Krimski most zatvoren, Ukrajinci ga napali bespilotnim letjelicama i brodovima
UKRAJINSKE snage su u ranim jutarnjim satima napale grad Kerč u okupiranom Krimu bespilotnim letjelicama, a stanovnici su izvijestili o eksplozijama, prema ukrajinskom Telegram kanalu Crimean Wind. Eksplozije su se čule u blizini brodogradilišta Zaliv, a požar je bio vidljiv u okrugu Aršintsevo.
Kerč je jedan od najvećih gradova na Krimu i predstavlja ključni industrijski, transportni i turistički centar. Kao i ostatak Krima, pod kontrolom je Rusije od aneksije 2014. godine.
Crimea.Realities izvijestio je da su sustavi protuzračne obrane aktivirani u Kerčkom tjesnacu tijekom napada. Operacija, koja je uključivala bespilotne zračne letjelice (UAV) i pomorske dronove, započela je oko 5 sati ujutro. Promet na Krimskom mostu bio je obustavljen od 5:17 ujutro.
Krimski most, također poznat kao Kerčki most, ima stratešku i političku vrijednost kao simbol ruskog "posjedovanja" okupiranog Krima te taktičku vrijednost kao logistička veza s kopnom. Rusko Ministarstvo obrane priopćilo je da su njihovi protuzračni sustavi presreli ukrajinski dron nad Krimom, a pomorske snage su uništile dva bespilotna broda u Crnom moru.
Presreli 33 drona
Ministarstvo također tvrdi da su presreli 33 drona tijekom noći u nekoliko regija, uključujući 14 u Voronježu, 11 u Kursku i sedam u Belgorodu. Nisu izvještavani o ozljedama ili šteti u tim regijama.
Unatoč tim tvrdnjama proruski Telegram kanali su upozorili da prijetnja pomorskih napada dronovima u blizini Kerča i dalje postoji. Do 8:45 ujutro po moskovskom vremenu Krimski most je i dalje bio zatvoren za promet.
Kako bi ojačala sigurnost mosta, Moskva je krajem kolovoza rasporedila izvozne verzije samohodnih protuzračnih sustava srednjeg dometa Pantsir (NATO: SA-22 Greyhound) uz most. U pokušaju daljnjeg jačanja zaštite mosta Rusija je podigla metalne skela-tornjeve visine 30 metara na oba kraja otoka Tuzla, na kojima dijelovi mosta stoje, i na njih postavila Pantsire. Satelitske slike kasnije su potvrdile njihove lokacije.
YouTube video koji je objavila Ljudmila u kolovozu prikazuje pozicioniranje tornjeva uz most, tijekom kojeg su radari sustava bili aktivni.
Ukrajinci su već dvaput napali most od početka rata s Rusijom. U listopadu 2022. godine bomba koja je prevezena kamionom oštetila je nekoliko dijelova ceste i susjednu željezničku prugu. U srpnju prošle godine napad bespilotnim brodom (USV) izazvao je daljnja oštećenja na dijelu mosta.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati