Veličanstveni vitraji iz Notre-Damea ipak su preživjeli požar
KATEDRALA Notre-Dame u Parizu dom je tisuća neprocjenjivih umjetničkih djela, artefakata i kršćanskih relikvija prikupljenih i izrađenih tijekom sedam stoljeća. Dok je katedrala jučer nezaustavljivo gorjela, mnogi su strahovali da će ovo blago biti zauvijek izgubljeno.
>> Vatrogasci ih štitili svojim tijelima: Koje umjetnine su spašene iz Notre-Damea?
Srećom, to se nije dogodilo. Dobar dio neprocjenjivog blaga koje se čuva u Notre-Dameu ipak je preživio požar, kao i kamena konstrukcija crkve, uključujući dva zvonika koji su bili najviše građevine u Parizu do izgradnje Eiffelovog tornja u 19. stoljeću. Sjeverni zvonik izgrađen je 1240., a južni 1250. godine.
Osim njih, preživjela je i fasada crkve, kao i glavno zvono nazvano Emanuelle. Ovo zvono iz južnog zvonika zvonilo je u ključnim trenucima u francuskoj povijesti, kao što je kraj Drugog svjetskog rata, kao i na blagdane i druge posebne prilike, piše CNN.
Kad je izbio požar, posebno se strahovali da će nastradati veličanstveni vitraji iznad tri glavna portala katedrale. Ove tri rozete izgrađene su još u 13. stoljeću, gotovo stoljeće nakon početka izgradnje katedrale.
"Gotovo sav originalni staklarski rad iz 13. stoljeća još uvijek je netaknut i preživio je požar", komentirala je na Twitteru profesorica srednjovjekovne i renesansne književnosti dr. Anne Marie D'Arcy.
Preživjele i velike orgulje, kruna od trnja, tunika svetog Luja...
Požar su preživjele i velike orgulje, jedan od najznamenitijih instrumenata na svijetu koji također datira iz srednjeg vijeka. Proizvođači orgulja renovirali su ove orgulje tijekom godina, ali srednjovjekovne cijevi očuvane su sve do danas. Pariški nadbiskup također je potvrdio da su orgulje sigurne, javlja francuska podružnica CNN-a, BFM TV.
Orguljaš iz Notre-Dame, Thomas Monnet, objavio je danas da je pregledom orgulja potvrđeno da orgulje nisu oštećene u požaru i da su njihove cijevi ostale strukturno očuvane.
U crkvenoj riznici neprocjenjivih umjetničkih djela i vjerskih relikvija nalazila se kruna od trnja, za koju se tvrdi da je stavljena na Isusovu glavu prije nego što je razapet, komad križa na kojem je navodno umro i čavao od raspeća. Katedrala opisuje krunu od trnja kao svoju "najdragocjeniju i najcjenjeniju relikviju".
Nju je iz goruće katedrale iznio svećenik Jean-Marc Fournier, kao i drugu relikviju, takozvani blagoslovljeni sakrament.
>>Ovaj svećenik heroj uletio je u gorući Notre-Dame i spasio "Kristovu krunu"
Relikvije je u Pariz donio kralj Luj IX., a nabavio ih je u Bizantskom Carstvu 1238. godine.
Sinoć su vatrogasci na mjestu događaja rekli da su usmjerili sve svoje napore na spašavanje umjetnina u katedrali te sprečavanje rušenja sjevernog tornja.
Zasad nije poznata sudbina serije slika iz 17. stoljeća nazvana Petits Mays. Službeno je, međutim, potvrđeno da su kruna i tunika svetog Luja na sigurnom.
Uz to, razlog za optimizam daje izjava glasnogovornika gradskih vlasti Pariza. "Uspjeli smo zaštititi gotovo sva dragocjena blaga na sigurnom mjestu", rekao je za CNN.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati