Drava obara rekorde, vodeni val u Slavoniji. Šetnica u Osijeku bit će poplavljena
VODOSTAJI Drave u gornjem toku opadaju, u podravskim općinama Pitomača, Špišić Bukovica, Lukač, Gradina, Sopje i Čađavica aktivno se prati dolazak vodenog vala na rijeci Dravi, civilna je zaštita u pripravnosti, izvijestilo je Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a.
Svi sudionici sustava civilne zaštite su u visokom stupnju pripravnosti i bit će aktivirani u slučaju potrebe. Zaštićuju se objekti za koje postoji mogućnost ugroze i obilaze se kritična mjesta.
Vikend-naselje Šoderica, u Koprivničko-križevačkoj županiji, do daljnjeg je bez električne energije, na svim područjima se voda značajno povukla.
Jutros se odronila zemlja na državnu cestu od Gotalova prema Koprivnici te je zatvorena za promet. Prometnica između Botova i Šoderice kao i lokalna cesta Đelekovec-Šoderica i dalje su zatvorene za promet.
U vikend naselju Karašica blizu Osijeka postavljene su boks-barijere.
Voda polako povlači na podravskom jezeru Šoderica.
>> Opširnije
Vrhunac vodenog vala na rijeci Dravi danas je u prijepodnevnim satima počeo pristizati na područje Osječko-baranjske županije. Tim povodom članovi Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije obišli su ugrožena područja u općinama Viljevo i Podravska Moslavina te grada Donjeg Miholjca. Prije sastanka, u Centru obrane od poplava Hrvatskih voda u Vaškoj održan je sastanak članova Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije te Hrvatskih voda i Ravnateljstva civilne zaštite.
"Vodeni val je danas ušao na područje Osječko-baranjske županije, a ohrabruje činjenica da je Virovitičko-podravska županija dobro podnijela taj vodeni val, unatoč svoj silini Drave, te je pretrpjela minimalne štete. Želim istaknuti da je Virovitičko-podravska županija ponudila pomoć rubnom dijelu naše županije, kao i svu opremu koja je njima na raspolaganju, a tu pomoć ćemo svakako koristiti. Sutra u toku prijepodneva očekujemo povijesni vrhunac vodostaja na području Donjeg Miholjca gdje smo aktivirali vatrogasce i volontere, oko 100 ljudi, i poslali ih na teren kako bi sa 10.000 vreća ojačali nasip koji u ovom trenutku na nekom mjestu može propustiti.
Potrebno je da ljudska ruka pristupi tamo kako strojevi ne bi dodatno ugrozili taj teren. Pratit ćemo vodeni val kako se bude kretao, od ulaza u županiju do izlaza. Nadamo se da neće biti većih problema, službe su 24 sata dnevno na terenu i prate sve točke. Gdjegod se ukaže potreba, da je silina Drave ugrozila neki dio, intervenirat ćemo sa svim snagama. Sve operativne snage na području cijele OBŽ su u stanju pripravnosti tako da smo spremni intervenirati u svakom trenutku. Dunav se zasad povlači dovoljno i ako tako ostane bit će dobra situacija", kazao je načelnik Stožera civilne zaštite OBŽ i zamjenik župana Mato Lukić, prenosi sib.hr.
Vrhunac vodenog vala u Slavoniji sutra popodne i u subotu
Dodao je kako se u subotu očekuje vrhunac vodenog vala na području Osijeka, no nada se da će biti i "ispraćen" bez problema.
"Ponovno moramo apelirati na građane, budući da imamo dojave, a i na terenu smo redovno, da pojedini sugrađani, konkretno u gradu Osijeku, si priušte nekakve odlaske na obalu Drave po noći i mraku, i to na dijelove koji su već na rubu prelijevanja, pokušavajući učiniti atraktivne slike. Molimo ih još jednom da to ne rade jer Drava je vrlo opasna, ne moramo pričati o tome već je dovoljno vidjeti što sve Drava nosi i kojom brzinom", poručio je Lukić.
Pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Osijek Zvonko Grgec kaže da su pripreme za obranu od poplava u ove dvije slavonske županije započele još u prošli četvrtak, a Stožeri civilne zaštite obiju županija stavili su operativne snage u pripravnost.
"U suradnji s Hrvatskim vodama i njihovim predviđanjima rađena je obrana od poplava i sada nema ugroženih ljudskih života. Objekte koji se štite za sada se uspjelo obraniti, tako da očekujem da će vodeni val kroz ovo područje proći bezbolno", kazao je Grgec te još jednom pozvao građane da se ponašaju odgovorno, slušaju upute i pridržavaju se mjera županijskih i lokalnih stožera. Pristupi nasipima i branjenom području ostavljeni su isključivo za operativne snage i licencirane tvrtke koji rade na obrani od poplava, a osim što bi boravkom na tom području njima smetali, ugrozili bi i vlastiti život.
Voditelj donjomiholjačke Vodnogospodarske ispostave Hrvatskih voda Karašica-Vučica Dražen Trcović naglasio je kako vodostaj Drave oko podneva u Donjem Miholjcu iznosi 505 cm, a u narednom razdoblju očekuje se dostizanje najvišeg ikada zabilježenog vodostaja. Dežurne službe reagiraju na svim potrebnim mjestima, te vjeruje da će uspjeti u tim aktivnostima. Najveći opterećenje se očekuje u petak u prijepodnevnim satima.
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković održao je radni sastanak s virovitičko-podravskim županom Igorom Androvićem i njegovim suradnicima te potom obišao područja Virovitičko-podravske županije na kojima je zabilježen visok vodostaj rijeke Drave.
Kako je istaknuo nakon sastanka, u ovakvim izvanrednim situacijama najvažnija je koordinacija svih službi, a ona je u Virovitičko-podravskoj županiji bila na visokoj razini.
" Situacija je pod kontrolom, i dalje je izvanredno stanje i sve snage moraju biti u visokoj fazi pripravnosti. Ovo je drugi vodni val u povijesti rijeke Drave i za nasipe koji su izgrađeni nakon 1972. godine ovo će biti prvo probno opterećenje toliko velike snage, tako visokog vodostaja i pritiska. Iz tog razloga je potrebna budnost službi i žurna reakcija u slučaju određenih teškoća. Ništa se nije prepustilo slučaju te je i dalje sve pod kontrolom", naglasio je Đuroković te istaknuo kako će današnji dan te noć biti svojevrstan vrhunac opterećenja.
"U stanju pripremnosti imamo 150 vojnika koji nam brzo mogu doći u pomoć iz Našica i Đakova. Isto tako spremne su i sve snage kojima raspolaže Virovitičko-podravska županija, vatrogastvo i djelatnici Hrvatskih voda. Najvažnije je eventualnu moguću pojavu nestabilnosti nasipa uočiti na vrijeme i reagirati", rekao je Đuroković.
Potpredsjednik vlade i ministar branitelja Tomo Medved danas je obišao Vašku i Vrbovku u Virovitičko-podravskoj županiji kojima prijete poplave zbog rekordnog vodostaja rijeke Drave. O stanju na terenu informirali su ga župan Igor Andrović, načelnik Stožera civilne zaštite VPŽ Marijo Klement, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković i direktor VGO-a Osijek Hrvatskih voda Željko Kovačević u pratnji člana Stožera, županijskog pročelnika Bojana Mijoka i načelnika općine Sopje Berislava Androša, na čijem se području nalaze spomenute lokacije.
"Od početka su službe pratile vodeni val i osobno sam se ovdje uvjerio u odgovoran pristup svih sastavnica, na vrhu s Hrvatskim vodama, potom županijski Stožer civilne zaštite, vatrogasci, velik broj volontera kojima zahvaljujem na angažmanu. Hrvatska vojska je pripravna pomoći, a kao što smo čuli od svih uključenih u obranu od poplava, svi su ovdje spremni pomoći i intervenirati ako se pokaže potreba za tim. Pokazatelj je to dobro organiziranog sustava i odgovornog pristupa svih koji su angažirani u ovom procesu", rekao je Medved i dodao kako smo suočeni s novim okolnostima u prirodi i sve češćim ekstremima, prenosi icv.hr.
"Smatram da bi u suradnji s resornim ministarstvom i udrugama za zaštitu prirode trebali preispitati ranije donesene odluke o čišćenju korita rijeka i omogućavanju veće protočnosti vode kroz korita. Trebamo preispitati u kojoj mjeri možemo, vodeći pritom računa da čuvamo našu prirodu, ali isto tako primarno nam mora biti sigurnost naših građana na prvom mjestu. Smatram to važnim i zaista je trenutak da se sagledaju sve okolnosti i preispitaju te odluke", rekao je Medved.
Reporter Dnevnika Nove TV razgovarao je u Virovitičko-podravskoj županiji sa šefom Hrvatskih voda Zoranom Đurokovićem. On je rekao da vrh vodnog vala polako izlazi iz te županije i da se kreće prema Osječko-baranjskoj županiji.
"Ovdje se sad nalazimo na lokaciji Vrbovka, ona je 125 kilometara od ušća u Dunav, upravo bilježimo i prve centimetre opadanja vodostaja tako da se vrh vodenog vala bliži izlasku iz Virovitičko-podravske županije što će se dogoditi tijekom večeri i noći da bi onda od idućeg dana praktično taj veliki vodeni val ušao u Osječko-baranjsku županiju", rekao je direktor Hrvatskih voda za Dnevnik Nove TV.
Novinar ga je pitao je li situacija opasna za Osječko-baranjsku županiju. "Situacija je takva da je ozbiljan vodostaj i da je isto tako izvanredno stanje proglašeno za područje Donjeg Miholjca, već sada su tamo vodostaji prešli više od 500 centimetara i uvedene su izvanredne mjere obrane od poplava. Sad je tamo vodostaj negdje iznad 510 centimetara, povijesno najviši vodostaj je bio 538 centimetara što samo govori o ozbiljnosti ovoga vodenog vala koji je zapravo drugi vodni val rijeke Drave u povijesti.
Nakon 1972. godine i velikih poplava, prišlo se rekonstrukciji nasipa, tako da je ovo zapravo prvi veliki vodni val koji opterećuje ovako visokim vodostajem ove izgrađene nasipe. Zatim, 2014. godine smo imali slične vodostaje, ali ovo je na lokaciji Vrbovke i na ovom području čak i nešto više.
Ne može se više ništa dogoditi, zapravo ovih svih 2800 kubnih metara protoka rijeke Drave to je formirano na uzvodnom području Austrije i Slovenije. Nikakva lokalna kiša ne može dodatno usložiti ovu situaciju tako da mi samo trebamo kontrolirati i danonoćno provoditi mjere obrane od poplava jer svaki metar nasipa se mora kontrolirati. I sve će to biti u redu i na kraju će rijeka Drava ući u Dunav", rekao je Đuroković za Dnevnik Nove TV.
Vrhunac vodenog vala na Dravi ušao je u četvrtak prije podne na područje Osječko-baranjske županije, izvijestio je načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Mato Lukić dodavši kako je najviše štete učinjeno na području općine Podravska Moslavina gdje je probijen zečji nasip.
"Nismo uspjeli obraniti ribički dom i dvije vikendice koje su potopljene kao i 600 hektara privatnog i državnog poljoprivrednog zemljišta s kulturama koje su na jesen trebale biti skinute", kazao je načelnik Podravske Moslavine Dominik Cerić dodajući kako je u tijeku i aktivna obrana jedne obiteljske kuće.
Cerić također ističe da ljudi i opreme ima dovoljno te da se radi u tri smjene sa sedam pumpi za ispumpavanje vode. I u općini Viljevo Drava je prelila nasip i poplavila oko 200 hektara poljoprivrednog zemljišta.
Pokušali smo pojačati zečji nasip no nismo uspjeli i Drava je prelila i poplavila 200-tinjak hektara poljoprivrednog zemljišta na području naše općine, ustvrdio je Dominik Knežević, načelnik općine Viljevo dodajući kako su nakon potopa zatvorena dva pristupa tom području.
U pratnji pročelnika Područnog ureda civilne zaštite Osijek Zvonka Grgeca u četvrtak je ugroženo područje obišao načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Mato Lukić rekavši da se sutra tijekom prijepodneva očekuje povijesni vrhunac vodostaja na području Donjeg Miholjca.
"Tamo smo aktivirali vatrogasce i volontere, oko 100 ljudi, i poslali ih na teren kako bi sa 10.000 vreća ojačali nasip koji u ovom trenutku na nekom mjestu može propustiti", istaknuo je Lukić. Potrebna je, kaže, ljudska ruka da pristupi tom području kako strojevi ne bi dodatno ugrozili taj teren.
Poručio je da će se tamo gdje se ukaže potreba i gdje silina Drave bude ugrozila neki dio, intervenirati svim snagama.
"Dunav zasad povlači dovoljno Drave i ako tako ostane bit će dobra situacija", zaključio je Lukić.
Dionica državne ceste 41 u mjestu Botovo koja je bila zatvorena zbog poplave otvorena je za sva vozila, a na pojedinim dijelovima promet se odvija jednim kolničkim trakom uz postavljenu prometnu signalizaciju, priopćila je u četvrtak koprivničko-križevačka policija.
Dionica je otvorena od 14,55 sati, stoji u priopćenju policije koja napominje da je lokalna cesta koja vodi kroz naselje Šoderica i dalje zatvorena za sav promet.
Iz policije mole sve sudionike u prometu da poštuju postavljenu prometnu signalizaciju.
Međimurski župan Matija Posavec u četvrtak je iz Svetog Martina na Muri zahvalio članovima operativnih snaga i žurnih službi, ali i građanima koji su sudjelovali u obrani od poplave te naglasio da je Međimurje prošlo na najbolji mogući način.
Župan je podsjetio da je u ponedjeljak, 7. kolovoza Mura kod Murskog Središća dosegnula rekord od 543 centimetra.
„U takvoj situaciji koja se zadnji put dogodila prije deset godina, teško je očekivati da prođe sve bez problema, no prošlo je s najmanje problema. Kuće su obranjene, imovina, gospodarske zgrade su također u velikoj mjeri obranjene, a štete na poljima će se sanirati”, rekao je Posavec.
Dodao je da bi štete bile daleko veće da nije bilo sustava izgradnje nasipa u proteklih deset godina, ali i da nije bilo onih koji su proteklih tjedan dana koordinirali, nadzirali, komunicirali i bili aktivni na terenu.
„Oni su predvodili veliku skupinu ljudi koji su sastavnica civilne zaštite, ali su predvodili i spontano okupljanje stanovništva koji su pokazali veliko srce, ponos i želju da sačuvaju svoje, ali da sačuvaju i tuđe, brinu o svom zavičaju i svojoj okolini”, kazao je međimurski župan.
Posavec je istaknuo kako sada čekaju da se voda povuče. Trenutno je vodostaj 345 centimetara, a nakon što padne za još otprilike pola metra i kada se ukine pripremno stanje, krenut će se s utvrđivanjem visine šteta.
Za izgradnju novog nasipa Pušćine 3,7 milijuna eura
Na konferenciji za novinare je bio i Milan Rezo iz Hrvatskih voda, direktor VGO za Muru i gornju Dravu koji je kazao da Hrvatske vode trenutno ulažu 3,7 milijuna eura u izgradnju novog nasipa Pušćine.
„Na području Međimurske županije u posljednjih tridesetak godina uložili smo više od 450 milijuna kuna u izgradnju nasipa. Vjerujem da ćemo zajedničkom sinergijom kroz ove tri županije, gdje sam nadležan kao direktor za VGO, uspjeti zajedničkim snagama iznjedriti dodatna financijska sredstva i izgraditi sve ono što dosad nismo uspjeli”, naglasio je Rezo.
Županov zamjenik i načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Josip Grivec istaknuo je da treba zahvaliti svim službama i svima koji su svoje znanje pa i više od potrebnoga uložili kako bi obranili Međimurje, a posebno je spomenuo i spontanu pomoć građana.
Robert Meglić, zapovjednik Vatrogasne zajednice Međimurske županije naglasio je da je izrazito zadovoljan što su vatrogasci opet dokazali da su važna sastavnica domovinske sigurnosti. Prema statistici je na terenu ukupno bilo 335 vatrogasaca, ali konačna će se brojka naknadno utvrditi.
Svim strukturama koje su sudjelovale u obrani od povijesnog vala rijeke Mure zahvalio je i načelnik Općine Sveti Martin na Muri, Martin Srša koji je rekao da se bez pokazane sinergije i suradnje taj dio Međimurja ne bi moglo sačuvati od nadiranja vode.
Slovenski institut za javno zdravlje upozorio je danas na širenje crijevnih zaraza u Mežiškoj dolini u Koruškoj gdje dijelom još nije uspostavljena opskrba pitkom vodom.
>> Opširnije
Stanje na Dravi i Muri u Međimurskoj županiji je pod kontrolom, nije bilo zahtjeva za intervencijama. Vodostaji stagniraju ili su u opadanju, a stanje na rijeci Trnavi je pod kontrolom.
Odteretni kanal Sava-Odra pušten je promet, osim u ulici Predanić gdje djelatnici komunalnih službi i Zagrebačkih cesta čiste i saniraju cestu koja će nakon čišćenja i sanacije biti puštena u promet.
Aktivno se prati situacija u Osijeku, na šetnici lijeve obale Drave isključena je struja i postavljene su zaštitne ograde radi sigurnosti građana.
Zoološki vrt Osijek poduzima sve aktivnosti radi zaštite životinja.
U općinama Petlovac, Petrijevci i Bilje aktivno se prati situacija na terenu i u pripravnosti su sve operativne snage sustava civilne zaštite.
Vodostaji Drave u gornjem toku opadaju, ali s obzirom na izrazito visoke vodostaje i tendenciju daljnjeg rasta u srednjem i donjem dijelu toka, potrebno je pratiti prognoze i razvoj situacije na terenu, naglašava Ravnateljstvo.
U Osječko-baranjskoj županiji, gdje se vodeni val Dravom tek očekuje, u Podravskoj Moslavini u srijedu je dodatno ojačan zečji nasip oko ugrožene kuće.
U općini Viljevo prati se situacija te provodi zaštita od zaobalnih voda kanala Blanje. U Donjem Miholjcu Hrvatske vode kontroliraju ustave i automatske čepove, obavljaju geodetska mjerenja, kontroliraju razlike vodostaja i visine ustava.
Nastavlja se punjenje vreća s pijeskom radi ojačavanja nasipa zbog mogućih procjeđivanja te saniranja šteta na nasipima. Gradsko društvo Crvenog Križa Donji Miholjac koordinira rad volontera te je u lokalnim medijima upućen poziv radi angažiranja dodatnih volontera.
Vrh vodenog vala Drave oko ponoći je prošao Terezino Polje u Virovitičko-podravskoj županiji, vodostaj kod Botova pao je za metar i pol i tamo je realna opasnost prošla.
Nasipi nizvodno od Terezinog Polja su dovoljno visoki da prihvate vodeni val koji je nešto viši nego rekordne 2014. godine, rekao je u četvrtak ujutro Tomislav Novosel iz Centra za obranu od poplava Hrvatskih voda.
"Mislim da je na svim kritičnim mjestima uspostavljena obrana od poplava, stanje treba pozorno pratiti iduća dva-tri dana, no nadamo se da neće biti većih problema", rekao je Novosel za Hrvatski radio.
Izvijestio je da je vodostaj Drave kod Botova pao za metar i pol i da je tamo realna opasnost prošla, no da, nakon što se voda potpuno povuče, treba sanirati štete.
Novosel upozorava da je nužan oprez na Dravi nizvodno od Botova.
Protok rijeke nizvodno od Botova je 2600 do 2800 metara kubnih, na nekim područjima sigurno ima nižih mjesta na nasipima koja treba pozorno pratiti i eventualno nadvisiti u slučaju da priprijeti prelijevanje, treba rješavati podvire, naglasio je.
Dravi, nakon što je prošla Terezino Polje, do ušća u Dunav trebaju dva-tri dana, odnosno oko 150 kilometara,
Športsko-ribolovno društvo Piškor već danima vraća ribu u prirodno stanište.
>> Opširnije
Željko Kovačević, direktor VGO-a Hrvatskih voda za sliv Dunava i donje Drave, otkrio je trenutnu situaciju u Virovitičko-podravskoj županiji.
"Temeljem provedbenih planova obrane od poplava na vodostaju Vrbovka, nakon 700 se proglasilo izvanredno stanje. Nisu ugroženi objekti na dionici nasipa za koju pitate, nasip Vrbovka - Terezino Polje. Općenito, situacija je pod kontrolom, poduzete su sve preventivne mjere, redovita su 24-satna dežurstva i prati se stanje, svi su u potpunoj pripravnosti", rekao je.
Prema riječima načelnika Stožera Marija Klementa, Drava je poplavila poljoprivredne površine na području prekodravskog naselja Križnica koje je sada odsječeno jer skela ne vozi, a viseći pješački most zbog sigurnosti nije u upotrebi.
"Voda je ušla kilometar do dva u naselje, ali najveći dio kuća nije ugrožen, osim pojedinih koje se nalaze uz rijeku. Stanovnike opskrbljujemo u suradnji sa Stožerom civilne zaštite općine Pitomača", rekao je Klement.
Pogledajte što se događalo jučer u poplavljenim područjima.
>> Opširnije
Na dvije mjerne stanice u Virovitičko-podravskoj županiji Drava obara rekordne vodostaja u ovom stoljeću, na pojedinim se dijelovima izlila, no nije ugrozila stambene objekte, izvijestio je jučer županijski Stožer civilne zaštite. Na mjernoj stanici Terezino Polje vodostaj u 7 sati iznosio je 314, a na stanici Vrbovka 669 centimetara.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati