VELIKA GALERIJA Ovako izgleda Zagreb nakon dva dana štrajka radnika Čistoće
VEĆ DVA dana u Zagrebu se uopće ne odvozi smeće. Rezultat je to štrajka radnika Čistoće koji su u ponedjeljak rano ujutro odbili krenuti na teren zbog informacije da su tri radnika koja su snimljena da su bacala različite vrste otpada u isti kamion dobila otkaz.
Uprava Holdinga pristala na pet od 11 zahtjeva, ali radnici ultimativno traže da se ispuni još jedno
Uprava Zagrebačkog holdinga prihvatila je u ponedjeljak pet od ukupno 11 zahtjeva radnika Čistoće, no radnici još traže povećanja koeficijenata na 1.8 za najniže plaćene radnike i na 2.4 za vozače, a dok Uprava to ne prihvati, radnici se neće vratiti na posao.
Među pet prihvaćenih zahtjeva je nabava nove ispravne HTZ opreme i plaćanje kartica vozača, koje su vozači dosad morali plaćati sami. Uprava je prihvatila i zahtjeve za izradu sistematizacije radnih mjesta u roku 30 dana, upute na koji način radnici trebaju prikupljati otpad te besplatni parking za radnike Čistoće ispred podružnice, koji su dosad morali plaćati.
Premda radnici pristaju na to da se preostali zahtjevi rješavaju putem pregovora u procesu mirenja, uvjetuju pisanom potvrdom da će u novoj sistematizaciji koja će stići za 30 dana, vrijediti ranije spomenuti veći koeficijenti.
"Korekcijom na koeficijent od 1.8 radnici dobivaju plaće 10 do 15 posto veće od minimalne plaće. Vozači zapravo traže izjednačavanje koeficijenata, pošto neki vozači u drugim podružnicama Zagrebačkog holdinga već imaju spomenuti koeficijent", rekao je novinarima predsjednik Novog sindikata Mario Iveković koji je jutros bio s radnicima.
Tomaševićeva zamjenica zaprijetila sankcijama
No zasad nema pomaka kad je riječ o tom ključnom ultimativnom zahtjevu radnika Čistoće. Štoviše, Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika Tomislava Tomaševića, radnicima koji štrajkaju zaprijetila je sankcijama.
"Traje proces mirenja, ovaj štrajk smatramo nezakonitim, ovo se ne može nastaviti. Jučer cijeli dan nije bilo odvoza, to je prošlo bez sankcija za radnike jer nismo to odlučili", kazala je.
"Postoji cijeli dijapazon sankcija", rekla je za štrajk koji gradska vlast smatra nezakonitim te kazala kako "Čistoću financiraju građani i da postoje ograničenja u zahtjevima koji se mogu postaviti pred Upravu Holdinga kad je riječ o materijalnim pravima radnika."
"Moramo se vratiti na pregovore, a radnike pozivamo da se što prije vrate na posao", rekla je Dolenec.
"Pod cijenu svega ne idemo van. Neka nam daju otkaze svima"
Prve dvije smjene Čistoće danas nisu izašle na teren, a neće ni treća, kao ni prva jutarnja.
“Ni treća ni prva smjena neće izaći na teren”, rekao je komunalni radnik Čistoće i jedan od vođa štrajka Sabahudin Sedić u izjavi, dodavši kako su samoorganizirani radnici odlučni u svojim zahtjevima, a najvažniji su oni da operativi Čistoće povećaju koeficijenti.
“Najbitniji su nam koeficijenti, mi stojimo jedan uz drugoga i nećemo odustati dok se ne povećaju”, rekao je Sedić dodavši da je Uprava danas pristala na manje bitne zahtjeve radnika te da je to razlog za nastavak štrajka.
Na pitanje je li svjestan opasnosti koje sudjelovanje u nezakonitom štrajku može donijeti radnicima, Sedić je poručio da radnici pod “cijenu svega” ne idu van.
“Neka nam daju otkaze svima”, kaže Sedić dodajući da je takav stav svih radnika.
Šefica Sinkata Čistoće: Nadamo se da će prevladati razum s obje strane
Predsjednica Sindikata Čistoće Marijana Katlak kazala je da je riječ o buntu radnika koji su se samoinicijativno organizirali zbog otkaza trojici radnika, no nastavilo se zahtjevima da im se povećaju plaće i koeficijenti i poboljšaju uvjeti rada. Kazala je da im sindikati daju podršku i da vjeruje "da će prevladati razum s jedne i druge strane".
"Radnici su podnijeli 11 zahtjeva, pet je Holding odobrio, nadamo se da će prihvatiti i dva glavna zahtjeva o koeficijentima radnika i vozača, da će Uprava imati razumijevanja i da će se krenuti s obavljanjem redovnih akcija", kazala je dodavši da su "radnici svjesni u kakvom je stanju grad, znaju da će oni to morati počistiti te da je i njima u interesu da sve ovo što prije završi."
Velika galerija
A u kakvom je stanju grad nakon dva dana štrajka radnika Čistoće može se vidjeti gotovo u svakoj ulici, posebno u centru.
Dok traje prepucavanje Holdinga i Grada s jedne strane i radnika Čistoće i sindikata s druge strane smeće se gomila u gradu, prelijeva se iz kanti, a po ulicama su nabacane i plave ZG-vrećice.
Kako večeras izgleda Zagreb pogledajte u velikoj Indexovoj galeriji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati