VIDEO Kako se odvijala akcija spašavanja dječaka iz spilje: "Ovo je učinjeno prvi put u povijesti"
PRIJE 17 dana dvanaest dječaka i njihov nogometni trener ušli su u spilju u Tajlandu i ostali zarobljeni u njoj.
Dvanaestorica dječaka u dobi od 11 do 16 godina ušla su s trenerom u spilju Tham Luang nakon nogometnog treninga i izgubio im se svaki trag. Obilne kiše potopile su spilju i poplavne vode su im blokirale put do izlaza.
Tajlandska mornarica pokrenula je mukotrpnu potragu koju je pratio cijeli svijet, a operaciji su se pridružili stručnjaci iz ronioci iz najmanje šest država, uključujući Veliku Britaniju, Kinu, SAD i Australiju. Nakon devet dana, dječaci i trener napokon su pronađeni živi.
>>Od subote im nema traga, u tajlandskoj spilji nestali mladi nogometaši i njihov trener
>>Već tjedan dana traje potraga za mladim nogometašima u pećini, nema im ni traga
>>Dječaci na Tajlandu nađeni u spilji nakon devet dana potrage. Svi su živi
>>Devet dana pakla: Kako se odvijala potraga za dječacima zarobljenima u tajlandskoj špilji
>>Tajlandski spasilac poginuo u operaciji spašavanja dječaka iz poplavljene spilje
>>Ovo je heroj koji je dao život za spas dječaka iz spilje
Nakon pronalaska dječaka uslijedile su nove muke za spasioce, koji su morali isplanirati najsigurniji način za izvlačenje dječaka i trenera iz spilje. Razmatrale su se mnoge mogućnosti, od čekanja da se voda povuče, preko bušenja prolaza na površini spilje, do ronjenja - za koje su stručnjaci upozorili da bi moglo biti smrtonosno za dječake.
>>Kiša prijeti potopom spilje, dječaci će možda morati hitno roniti: "To nam je zadnja opcija"
Prva akcija spašavanja napokon je započela u nedjelju. Dječaci su dobili ronilačke maske i odijela. Po dva ronioca pratila su jednog dječaka i uspješno su spašena četvorica.
Uski prolazi, skoro nikakva vidljivost i stalna prijetnja monsunskih kiša učinili su akciju spašavanja nevjerojatno teškom. Novinar New York Timesa koji je bio ronilac u američkoj mornarici od 2003. do 2010. godine, John Ismay, opisao je neke od poteškoća u operaciji spašavanja.
"Svaki dio operacije imao je svoje poteškoće. Spasioci su plivali kroz podvodne prolaze, izlazili na površinu i zatim ronili kroz poplavljene dijelove. Morali su taj postupak ponoviti s djecom, od kojih mnoga nisu znala plivati."
"Ronioci su također morali koristiti samo minimalnu količinu opreme zbog uskih prolaza u kojima su mogli zapeti. Voda u spilji bila je mutna i vidljivost je bila minimalna. U takvim uvjetima ne možete vidjeti ni svoj dlan pred licem, čak ni uz pomoć svjetiljke. Djeca su uspjela prijeći ovaj teški put zahvaljujući posebnim ronilačkim maskama koje prekrivaju cijelo lice i kroz koje mogu disati", opisao je Ismay.
>>Iz spilje na Tajlandu izvučena četiri dječaka, spašavanje prekinuto. Kiša pada sve jače
U ponedjeljak je pokrenuta druga akcija spašavanja i još četiri dječaka izvučena su iz spilje.
>>Spasioci izvukli još četiri dječaka iz spilje, objavili detalje akcije: "Brine nas razina kisika"
>>Četiri dječaka i trener već su 17 dana zatočeni u spilji. Hoće li ih danas napokon izvući?
"Ovo je prvi put učinjeno"
"Nitko nije mislio da to možemo. To je prvi put učinjeno", rekao je voditelj misije spašavanja Narongas Osottanakorn novnarima po okončanju 17-dnevne operacije. "Bila je to nemoguća misija za tim Tajland", rekao je u centru za novinare gdje je pozdravljen pljeskom.
"Junaci su ovog puta ljudi iz cijelog svijeta", rekao je glede multinacionalnog tima koji je pomagao u operaciji. U spašavanju su pomagali dragovoljci i iz Australije i SAD-a, a pomogli su i pripadnici vojske SAD-a.
"Ova je misija bila uspješna jer smo imali moć. Moć ljubavi. Svi su je slali 13-orici u špilji."
U spasilačke je napore bilo uključeno ukupno 18 ronilaca od kojih je 13 stranaca, a pet Tajlanđana.
Tajlandski mediji objavili su da su trener i dječaci ušli u spilju kako bi proslavili rođendan jednog dječaka. Sa sobom su ponijeli hranu koja im je pomogla u preživljavanju. Trener je roditeljima poslao pismo u kojem se ispričao što ih je uveo u spilju, a oni su mu odgovorili da ga ne krive. Svjedoci su izjavili da je odbio jesti hranu koju su imali kako bi spasio dječake, a u poruci je obećao njihovim roditeljima da će se brinuti o njima najbolje što može.
>>Poruke obiteljima otkrile detalje o dječacima i treneru iz tajlandske spilje
>>Trener koji je uveo dječake u spilju poslao pismo njihovim roditeljima, evo što su mu odgovorili
Danas su spašeni trener i preostala četiri dječaka. Svi su odvedeni u bolnicu u karantenu zbog mogućih bolesti kojima su se mogli zaraziti u spilji. Stručnjaci su upozorili da bi dječaci osim fizičkih simptoma mogli razviti i kratkotrajne psihološke simptome.
>>Svi dječaci i trener spašeni iz spilje
>>Spasilac Ivan Karadžić: Nijedno dijete u povijesti nikad nije ovako ronilo
>>Roditeljima su danima skrivali koja su djeca spašena iz spilje
"Nismo sigurni je li ovo čudo, znanost ili nešto treće. Svih trinaest 'Veprića' (ime nogometne ekipe) spašeno je iz spilje", napisali su tajlandski marinci na službenoj internetskoj stranici nakon završetka jedne od najtežih spasilačkih operacija u povijesti. Uslijedilo je veliko olakšanje i slavlje na ulicama Tajlanda i u cijelom svijetu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati