VIDEO Vlada proglasila kraj epidemije, Capak i Beroš objavili što se sve mijenja
BEROŠ i Capak obratili su se javnosti nakon proglašenja kraja epidemije koronavirusa.
Vlada je na današnjoj sjednici proglasila kraj epidemije koronavirusa. Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja određenih mjera zaštite, s obzirom na to da virus i dalje egzistira među pučanstvom, donosit će Ministarstvo zdravstva.
Odluka vlade uslijedila je nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila da koronavirus više ne predstavlja globalnu zdravstvenu krizu, a premijer Andrej Plenković u uvodu sjednice rekao je da je važno iz ove velike zdravstvene ugroze, najveće pandemije u zadnjih 100 godina, izvući pouke u daljnjim suočavanjima s potencijalnim krizama tog tipa.
Najavio je da će Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) objaviti preporuke kako se ponašati u novim okolnostima vezanima uz covid-19.
Prvi se obraća Beroš
Od 25. veljače 2020. godine, kada je prvi slučaj zaraze zabilježen u Republici Hrvatskoj, prošlo je ukupno 1172 dana. Dakle, tri godine, šest valova epidemije, ukupno preko 600 milijuna oboljelih u svijetu, 6.8 milijuna preminulih u svijetu, u Hrvatskoj je bilo zaraženo, odnosno oboljelo preko 1.2 milijuna građana i preminulo preko 18 tisuća. Sve su to podaci koji su sada iza nas...
Sve mjere stožera se ukidaju i prestaju vrijediti.
Capak o mjerama
Virus je još uvijek među nama, trebamo nastaviti s mjerama koje preporučujemo mi i Svjetska zdravstvena organizacija. To je cijepljenje, zatim sekvenciranje virusa i traženje novih varijanti koje bi eventualno mogle pogoršati situaciju, to je traženje novih cjepiva, boljih cjepiva nego ovih koje smo imali do sada i boljih lijekova od ovih koje imamo trenutno, borba s infodemijom i držanje klasičnih epidemioloških mjera koje djeluju protiv svih respiratornih virusa, pa tako i protiv covida
U ovom trenutku više neće vrijediti odluke Stožera, a još je jedna bila na snazi, to je nošenje maski u zdravstvenom sustavu i sustavu socijale. Od ovog trenutka ta odluka više neće vrijediti, nego će to biti u formi preporuke.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo će objaviti preporuke i skupa s Ministarstvom zdravstva će se dogovoriti u slučaju da se situacija promijeni što ćemo i kako ćemo dalje.
Ovo je sad situacija da imamo povoljnu epidemiološko sliku pa zbog toga proglašavamo to preporukama, a ne obavezama, iako apeliram na sve da se tih preporuka pridržavaju.
Što se mijenja?
Dijagnostika ostaje. Nema više obavezne izolacije. Nošenje maski se preporučuje u zdravstvenom sustavu i u sustavu socijale iako nije obavezno.
Izolacija je obavezna za pacijente koji su teže bolesni i leže u bolnici ili su smješteni u domove, također za zaposlene u zdravstvu i socijali - 5 dana izolacije i maska još 5 dana.
Za sve druge nema izolacije.
Beroš o medicinskim sestrama
Ja ću vam spomenuti infodemiju u kontekstu medijskog prostora. Počet ću s dva demantija. Provlači se teza da su svi liječnici dobili povećanje od 10 posto. To nije tako. Većina od 14 tisuća liječnika dobila je povećanje od 3 posto. 10 posto su dobili samo mladi liječnici bez specijalizacije i specijalizanti. Činjenica da su svi liječnici dobili 10 posto povećanje koeficijenta nije točna.
Sestre su dobile povećanje koeficijenata od 3 do 5 posto.
Vrlo mi je žao što se u kontekstu neadekvatnog informiranja spominju okolnosti da nisam bio na sastanku. Jučer je bio sastanak koji sam sam inaugurirao, koji vodi moja savjetnica. Jučer je bio redovan sastanak koji se odvija na mjesečnoj bazi. Ja ne mogu biti svaki put na tim sastancima.
Dan ranije bio je također sastanak u kontekstu kolektivnog pregovaranja, i to je pravo mjesto za traženje materijalnih prava.
O svemu hoćemo razgovarati, ali nije dobro plasirati lažne teze.
Mislite li ih pozvati na razgovor?
Mi kontinuirano razgovaramo. U tijeku je pregovaranje o granskom kolektivnom ugovoru. Oni se dešavaju. Ako hoćete, još jednom ću reći što je sve ova vlada učinila za zdravstvene djelatnike od 2016. Kada sagledate statističko povećanje plaća od 36 posto, određenim sestrama smo već povećali koeficijent. Legitimno je boriti se za svoja prava. U kontekstu dvije nove nadolazeće uredbe, sada se boriti za nekakve promjene je kontraproduktivno. Remeti nam se cijeli sustav. Ova vlada želi urediti cijeli sustav. Ne želimo da kuhar u zdravstvu ima manju plaću od kuhara u obrazovanju.
Uskoro opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati