Vlada ima ozbiljan problem s komunikacijom o koronavirusu
VLADA Andreja Plenkovića ima komunikacijski problem u ovoj nesvakidašnjoj situaciji pandemije koronavirusa. Činjenica je da je ministar zdravstva Vili Beroš staložen i relativno dobar komunikator, naročito u usporedbi sa svojim koleričnim prethodnikom, ali jedna lasta ne predstavlja komunikacijsko proljeće Plenkovićeva tima koji zapravo mnogo govori, a malo kaže.
Božinović objavio zatvaranje gotovo svega kao da se radi o usputnim servisnim informacijama
Dobar primjer neodgovarajuće javne komunikacije bilo je jučerašnje proglašavanje mjera koje će na mjesec dana zatvoriti mnogo toga na što smo navikli i što je dio naših svakodnevnih života. Njih je navečer objavio ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, kao da je riječ o usputnim servisnim informacijama, a ne o jednoj od prijelomnih točaka u borbi protiv širenja koronavirusa.
Danima se polovično najavljuju zaštitne mjere
Povrh toga, takve su se mjere već nekoliko dana najavljivale, što je također dio upitne vladine komunikacijske strategije u ovoj situaciji, a onda su donesene na brzinu jer su površno predstavljene pa nikome nije bilo jasno što se sve točno zatvara. Predstavljanje takvih dalekosežnih mjera bolje bi izgledalo uz osnovnu Power Point prezentaciju, kako bi se ljude i slikoviti informiralo o tome što slijedi, umjesto što se samo nabrajalo sve i svašta u kratkom roku.
Kako će amortizirati ekonomski udar koji proizlazi iz drastičnih mjera protiv širenja zaraze - to Plenkovićeva vlada predstavlja već danima kroz niz izlaganja premijera, ministra financija Zdravka Marića, ministra gospodarstva Zdravka Horvata i čak ministra turizma Garija Cappellija (sjećate se njegove ideje o popustima za Hrvate na Jadranu?), što samo stvara kakofoniju.
Plenković govor u saboru posvetio svojim europejskim opsesijama
Predložene ekonomske mjere jučer je konačno u saboru u okviru kratkog govora predstavio Plenković, u govoru u kojem je značajan dio prostora posvetio samohvali i odavanju počasti Europskog uniji (“Postoji europska solidarnost, poglavito s onima koji su pretrpjeli velike žrtve”), bez čega Plenković izgleda ne može. Plenković je pričao i o tome s kojim je europskim povjerenicima u kontaktu, kao da to ikoga zanima, a što se tiče riječi ohrabrenja, tu se floskulaški i bez ikakvog nadahnuća pozvao na jedinstvo.
>> VIDEO Plenković u saboru: Moramo uvesti drastičnije mjere, prioritet je izbjeći smrt
Ministar financija Zdravko Marić naglasio je onda da su u ovom trenutku na prvom mjestu likvidnost i radna mjesta. Važno je da mjere zažive u što kraćem roku, a bit će sigurno potrebne i dodatne mjere. "Svjesni smo visoke dinamike krize i svih implikacija na gospodarstvo", kazao je Marić.
Dakle, paket mjera koje Plenković naziva najboljim u Europskoj uniji njegov ministar financija i potpredsjednik vlade unaprijed proglašava nedovoljnim. Zašto već sada nisu donesene i te dodatne mjere?
Propusti u komunikaciji Stožera civilne zaštite
Kada je riječ o komunikaciji Stožera civilne zaštite, tu se također mogu primijetiti neki propusti.
Primjerice, u odgovorima se redovito izbjegava izražavanje jasnih rokova u provedbi nekih najavljenih procesa, poput opremanja KB Dubrava, kao i spominjanja sljedećih faza plana koje ostaju u magli i nisu do kraja objašnjene. Nadalje, iz Stožera se na jednoj presici moglo čuti da očekuju da im novinari postavljaju “samo afirmativna pitanja”, što je potpuno neprihvatljivo.
>> Ovo su stranice našeg Ministarstva zdravstva i drugih europskih zemalja
Tek jučer je uspostavljen poseban broj za sve povezano s koronavirusom (113), na što je Index pozvao još 27. veljače. Tek sada imamo i posebnu stranicu posvećenu svim relevantnim informacijama oko koronavirusa, kao i profil na Twitteru @koronavirus_hr. Sve to kasni najmanje tri tjedna.
Ministar Beroš funkcionira i glasnogovornik svojeg ministarstva
Kada je riječ o ministru Berošu, vrijedi primijetiti da on trenutno obavlja najmanje dva posla: ministra zdravstva i glasnogovornika Ministarstva zdravstva. Postoji razlog zašto inače to nisu jedna osoba. Nema sumnje da je to dodatno opterećenje za Beroša koji mora svakodnevno donositi i niz operativnih odluka, no prihvaćen je u hrvatskoj javnosti kao lice vlasti u epidemiji koronavirusa, i to lice kojem se vjeruje, što znači da se ministar ne može više izmaknuti s pozicije de facto glasnogovornika.
Zato mora paziti da ne doživi burn out u ovoj izuzetno stresnoj situaciji, što bi bila PR katastrofa za vladu i udarac na moral cijelog društva.
Nema centralizirane komunikacijske strategije
Iz svega je vidljivo da Plenkovićeva vlada i dalje nema koherentno i centraliziranu komunikacijsku strategiju u ovoj situaciji, pa se onda događaju situacije poput one da ministar Božinović sinoć proglašava uvođenje mjera koje premijer Plenković podrobnije objašnjava tek jutros na otvorenom dijelu sjednice vlade.
Treba obratno: unaprijed objasniti sve mjere i logiku iza njih, jasno najaviti kada stupaju na snagu i ljude pripremiti na ograničenja. Kod Plenkovića i ekipe to često izgleda ovako: danima aludirati na određene mjere, onda ih odjednom proglasiti, sutra objasniti te vidjeti naknadno kakve posljedice izazivaju.
Jasno se vidi da u vladi nema neke ujedinjujuće sile koja bi koordinirala javno komuniciranje premijera, ministara i Stožera civilne zaštite, pa imamo možda i previše svakodnevnih istupanja u medijima ministara, bez držanja zajedničke linije. Jedinstvo je sada potrebno baš Plenkoviću i njegovom timu, komunikacijsko jedinstvo.
Milanovićev slabi govor
Svojim sinoćnjim govorom nije se proslavio ni predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović. Prvo je njegov govor kasnio, a kada je počeo više je sličio birtijskom monologu na aktualne teme, nego na državničkom izlaganju. Traja je prekratko, pet minuta jer Milanović nije imao što od supstance reći niti građanima ponuditi neki narativ u koji bi u ovoj krizi mogli vjerovati.
>> Milanović se izvanredno obratio javnosti: Ovo nije rat, ali posljedice će ostati
Premijer Plenković ni to još nije pokušao, no jutros je najavio svoje večerašnje ekskluzivno obraćanje naciji, pa sada ima priliku konačno se iskazati. Plenkoviću je valjda jasno da građani RH u ovoj situaciji ne žele slušati o europskim povjerenicima i Bruxellesu, nego čuti uvjerljiv plan za nošenje s ovom krizom, kao i jasne riječi ohrabrenja.
Plenkoviću, ugledaj se na Angelu Merkel
Plenković ima tu sreću da govori nakon što se njemačkoj naciji obratila kancelarka Angela Merkel koja je jučer održala vjerojatno najbolji govor u svojoj dugoj političkoj karijeri. Merkel nikad nije bila poznata kao velika retoričarka, ali izazovu koji predstavlja koronavirus je odgovorila na zavidnom nivou.
Kancelarka je u 12 minuta obraćanja javnosti objasnila ozbiljnost krize, strategiju svoje vlade, priznala da je prva faza borbe protiv zaraze zakazala, osvrnula se brige građana zbog suspenzije nekih osnovnih prava te pozvala Nijemce na srčano i razumno ponašanje u ime solidarnosti.
>> Dramatično obraćanje Merkel: Ovo je najveći izazov za Njemačku od 2. svjetskog rata
“Mi smo demokracija. Živimo ne pod prisilom, nego uz dijeljeno znanje i suradnju. Ovo je povijesni zadatak koji možemo samo zajedno riješiti. Potpuno sam sigurna da ćemo nadići ovu krizu”, rekla je Merkel i jasno naglasila da je sve još otvoreno.
Argumentirala je i protiv antihumanističke interpretacije ove krize, po kojoj su ljudski životi manje važni od ekonomije.
“To nisu samo apstraktni brojevi u jednoj statistici, već je to nečiji otac ili djed, nečija majka ili baka, nečija partnerica ili partner, to su ljudi”, poentirala je Merkel.
Takve riječi treba čuti i Hrvatska od svog premijera.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati