Video: Brzi pronalazak Air Franceovog Airbusa je nemoguća misija
I DALJE traje potraga za francuskim Airbusom A-330 sa 228 putnika, koji je u nedjelju navečer po lokalnom vremenu poletio iz brazilskog Rio de Janeira prema Parizu. Zrakoplov se službeno još vodi kao nestali iako su proizvođač Airbus Industries i Air France već počeli s utvrđivanjem okolnosti pada letjelice.
> Air France objavio popis putnika: U nestalom Airbusu bio je i jedan Hrvat
Posada brazilskog zrakoplova koji je uključen u potragu poslijepodne po srednjoeuropskom vremenu je izvijestila da je na površini Atlantskog oceana uočila tragove koji bi mogli predstavljati dijelove nestalog putničkog zrakoplova.
Putnička sjedala i ostali predmeti pronađeni su na području udaljenom oko 650 kilometara sjeveroistočno od otoka Fernando do Noronha. Informaciju su objavili predstavnici Brazilskih zračnih snaga koje su uključene u potragu za Airbusom. Službeno još nije potvrđeno da se radi o nestalom Airbusu, ali vjeruje se da će potvrda postati službena tijekom dana.
"Ne isključujemo mogućnost terorističkog napada"
Zasad se zna da je otkrivena mala količina dijelova u odnosu na veličinu zrakoplova, međutim potraga se nastavlja i očekuje se pronalaženje drugih ostataka zrakoplova. Francuski ministar obrane Herve Morin još ne želi govoriti o razlozima zbog kojeg se zrakoplov srušio, no ne isključuje mogućnost terorističkog napada. Ne možemo isključiti mogućnost terorističkog napada jer je terorizam najveća prijetnja Zapadnom svijetu", rekao je Morin.
Glasnogovornik brazilskih zračnih snaga Jorge Amaral izjavio je kako su predmeti pronađeni blizu mjesta gdje je uhvaćen posljednji signal nestalog zrakoplova. "Po tome se može zaključiti kako se pilot želio okrenuti natrag prema Fernandu de Noronhi, no to je samo hipoteza koja se još ne može potvrditi", rekao je Amaral te dodao kako će se potraga usmjeriti prema skupljanju krhotina i pokušaju da ih se identificira. Tri komercijalna broda trebala bi ubrzo doći do mjesta gdje se pretpostavlja da je pao zrakoplov te pobliže istražiti tu lokaciju.
Dolazak brazilskih ratnih brodova na to područje ne očekuje se prije srijede ujutro. U potrazi sudjeluje deset brazilskih vojnih zrakoplova, a njima se u utorak navečer pridružio i američki avion za pretragu mora s 21 članom posade. Taj P-3C Orion došao je iz baze u Salvadoru gdje je pomagao u akcijama suzbijanja ilegalne trgovine ljudima.
Male šanse za brzi pronalazak olupine
Iako je potraga za nestalim avionom u punom jeku, male su šanse da se olupina ubrzo pronađe u moru. Vjetrovi i morske struje mogu nositi dijelove zrakoplova i po nekoliko kvadratnih kilometara, a i velika dubina mora pričinjava probleme u traženju olupine. "Ocean je velik", rekao je direktor zrakoplovnog instituta iz Massachusettsa John Hansman te dodao da u trenutku kada je zrakoplov iznad mora, više nije na izravnoj kontroli radara.
U tim se trenucima šalju podaci o lokaciji svakih nekoliko stotina kilometara, a trenutno mjesto aviona se zna i pomoću satelita preko kojega se šalju izvješća. Na ovom letu je primljeno deset takvih izvješća. Deset ili 15 minuta nakon zadnjeg izvještaja zrakoplov se trebao nalaziti nad Kanarskim otocima, gdje bi komunikacija s pilotom bila lakša jer bi se nalazio nad obalom. Očekivalo se da pošalje izvješće, no to se nije dogodilo.
Od zadnjeg lociranja zrakoplov je, možda, prešao i 250 kilometara
Loše vrijeme i mrak ometaju hitnu istragu o poziciji broda. Problem je i što je avion pao na mjestu u zoni u kojoj se stvaraju neke od najjačih oluja, jer se tu susreću vjetrovi sjeverne i južne hemisfere. U deset ili 15 minuta koliko zrakoplov nije posao svoju lokaciju on prijeđe 250 kilometara. Potraga će se provoditi na ogromnom prostoru, a leteći iznad mora spasioci će tražiti tragove ulja ili neke druge dokaze pada.
Jednom kada se i pronađu tragovi pada, još uvijek se neće moći sa sigurnošću tvrditi kako je to i točno mjesto udara zrakoplova u more. Dubina mora, koja na tom dijelu Atlantskog oceana može doseći i tri do četiri tisuće metara, neće nikako biti od pomoći u pronalasku olupine.
Tako da će pronalazak "crne kutije" koja bi rasvijetlila što se događalo na tom letu biti vrlo zahtjevan zadatak. "Crna kutija" sadržava snimke razgovora iz kokpita i podatke o letu, a bez nje bit će nemoguće rekonstruirati sudbinu toga zrakoplova.
Supruga hrvatskog pomorca: Moj suprug nije zakasnio na let
Među 228 putnika i članova posade bio je i jedan hrvatski državljanin, potvrđeno je jučer u Ministarstvu vanjskih poslova. Radi o 45-godišnjem Zoranu Markoviću, pomorcu iz Grižana u okolici Crikvenice.
Dalija Marković, supruga nestalog Zorana Markovića, rekla je da je njen suprug kartu za taj let kupio još prije nekoliko dana pa nema govora o tome da je zakasnio na neki drugi let i zbog toga završio na kobnom letu. Jučer su se, naime, pojavile neslužbene informacije da je Marković zakasnio na raniji let prema Parizu zbog čega je čekao prvi idući let. Tako se u nedjelju navečer po lokalnom vremenu ukrcao u zrakoplov koji je pod brojem AF447 poletio prema Parizu.
Supruga nestalog pomorca pojasnila je da se njen suprug pomorstvom bavi već 15 godina te je kao upravitelj stroja radio na remorkeru za opskrbu platformi talijanske tvrtke Finarge Armamento Genovese. Na remorkeru je proveo dva mjeseca nakon kojih se vrši redovita smjena posade. Budući da je njegova smjena završila krajem svibnja uputio se kući kamo je trebao doputovati preko Pariza i kasnije vjerojatno preko Zagreba. Dalija Marković jučer se javila hrvatskom veleposlanstvu u Parizu, a koje je obavijestila o tome da je njen suprug trebao biti na letu iz Rio de Janeira, što je kasnije i potvrđeno.
Britanka vjeruje da je njen suprug živ
Patricia Coakley, supruga jednog od 216 putnika kazala je kako vjeruje da je njen suprug živ. Svoju vjeru temelji na tome što mobitel njezinog supruga zazvoni svaki puta kada ga pokuša nazvati.
Kako je rekla, otkako je čula za nesreću francuskog Airbusa A-330 često pokušava zvati svog supruga na mobitel koji zvoni, ali nema odgovora. Patricia Coakley ipak vjeruje da joj je suprug živ, jer smatra da njegov mobitel "na morskom dnu ne bi zvonio".
Također je rekla da se sa suprugom posljednji puta čula kad je čekao poziv za let, odnosno nekoliko minuta prije ukrcaja u zrakoplov.
Let njezinog supruga bio je otkazan dva puta zbog čega se Coakley, Britanac iz Wihbyja u North Yorkshireu nije trebao naći na kobnom letu AF447. Prema Parizu je trebao poletjeti ranije, ali je bio prebukiran pa je prebačen na idući let.
Uletjeli u središte turbulencije
Nestanak francuskog Airbusa i dalje predstavlja misterij koji se tek počinje rasvjetljavati. Prema neslužbenim podacima prve automatske poruke o problemima s autopilotom Airbusa počele si pristizati oko 3.10 sati u noći. Nekoliko minuta kasnije stiglo je još nekoliko automatskih poruka koje zrakoplov sam odašilje u slučaju nenormalnih uvjeta leta, a koji se zaprimaju u operativnom središtu kompanije za koju zrakoplov leti, u ovom slučaju Air Francea.
Posljednja automatska poruka koja je ukazivala na anomaliju tijekom leta poslana je oko 3.14 sati, a u njoj je stajalo upozorenje o nenormalnoj vertikalnoj brzini zrakoplova. Proizvođač zrakoplova, tvrtka Airbus Industries, potvrdila je da se iz navedenih parametara može zaključiti gubitak letjelice, međutim vlasti se i dalje drže stava da se Airbus vodi kao nestali zrakoplov.
S obzirom da je Airbus do trenutka kada je počeo odašiljati poruke o problemima u zraku proveo više od tri sata, to znači da se već dugo vremena nalazio na krstarećoj visini leta koja je daleko iznad olujnih oblaka. Prema planu leta trebao je biti na visini od 35.000 stopa (oko 10.700 metara).
Međutim, pregledom arhiviranih snimki načinjenih pomoću meteorološkog satelita te uzimajući u obzir predviđenu rutu leta Airbusa, stručnjaci su zaključili da se let AF447 uputio upravo kroz sredinu zone za koju meteorolozi kažu da je u njoj moglo biti oblaka i snažnih turbulencija koje su se mogle dosezati visinu do 55.000 stopa.
Nestali zrakoplov u službu je ušao 2005. godine otkada je nakupio 18.870 sati leta. Kapetan koji je njime upravljao iza sebe ima bogatu pilotsku karijeru s 11.700 sati naleta, dok je jedan kopilot imao tri tisuće, a drugi 6.600 sati naleta.
Među putnicima brazilski princ, irska plesačica, zaposlenici Michelina i 11-godišnjak
Brazilski mediji izvijestili su da se među putnicima nalazio i član brazilske kraljevske obitelji, princ Pedro Luis de Orleans e Braganca. 26-godišnji princ je potomak posljednjeg brazilskog cara Pedra II. koji je svrgnut 1889. kada je Brazil proglašen republikom.
Među putnicima bila je i plesačica iz irske plesne skupine Riverdance, Eithne Walls. "Nikad je nisam vidjela bez smiješka na licu", u priopćenju je poslala producentica te plesne skupine Julian Erskine te dodala kako je teško vjerovati da je tako sjajno svjetlo ugaslo tako rano i u svojem vrhuncu.
U zrakoplovu je bio i šef osoblja u uredu gradonačelnika Rio de Janeira, Marcelo Parente. Dva člana višeg osoblja jednog od najvećih proizvođača guma, Michelina, bili su u avionu koji se srušio. Glasnogovornica kompanije rekla je kako su u Michelinu izrazito tužni zbog tragedije. Među nesretnicima koji su putovali tim letom bio je i 11-godišnji Englez Alexander Bjoroy koji je svoj odmor proveo u Brazilu.
Pilot vidio narančaste bljeskove
Iz Brazila je pak stigla informacija s izjavom člana posade brazilskog putničkog zrakoplova kompanije TAM koji je rekao da je na površini Atlantskog oceana na predjelu udaljenom oko 1.300 kilometara od arhipelaga Fernando de Noronha uočio svijetle točke nalik na ostatke koji plutaju na površini oceana.
Pilot TAM-a je po slijetanju u Brazilu rekao da je iz zraka na površini oceana vidio narančaste bljeskove koji bi mogli biti gorući ostaci zapaljenog Airbusa A-330. Kasnije je objavljena informacija o viđenju posade jednog francuskog teretnog broda. Posada je rekla da je primijetila ostatke koji plutaju površinom oceana. Viđenje ostataka podudara se s područjem za koje je brazilski pilot nešto ranije rekao da je uočio narančaste bljeskove.
Potraga i dalje traje
Jučer je pokrenuta velika potraga za nestalim zrakoplovom, a službene potvrde o padu zrakoplova još nema. Senegalske vlasti izvijestile su da su u senegalskim teritorijalnim vodama pronađeni ostaci koji bi mogli pripadati nestalom Airbusu kompanije Air France.
Globo Online piše da su senegalske vlasti o pronalasku krhotina izvijestile Brazilske zračne snage koje su uključene u potragu za Airbusom. Ove informacije službeno još uvijek nitko ne želi komentirati, međutim jučerašnji izrazi zabrinutosti francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja i predstavnika Air Francea daju naslutiti da je došlo do nesreće.
Potragu za Airbusom provode brazilski i francuski brodovi i zrakoplovi. Nicolas Sarkozy jučer je od Sjedinjenih Država zatražio pomoć u potrazi za zrakoplovom. Sarkozy je također rekao da je vjerojatnost da ima preživjelih vrlo mala.
Airbus je nestao u noći s nedjelje na ponedjeljak nakon što je iznad Atlantskog oceana ušao u područje sa snažnom turbulencijom koja je najvjerojatnije uzrokovala pad letjelice. Neslužbene informacije govore da je posada u posljednjim kontaktima s kontrolom leta izvijestila da je ušla u turbulentno područje te da je došlo do ispada električnog sustava.
Spominje se i mogućnost udara munje u zrakoplov, što u zrakoplovstvu nije rijetkost i u pravilu ne predstavlja ozbiljnu opasnost za letjelicu pogođenu munjom.
R.I./ I.Kri.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati