Plenkovićevo vijeće stvoreno je da opere ustaški pozdrav od ustašluka
Foto: Hina, Patrik Maček/ Pixsell
OD POČETKA je bilo vrlo jasno kako vladino Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima ne može zabraniti petokraku pa je primaran zadatak ovog Vijeća, kolokvijalno nazvanog Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću, bio zapravo pokušaj rehabilitacije ustaštva.
>> Danas je u Hrvatskoj legaliziran ustašluk
Europski sud za ljudska prava bio je jasan
Još 2008. godine Europski sud za ljudska prava donio je odluku kako se zvijezda ne može promatrati kao simbol koji predstavlja isključivo komunističku totalitarnu vladavinu te je zaštitilo petokraku kao izraz slobode izražavanja. Europska sudska praksa zvijezdu tretira kao znak koji simbolizira međunarodni radnički pokret, boru za pravednije društvo, a to je oznaka i nekih legalnih političkih stranka koje su aktivne u državama članicama Europske unije.
Europski sud za ljudska prava isto je tako zaključio kako su masovna kršenja ljudskih prava počinjena pod komunističkim režimom diskreditirala simboličko značenje crvene zvijezde, no ona se ne može promatrati isključivo kao "komunističku totalitarnu vladavinu". Sud u Strasbourgu ustvrdio je kako je potpuno jasno da upotreba crvene zvijezde može "izazvati nelagodu među žrtvama komunističkog režima i njihovom rodbinom", no ona ne može biti zabranjena kako bi se zadovoljili pojedini osjećaji.
Godinu dana im je trebalo da pogledaju europsku sudsku praksu
Sve to jučer smo mogli čuti od predsjednika Vijeća Zvonka Kusića koji je pred novinarima, u društvu premijera Andreja Plenkovića, ponavljao ono što je europski sud ustvrdio prije punih deset godina.
Štoviše, Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću tu je presudu Europskog suda za ljudska prava uključilo u svoj dokument. Tako se peta točka "Temeljnih mjerila za posebno normativno uređenje spornih obilježja", poziva na tu presudu i više je puta citira.
"Primjer je simbol crvene zvijezde petokrake, koji je i danas u javnoj uporabi diljem Europe. Značenje crvene zvijezde petokrake jasno je odredio Europski sud: "… ne može se smatrati da ona predstavlja isključivo komunističku totalitarnu vladavinu (…). Jasno je da ta zvijezda još uvijek simbolizira i međunarodni radnički pokret, borbu za pravednije društvo, kao i pojedine zakonite političke stranke aktivne u različitim državama članicama", stoji u Preporukama vijeća.
Nije bila bitna petokraka, nego ustaše
Kusić i njegovo Povjerenstvo samo je tako potvrdilo europsku sudsku praksu koju Hrvatska i da hoće, ne može mijenjati. No zašto je bila potrebna šarada s radom Povjerenstva koja je trajala godinu dana?
Jasno je da se Povjerenstvo primarno bavilo pozdravom "Za dom spremni", odnosno nemogućom misijom da neustavni element, kao što je ustaški pozdrav, a samim time i ustaški pokret, prikažu kao ustavni, što nije ništa drugo nego rehabilitacija ustaštva izvedena nježno u akademskim rukavicama.
Iznimke koje preporučuje Kusićevo Povjerenstvo samo će produžiti hrvatsko sramoćenje pozivanjem na gubitničku i zločinačku stranu u Drugom svjetskom ratu.
Sve što smo dobili je to da će se huligani na sportskim i političkim tribinama umjesto na operu "Šubić Zrinski", pozivati na uvažene akademike i famoznu "ustavnu iznimku" koju svaka strana tumači kako hoće. Umjesto slušaonice Ivana pl. Zajca, sada će se opravdavati kako su taman krenuli prema groblju.
A tako je bilo i dosad.
Pranje ustaškog pozdrava od ustašluka
Jedini koji je profitirao od ovakvog nakaradnog rada Vijeća sam je šef HDZ-a Andrej Plenković. Svojim potezima pokazao je kako je spreman nastaviti ekstremističku politiku svog prethodnika Tomislava Karamarka te nastaviti i dalje promovirati ekstremističke desničare u politički mainstream davanjem takvim skupinama na važnosti. U isto vrijeme, zahvaljujući europskoj presudi staroj deset godina o nemogućnosti zabrane petokrake, nastavio je glancati vlastitu političku sliku kao umjerenog europskog političara.
Povjerenstvo koje je sazvao Plenković zapravo se bavilo time kako ustaški pozdrav ZDS oprati od ustašluka, a u tome su otišli toliko daleko da su zaključili kako je on neustavan, ali i treba biti iznad Ustava kroz posebno kreirane iznimke.
Stoga je jedini konkretni rezultat jednogodišnjeg rada Povjerenstva za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima njihov novi doprinos opravdavanju i toleriranju filoustaških sentimenata i ispada u hrvatskom društvu, što ujedno najbolje svjedoči o shvaćanju demokratičnosti premijera koji se voli predstavljati velikim europejcem.
Opet mikser za kosti
Možemo li uopće zamisliti da Angela Merkel osnuje komisiju koja bi joj preporučila da se Sieg Heil dozvoljava na komemoracijama SS-ovaca? U odgovoru na to pitanje nalazi se i ocjena svrhovitosti i smislenosti onoga što je izrodilo Plenkovićevo povjerenstvo.
Štoviše, Plenković je ovako izgledao kao Franjo Tuđman u svojim najboljim danima, kada je pod povijesnom pomirbom hrvatskog naroda predlagao ništa drugo nego nakaradnu ideju izgradnje središta pomirbe u Jasenovcu, u kojem bi se pomiješale kosti partizana i ustaša.
Zločinaca i onih koji su zemlju oslobodili od takvih zločinaca.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati