Zašto Stožer ne daje u javnost točan broj zaraženih stranaca u Hrvatskoj?
NJEMAČKI Institut Robert Koch, pandan Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, objavio je u utorak podatak o 260 zabilježenih slučajeva zaraze koronavirusom koji su vezani uz boravak u Hrvatskoj. Bečki dnevnik Die Presse u današnjem se broju pita frizira li Hrvatska broj zaraženih i ističe veliko nepovjerenje u službene brojke koje iznosi Nacionalni stožer civilne zaštite.
>> Institut Robert Koch: Hrvatska je među najvećim izvoznicima korone u Njemačku
>> Austrijski mediji: Uljepšava li Hrvatska brojeve oboljelih od korone?
Capak: Imamo zaraženih stranaca, ne znam točan broj, ali sigurno je manje od 15
Istovremeno Nacionalni stožer ne izlazi u javnost s preciznim brojkama zaraženih stranih turista, bez obzira jesu li se zarazili u Hrvatskoj ili su bolest donijeli u nju.
"Imamo zaraženih stranih državljana, ne znam točan broj. Radi se broju koji je sigurno manji od 15", rekao je u srijedu Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Tako nizak broj zvuči prilično neuvjerljivo, jer u Hrvatskoj trenutno boravi preko 800 tisuća stranih turista i teško je objašnjivo da baš njih virus zaobilazi u širokom krugu.
Trut: Oko 50 zaraženih stranaca
Jučer je, pak, ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut ustvrdio da je u Hrvatskoj zabilježeno "oko 50" zaraženih stranaca od kojih su se neki već vratili u svoje države. Ni u samom vrhu Stožera, dakle, ne znaju koliko je stranaca zaraženo u Hrvatskoj ili koji su zaraženi došli u Hrvatsku. Ili namjerno skrivaju taj podatak.
>> Trut otkrio da je u Hrvatskoj zaraženo oko 50 stranih turista
>> U Hrvatskoj je više od 600.000 stranaca. Kako onda imamo tako malo oboljelih?
U srpnju je trebalo doći oko 780 zaraženih turista
Predviđanjem broja uvezenih slučajeva zaraze koronavirusom pozabavio se analitičar podataka Martin Požar. Prema njegovim projekcijama taj bi broj morao biti daleko veći od onog koji iznose članovi Nacionalnog stožera. Konkretno, do kraja srpnja nam je samo iz Njemačke trebalo doći 137 slučajeva zaraze.
"Sveukupno, u lipnju se moglo očekivati oko 120 zaraženih stranih turista, u srpnju njih oko 780, a u kolovozu zasigurno i više. Najveći rizik predstavljaju turisti iz Njemačke, Slovenije, Češke, BiH, Poljske, Austrije i SAD-a. Turista iz BiH i SAD nema mnogo kao ostalih, ali u tim je državama incidencija zaraze vrlo visoka pa je i rizik uvoza zaraze u Hrvatsku relativno visok", rekao je Martin Požar za Index. Međutim, riječ je samo o procjeni jer su mu nedostupni puni podaci.
Zavod ne dozvoljava uvid u podatke
"Izračun se temelji na mjesečnoj incidenciji slučajeva u pojedinim državama i mjesečnim podacima o broju stranih turista koji su ušli u Hrvatsku te daje okvirnu procjenu rizika unosa zaraze. Izračun ima mnoga ograničenja, ali to je najbolje što se može procijeniti na temelju javno dostupnih podataka", rekao je Martin Požar za Index požalivši se da Hrvatski zavod za javno zdravstvo ne dozvoljava pristup i analizu svojih baza podataka.
Još u travnju je Požar tražio uvid u podatke HZJZ-a, na što kao i svaki građanin ima zakonsko pravo, no tamošnji su ga birokrati odbili s objašnjenjem da imaju previše posla da bi mu dostavljali podatke kojima raspolažu.
>> HZJZ odbija dati statistiku o koroni u Hrvatskoj, pogledajte objašnjenje
"Prije je riječ o nesposobnosti nego o zloj namjeri"
"Nema jasnih naznaka da se manipulira brojkama na način da se prikriva stvarni broj zaraženih. Nesukladnosti prije upućuju na potkapacitiranost HZJZ-a u ovom dijelu posla koji objavljuju, a posredno na nepostojanje volje da se to područje uredi onako kako bi moralo biti uređeno. Ukratko, prije je riječ o nesposobnosti nego o zloj namjeri", smatra Požar.
Skupa šlampavost
Ta nesposobnost, ipak, Hrvatsku košta i to poprilično. Tako je prije nekoliko tjedana Nizozemska preporučila svojim građanima da ne putuju u Hrvatsku jer Europskom centru za kontrolu bolesti ne dostavljamo potpune podatke. Prvenstveno je problem u tome što se u Hrvatskoj statistika vodi prema mjestu prebivališta zaraženih, a nema, ili se barem ne objavljuju u nekom suvislom obliku, podataka o utvrđenim mjestima na kojima je došlo do zaraze.
"Epidemiolozi to rade, ali očito ne vode takvu statistiku koju bi trebali prema europskim kriterijima", rekao je Požar.
Capak: Dobili smo 28 prijava
Ta neusklađenost jedan je od razloga za nepovjerenje prema hrvatskim službenim podacima. Krunoslav Capak, tako, barata daleko manjim brojkama o broju slučajeva zaraze nego što su objavljeni u posljednjem njemačkom izvještaju.
>> Novinar DW-a: Izgleda da je Njemačka Hrvatsku odmah obavijestila o zarazi maturanata
"Postoji sustav obavještavanja prema kojemu se zemlje obavještavaju o izvoru zaraze. Mi smo u zadnjih desetak dana dobili 28 prijava, najviše iz Austrije, slijede Italija, Češka i Slovenija. Mi smo poduzeli sve što smo trebali vezano za te prijave. Mi nismo dužni raditi ništa temeljem objava na raznim portalima, ali jesmo ipak pitali, no nismo dobili odgovore", rekao je u srijedu Capak na konferenciji za medije.
Prilično nevjerojatno zvuči da je Hrvatskoj dojavljeno samo 28 slučajeva, a da Nijemci službeno navode čak 260 slučajeva uvezenih iz Hrvatske. Sudeći prema zemljama koje su na popisu vjerojatno se u najvećem dijelu radi o stranim radnicima u Njemačkoj, a ne o turistima, no to ni na koji način ne objašnjava tako golemu razliku u brojevima.
Božinović aludira na zavjeru protiv hrvatskog turizma
U nemogućnosti da suvislo objasni toliku diskrepanciju, šef Nacionalnog stožera civilne zaštite i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović posegnuo je za idejom o zavjeri protiv hrvatskog turizma.
"Sigurno da se svi bore, ne samo za svakog gosta, jedni se bore za svakog gosta, drugi se bore da njihovi ljudi ne idu van i troše novce kod kuće. Sve zemlje su ekonomski pogođene u ovoj krizi. Hrvatska je donosila mjere kojima je privukla dobar dio svojih vjernih posjetitelja i ovo ljeto. Što se tiče prijava, postoje one koje su službene, o tome govori Capak, ono što je službeno, to se provjeri. A ima raznih napisa, ne samo u Hrvatskoj već diljem Europe. To nije relevantno u smislu kao kad dođe službena obavijest. Bilo je primjera da smo mi i temeljem napisa u novinama i na portalima kontaktirali te zemlje gdje je navodno primijećen porast novozaraženih koji bi eventualno došli iz Hrvatske i nije nikad dobivena potvrda za to", rekao je Božinović.
>> Božinović komentirao nagli skok broja novozaraženih u Hrvatskoj
Nismo dobili odgovore
U pokušaju da provjerimo što je zaista na stvari i odgovaraju li brojke stvarnosti, zatražili smo i od Nacionalnog stožera civilne zaštite i od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo odgovore na niz pitanja. Među njima su najvažnija o broju stranaca koji su donijeli zarazu u Hrvatsku, o broju onih koji su se u Hrvatskoj zarazili, jesu li uvezeni slučajevi odgovorni za neka od novih žarišta zaraza te na koncu zašto se ti podaci ne objavljuju svakodnevno u suvislom pretraživom obliku. Odgovore nismo dobili, pa ćemo ih pokušati dobiti na današnjoj konferenciji Stožera u 14 sati.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa kako bismo smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost vlastitih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati