodu tisuću dana od početka ruske invazije Zelenski je rekao da se Ukrajina neće odreći svoje suverenosti ni prava na svoj teritorij.
>> Opširnije
Ministri vanjskih poslova Njemačke, Francuske, Poljske, Italije, Španjolske i Ujedinjenog Kraljevstva izdali su zajedničku izjavu potpore Ukrajini.
"Rusija sustavno napada europsku sigurnosnu arhitekturu. Ruski bezobzirni revizionizam i stalno odbijanje da zaustavi agresiju i uključi se u smislene razgovore predstavljaju izazov za mir, slobodu i prosperitet na europskom kontinentu i u transatlantskom području.
Rusija se sve više oslanja na partnere poput Irana i Sjeverne Koreje kako bi održala svoje ilegalno ratovanje. Eskalirajuće hibridne aktivnosti Moskve protiv zemalja NATO-a i EU također su bez presedana u svojoj raznolikosti i opsegu, stvarajući značajne sigurnosne rizike", stoji u izjavi.
Šest zemalja najavljuje da će "ponovno potvrditi trajnu ulogu snažnog i ujedinjenog NATO-a kao temelja europske obrane i sigurnosti, ojačati NATO povećanjem izdataka za sigurnost i obranu, ojačati europsku sigurnost i obranu koristeći sve raspoložive poluge, uključujući gospodarsku i financijsku moć EU i jačanje europske industrijske baze, ulagati u kritične vojne sposobnosti, povećati otpornost na kognitivni rat i hibridne prijetnje u Europi te dodatno pojačati vojnu, gospodarsku i financijsku potporu Ukrajini".
Javio se Dmitrij Medvedev, bivši ruski predsjednik i aktualni zamjenik šefa ruskog Vijeća sigurnosti.
>> Opširnije
Ruski predsjednik Vladimir Putin odobrio je danas ažuriranu verziju nuklearne doktrine te rekao da bi Rusija mogla razmotriti korištenje nuklearnog oružja ako bude izložena napadu konvencionalnim projektilima uz podršku nuklearne sile.
>> Opširnije
Ruski plin stiže plinovodima u srednju Europu i nakon obustave isporuka u Austriju zbog arbitražne odluke.
>> Opširnije
Rusko ministarstvo obrane kaže da je Ukrajina pogodila Rusiju projektilima ATACMS koje su isporučile Sjedinjene Države, javljaju ruski državni mediji.
RIA Novosti javljaju da su ukrajinske snage noćas lansirale šest projektila ATACMS na metu u Brjanskoj oblasti. Navodi se da su sustavi protuzračne obrane oborili pet projektila i oštetili šesti, pri čemu su njegovi dijelovi pali na teritorij vojnog objekta i uzrokovali požar.
Novinska agencija citirala je ministarstvo da projektili nisu prouzročili žrtve ni štetu.
Velika Britanija je uvela nove sankcije protiv odgovornih za "prisilne deportacije i ispiranje mozga ukrajinske djece". Britansko ministarstvo vanjskih poslova navelo je da su se na listi sankcioniranih našli vodeći ruski dužnosnici i organizacije za mlade povezane s državom.
"Više od 19.500 ukrajinske djece prisilno su premjestile ili deportirale ruske vlasti u Rusiju i na privremeno okupirana područja Ukrajine", stoji u priopćenju. Procjenjuje se da je oko 6000 ukrajinske djece premješteno u mrežu kampova za preodgoj, dodaje se.
Njemačka i Finska oštro su danas osudile oštećenje podvodnog kabela između ove dvije zemlje u Baltičkom moru te su najavile detaljnu istragu.
>> Opširnije
Ako Rusija ne prestane sa sabotažama u Europi, Varšava će zatvoriti ostale ruske konzulate u Poljskoj, najavio je poljski ministar vanjskih poslova Radosław Sikorski.
"Zatvorio sam konzulat u Poznanu. Ako ne prestanu, zatvorit ćemo i ostale", naveo je na konferenciji za novinare.
Profesor na Institutu za međunarodne odnose u Kijevu Maksim Kamenjecki na N1 televiziji je komentirao 1000 dana rata u Ukrajini.
>> Opširnije
Rusija je privremeno zabranila izvoz obogaćenog uranija u SAD, uz moguće iznimke, istaknuvši da je tim potezom odgovorila na američka trgovinska ograničenja i planiranu zabranu uvoza od 2028. godine.
>> Opširnije
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski obratio se preko videoveze Europskom parlamentu. Poručio je da čak i s Kim Jong-unom uz sebe Putin "ostaje manji" od država Europe te je upozorio da bi se broj sjevernokorejskih vojnika raspoređenih na ukrajinskoj granici mogao povećati.
"Putin ne cijeni ljude ni pravila. Cijeni samo novac i moć. To su stvari koje mu moramo oduzeti kako bismo vratili mir", naveo je. Rekao je zastupnicima u Europskom parlamentu da nitko ne može uživati u mirnim vodama tijekom oluje te da moraju učiniti sve da okončaju ovaj rat pošteno i pravedno.
Uputio je svoj redoviti apel za dodatne sankcije. "Rusiji će nedostajati stvarna motivacija da se uključi u pregovore bez požara u skladištima streljiva na ruskom teritoriju, bez poremećaja u vojnoj logistici, bez uništavanja ruskih zračnih baza, bez gubitka sposobnosti za proizvodnju projektila i bespilotnih letjelica te bez zapljene njezine imovine", istaknuo je.
Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola predstavila je ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog prije njegovog obraćanja Europskom parlamentu. Prikazan je kratki video o 1000 dana rata. Metsola je poručila da su Zelenski i ukrajinski narod bili inspiracija tijekom 1000 dana ruske invazije.
"Danas obilježavamo 1000 dana otkako je Rusija započela brutalnu invaziju na Ukrajinu. 1000 dana terora, patnje i nezamislivih gubitaka. 1000 dana hrabrosti, otpornosti i nesalomljivog duha. Tijekom 1000 dana narod Ukrajine i vi, predsjedniče Zelenski, pokazali ste svijetu kako izgleda prava hrabrost.
Vi ste inspiracija za sve koji cijene slobodu diljem svijeta. I 1000 dana ovaj je Europski parlament stajao rame uz rame s narodom Ukrajine, ujedinjen i nepokolebljiv. Mi ćemo nastaviti stajati uz Ukrajinu danas, sutra i svaki dan, koliko god bude potrebno.
Ovo je napad ne samo na Ukrajinu već i na poredak temeljen na pravilima, napad na naše vrijednosti i na naš način života, mir, demokraciju i slobodu. To je ono što je ovdje na kocki i znamo žrtve koje ukrajinski narod podnosi, ne samo za sebe već i za sve nas", kazala je.
Saveznici Donalda Trumpa su oštro kritizirali odluku predsjednika Joea Bidena da Ukrajini dopusti korištenje američkih dalekometnih projektila za napade unutar Rusije.
>> Opširnije
Europske nacije trebale bi biti spremne poslati snage u Ukrajinu kako bi osigurale potencijalni mirovni sporazum između Kijeva i Moskve koji bi orkestrirao Donald Trump, poručio je estonski ministar vanjskih poslova.
U intervjuu za Financial Times Margus Tsahkna rekao je da je najbolje sigurnosno jamstvo za Ukrajinu članstvo u NATO-u. Ali, ako se SAD usprotivi pridruživanju Kijeva vojnom savezu, tada bi Europa morala staviti "čizme na zemlju". Ministar je također naveo da bi Europljanima bilo "stvarno jako komplicirano" pružiti sigurnosna jamstva Ukrajini bez potpore SAD-a.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron ranije je rekao da se ideja europskih snaga na terenu ne može isključiti te da Europa ne bi trebala čekati rezultate američkih izbora kako bi odlučila o svojoj budućnosti.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov upozorio je da bi ukrajinska upotreba zapadnih nenuklearnih projektila protiv Ruske Federacije prema novoj nuklearnoj doktrini mogla dovesti do nuklearnog odgovora.
Na svom redovnom dnevnom brifingu za novinare Peskov je naveo da bi nova nuklearna doktrina trebala postati predmet duboke analize u zemlji i inozemstvu. Naglasio je da Ruska Federacija smatra da je uporaba nuklearnog oružja ekstremna mjera, ali je potrebno ažuriranje doktrine kako bi se dokument uskladio s trenutnom političkom situacijom.
Peskov je napomenuo da se "specijalna operacija" u Ukrajini provodi u kontekstu rata koji je pokrenuo Zapad protiv Ruske Federacije te da ruska vojska pomno prati izvješća o planovima korištenja američkih dalekometnih raketa u Kurskoj oblasti u Rusiji.
Zapovjednika ruske Crnomorske flote Ukrajinci su ranije optužili za ratni zločin, a ovo je treće smaknuće visokorangiranog ruskog dužnosnika u mjesec dana.
>> Opširnije
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je ažuriranu verziju nuklearne doktrine zemlje.
Temeljno načelo doktrine je da je uporaba nuklearnog oružja krajnja mjera za zaštitu suvereniteta zemlje. Navedeni su preduvjeti za uporabu nuklearnog oružja. Konkretno, izmijenjena doktrina proširuje raspon zemalja i vojnih saveza koji podliježu nuklearnom odvraćanju, kao i popis vojnih prijetnji kojima se tako treba suprotstaviti.
Osim toga, u dokumentu se navodi da će Rusija sada svaki napad nenuklearne zemlje koju podržava nuklearna sila smatrati zajedničkim napadom. Moskva također zadržava pravo razmotriti nuklearni odgovor na napad konvencionalnim oružjem koji prijeti njezinom suverenitetu.
Prethodna verzija ruske nuklearne doktrine odobrena je u lipnju 2020. te je zamijenila sličan dokument koji je bio na snazi deset godina.
Rusija je tijekom noći napala Ukrajinu s ukupno 87 bespilotnih letjelica, priopćile su ukrajinske zračne snage. Dodale su da je uništena 51 bespilotna letjelica, dok ih je 30 nestalo s radara.
"Do 9 sati potvrđeno je da je oborena 51 neprijateljska bespilotna letjelica u Čerkaskoj, Černigovskoj, Kijevskoj, Poltavskoj, Žitomirskoj, Sumskoj, Mikolajivskoj, Zaporiškoj i Harkivskoj oblasti. Kao rezultat aktivnih protumjera, 30 neprijateljskih bespilotnih letjelica nestalo je s radara u različitim oblastima", stoji u priopćenju.
Rusi su bespilotne letjelice lansirali s područja ruskih gradova Kurska i Orela, kao i s područja okupiranog Krima.
Brazil, kao zemlja domaćin, uspješno je oblikovao program, ugradivši u dokument glavne prioritete svojeg predsjedanja G20.
>> Opširnije
Bivši Putinov savjetnik Sergej Markov poručio je da su se Sjedinjene Države izravno uključile u rat dopustivši ispaljivanje dalekometnih raketa na ruski teritorij.
"Joe Biden želi blokirati pokušaje Donalda Trumpa da, kada bude inauguriran kao predsjednik, sklopi mirovni sporazum", kazao je Markov za Sky News.
Dodao je da će, ako Ukrajina upotrijebi britanske rakete dugog dometa, poznate kao Storm Shadow, protiv Rusije uz sudjelovanje britanskih časnika, britanska vojska postati meta, kao i američka.
"Ako Sjedinjene Države i Velika Britanija sada izravno sudjeluju u ratu protiv Rusije, to znači da vojske SAD-a i Velike Britanije postaju legitimni ciljevi ruske vojske", naveo je.
Promjene ruske nuklearne doktrine su sastavljene i prema potrebi će biti formalizirane, priopćeno je iz Kremlja.
"Promjene su već praktički formulirane. Bit će formalizirane prema potrebi", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov državnoj novinskoj agenciji TASS.
Ovaj istup dolazi nakon što je Kremlj jučer nazvao nesmotrenom odluku administracije predsjednika Joea Bidena da dopusti Ukrajini da ispaljuje američke projektile duboko u Rusiju.
Stigle su prve informacije o broju žrtava u ruskom napadu na grad Hlukhiv u Sumskoj oblasti. Ubijeno je najmanje sedmero ljudi, uključujući jedno dijete, a 12 ih je ozlijeđeno, izvijestila je regionalna vojna uprava.
Spasioci još uvijek traže ljude koji bi mogli biti zatrpani ispod ruševina. Sumska oblast graniči s Rusijom. Stanovnici ranjivih pograničnih zajednica trpe svakodnevne ruske napade, što je dovelo do masovnih evakuacija.
Rusija je stavila veto na nacrt rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a kojom se poziva na prekid vatre u Sudanu.
>> Opširnije
Eksplozije su se kasno sinoć čule u gradu Hlukhivu u Sumskoj oblasti. Ukrajinski mediji izvijestili su da je ruska bespilotna letjelica udarila u stambenu zgradu te prouzročila smrt i ozljede te da su ljudi možda još uvijek zarobljeni ispod ruševina.
U nedjelju je u večernjim satima napadnut i grad Sumi. Ruska raketa je tada pogodila stambenu zgradu. Poginulo je 12 ljudi, a više od 50 ih je ozlijeđeno.
Linda Thomas-Greenfield, veleposlanica Sjedinjenih Država pri Ujedinjenim narodima, najavila je da će SAD objaviti novi paket obrambene pomoći Ukrajini u nadolazećim danima.
"Najavit ćemo dodatnu sigurnosnu pomoć za Ukrajinu u narednim danima", kazala je tijekom sastanka Vijeća sigurnosti. Također je pozvala druge zemlje da podrže "formulu mira" koju promovira ukrajinska strana. Naglasila je da Ukrajinci trebaju dobiti sigurnost kakvu zaslužuju.
Navela je da mir u Ukrajini mora biti pravedan i održiv te u potpunosti poštovati suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine. Upozorila je Kinu da prestane podržavati rat na europskom kontinentu i pomagati vojne napore Rusije. "I dopustite mi da budem jasna. Kada ovaj rat završi, suverena, neovisna, demokratska Ukrajina će kontrolirati svoj međunarodno priznati teritorij i nastavit će svojim putem pridruživanja euroatlantskim institucijama poput NATO-a", rekla je.
Aslan Bžanija, čelnik odcijepljene gruzijske regije Abhazije koju podržava Rusija, podnio je ostavku nakon pregovora s oporbom.
>> Opširnije
Američki predsjednik Joe Biden donio je "dobru odluku" dopustivši Ukrajini da upotrijebi oružje koje je proizveo SAD za napade unutar Rusije, rekao je francuski predsjednik Emmanuel Macron kasno sinoć.
Macron je dodao da je Bidenova odluka odgovor na rusku eskalaciju sukoba s Ukrajinom koristeći vojnike iz Sjeverne Koreje da služe uz ruske snage.
"Rusija je jedina sila koja je donijela eskalirajuću odluku... zapravo je to dovelo do odluke SAD-a", naveo je francuski predsjednik novinarima na marginama summita G20 u Rio de Janeiru.
Noćas su se čule eksplozije kod grada Karačeva u Brjanskoj oblasti. Na društvenim mrežama pojavile su se snimke eksplozije.
Andrij Kovalenko, šef Ukrajinskog centra za suzbijanje dezinformacija, priopćio je da je napadnut arsenal Glavne raketno-topničke uprave Ruske Federacije. Nije precizirao čime je točno izvršen napad.
Guverner Brjanske oblasti Aleksandar Bogomaz je uoči eksplozija priopćio da postoji opasnost od napada dronom. Kasnije je objavio da je dron uništen te da nije bilo žrtava ili materijalne štete.
Ovdje smo jučer pratili razvoj događaja.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati