Vraća li se Karamarko u vrh HDZ-a?
OTKAKO je Tomislav Karamarko 2016. godine srušio vlastitu vladu i dao ostavku na mjesto predsjednika HDZ-a, nagađa se o njegovom povratku u politiku. I sam je davao povoda takvim špekulacijama, periodično objavljujući postove na Facebooku ili u rijetkim izjavama za medije.
Tako je 2019. za Novu TV rekao kako razmišlja o tome da se ponovno kandidira za predsjednika HDZ-a, zbog "lošeg stanja u stranci". Do kandidature nije došao. Sljedeće godine se pak spominjao kao potencijalni kandidat za zagrebačkog gradonačelnika ujedinjene desnice onkraj HDZ-a, ali ni od toga ništa nije bilo.
>> Karamarko: Neću se kandidirati, još uvijek sam u svom malom svijetu šutnje
U jednom trenutku je objavljena i njegova fotografija s u međuvremenu zaboravljenom Brunom Esih, pa se nagađalo da bi Karamarko mogao napustiti HDZ i učlaniti se u Neovisne za Hrvatsku. Ni to se nije desilo.
Najavio je bio i osnivanje think-tanka pod nazivom Institut za sigurnost i prosperitet, ali je i to propalo.
Karamarkov dolazak na obilježavanje Tuđmanova rođendana pokrenuo nagađanja
Najnoviju rundu špekulacija u vezi Karamarkova povratka u aktivnu politiku pokrenulo je njegovo pojavljivanje na obilježavanju 100. rođendana Franje Tuđmana u organizaciji HDZ-a. U međuvremenu je i Net.hr objavio članak o mogućem Karamarkovom uključivanju u Predsjedništvo HDZ-a u drugoj rundi stranačkih izbora, koja bi trebala biti zaključena na nadolazećem stranačkom saboru.
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Predsjednik HDZ-a Andrej Plenković, koji je svojim govorom o tome da "stranka ne može biti talac jednog čovjeka" pripremio Karamarkov pad, sada se pokazao pomirljivim.
"Ja sam ga osobno pozvao da dođe na 100. obljetnicu rođenja Franje Tuđmana i on je došao i to je dobro. Pozdravili smo se. Meni je drago da je on tamo bio. Što se tiče te presude, meni je za njega drago da je takva", rekao je novinarima Plenković o Karamarkovom dolasku.
Ukidanje odluke Povjerenstva za sukob interesa
Presuda koju je Plenković spomenuo je možda i ključni moment u navodnom povratku Karamarka u aktivnu politiku.
>> Visoki upravni sud poništio odluku zbog koje je Karamarko napustio politiku
Naime, nedavno je Visoki upravni sud pravomoćno poništio odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa iz 2016. kojom je bilo utvrđeno da je bivši predsjednik HDZ-a i potpredsjednik vlade Tomislav Karamarko bio u sukobu interesa, zbog čega je otišao iz politike.
Karamarkova odvjetnica Vesna Alaburić Hini je izjavila da je, osim ukidanja odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa od prije pet godina, Visoki upravni sud naložio i da Povjerenstvo Karamarku treba nadoknaditi preko 13 tisuća kuna troškova upravnog spora.
Karamarko protiv Dalije Orešković i Mosta
Karamarko se onda u objavi na Facebooku obrušio na Daliju Orešković i Most.
>> Karamarko komentirao presudu: "Dirigirani pijuni nanijeli veliku štetu Hrvatskoj"
"Prije skoro 6 godina dao sam ostavku. Ovih dana sam dobio pravomoćnu presudu koja kaže da je ostavka bila nepotrebna. No ne mogu se žaliti jer zaradio sam 13 tisuća kuna. Isplatilo se.
Dalija Orešković, nakon što je izvršila svoju zadaću donoseći nezakonitu presudu povjerenstva za štošta, nagrađena je lansiranjem u 'visoku' politiku. I njoj se isplatilo. Blago Hrvatskoj.
Most, momci u tajicama iz Sherwoodske šume, toliko željni aureole zaštitnika hrvatskog roda, trebali su otimati bogatima i davati siromašnima. Ali netko ih je brifirao (reče Božo Hood) i postavio na drugi, superhikovski kolosijek te učiniše popriličnu štetu svom omiljenom hrvatskom narodu. To ih nije previše deprimiralo.
Eno ih u parlamentu, intelektualno-duhovnjački oplemenjeni, neumorno mesijanski jurcaju", napisao je, između ostalog, Karamarko.
I Karamarko i HDZ šute o njegovom povratku
Doista, ukidanje odluke Povjerenstva za sukobljavanje interesa znači da je formalni razlog Karamarkova političkog pada uklonjen, što mu olakšava povratak u aktivnu politiku ako se na to odluči.
Hoće li se odlučiti? Index je, naravno, pitao i Karamarka i HDZ za komentar u vezi najnovijih medijskih nagađanja o njegovom povratku u vrh stranke, ali odgovora nije bilo.
Zato smo se za komentar obratili političkom analitičaru Žarku Puhovskom.
Puhovski: Karamarkov povratak bi odgovarao Plenkoviću, ali ne i njemu
Pitali smo ga kome bi više odgovarao povratak Karamarka u Predsjedništvo HDZ-a, njemu ili Plenkoviću.
"Plenkoviću bi Karamarkov povratak odgovarao jer bi ga tako smjestio sebi uz bok, kao malog od kužine. Zato mi se čini jasnim da to Karamarku ne može odgovarati. Karamarko je bio predsjednik HDZ-a prije Plenkovića, koji je pak sudjelovao u njegovom micanju. Plenković sad može pokazati da je velikodušan i vratiti Karamarka u stado, ali ne vidim da bi to Karamarku odgovaralo", kaže Puhovski.
"Plenkoviću bi to odgovaralo iz tri razloga. Prvi je da bi pokazao da je on šef, drugi je što bi Karamarkov povratak mogao primiriti desnicu i odlazak članstva u Domovinski pokret, a treći je da bi tako neutralizirao prigovore kako je otišao previše lijevo s HDZ-om", nastavlja.
Karamarko u svemu tome ima i jedan veliki problem. On ima samo jednu šansu za uspješan povratak na političku scenu. Pitanje je zapravo kolika je danas uopće njegova politička težina. Sa svojim nekad najbližim suradnikom u stranci Milijanom Brkićem je odavno na ratnoj nozi, a njegovi nekadašnji kadrovi su ili marginalizirani ili su se odavno priklonili Plenkoviću.
Kolika je doista Karamarkova politička težina?
Zato Karamarko oklijeva, zato je već nekoliko puta najavljivan njegov povratak, koji se onda nije dogodio. Jer Karamarko je opasniji dok najavljuje povratak. Kada se na taj potez doista odluči, gubi mistiku navodne moći koju još ima.
"Kod Clausewitza ima genijalna formulacija 'prijetnja je sjenka objekta'. Mi po sjeni ne znamo je li neki objekt veliki ili mali. To važi i za Karamarkov mogući povratak u politiku. S time da treba dodati kako je on izrazito netalentiran političar", smatra Puhovski.
"Karamarko nema ni potrebne verbalne sposobnosti ni socijalnu inteligenciju. Najveći mu je problem što nije pokazao mogućnost prihvaćanja kompromisa. To znači da on može samo biti šef, a sada to očito ne može", kaže Puhovski.
Ipak, ovaj analitičar smatra da je Karamarku učinjena "velika nepravda" u reakciji javnosti na presudu koja je ukinula odluku o njegovom sukobu interesa.
"Činjenica je da je Dalija Orešković tako napravila političku karijeru. Njena reakcija na presudu je amoralna, rekla je da nema razloga ispričavati se. Na to nitko osim mene nije reagirao, a ja sigurno nemam razloga braniti Karamarka koji me svojedobno u svojem 'antikomunističkom manifestu' u Globusu prozvao", kaže Puhovski.
"Sud mu je dao za pravo i to je činjenica", dodaje.
Od čega Karamarko živi?
Još jedna prepreka Karamarkovom povratku u aktivnu politiku je i pitanje njegove imovine te toga što on zapravo radi proteklih nekoliko godina. Njegova supruga Ana je 2020. bila uhapšena pod sumnjom da je ilegalno izvlačila novac iz svoje firme Drimije.
>> Ispitana Ana Karamarko, njezin odvjetnik otkrio detalje: Ne osjeća se krivom
Prema pisanju medija, Karamarko je nezaposlen. Pitanje je od čega živi. Kći mu pak studira u Londonu, što nije jeftino. Na sva ta pitanja bi morao odgovarati ako bi se vratio u aktivnu politiku.
"Doista je pitanje od čega on živi. Frizeraj njegove gospođe nije dovoljan. To bi se onda moralo istraživati", kaže Puhovski.
Na kraju Puhovski zaključuje da ne trebamo očekivati Karamarkov povratak u politiku. Barem ne kao najavljeni ulazak u Predsjedništvo HDZ-a na sljedećem stranačkom saboru.