Zelenski je inzistirao na vraćanju granica iz 1991. Kako je došlo do velike promjene?
PREDSJEDNIK Zelenski je u izjavi za Sky News rekao da bi Ukrajina trebala bez okupiranog teritorija pristupiti NATO savezu. Prema ukrajinskom predsjedniku, ulazak Ukrajine u NATO okončao bi "vruću" fazu rata s Ruskom Federacijom, a naknadno bi pomogao da Ukrajina diplomatskim putem povrati teritorij koji je Rusija okupirala.
Bitno je napomenuti da je ovo prva izjava ukrajinskog predsjednika od početka rata u kojem spominje mogućnost završetka rata bez da se ruske trupe povuku s ukrajinskog teritorija. Dosad je predsjednik Zelenski u svakoj izjavi u kojoj se dotaknula tema završetka rata inzistirao na povratku na granice iz 1991. godine.
Značajan zaokret
Osim toga, suradnici predsjednika su često bili i "radikalniji" u izjavama te su često prijedloge u kojima se predlagalo prekid vatre i uspostavljanje primirja duž prve crte bojišnice nazivali "Putinovim projektom". U kontekstu takvog stava i raspoloženja ukrajinskih dužnosnika, pomalo je neobično da predsjednik izlazi s takvim stavom, koji je donedavno bio smatran blasfemičnim.
No, promatrajući situaciju u kojoj se Ukrajina nalazi, kao i globalnu sliku svijeta, takav stav zapravo i nije nešto neočekivano. Prva stvar je što je novi predsjednik SAD-a nominirao Keitha Kellogga za mjesto posebnog predstavnika za Ukrajinu, čovjeka koji je prethodno iznio svoj plan za okončanje rata: prekid vatre duž prve crte i garancija da Ukrajina neće postati član NATO saveza.
Vrlo vjerojatno je zaključak predsjednika Ukrajine i ljudi iz njegovog okruženja da će predsjednik Trump iznijeti upravo takav plan, pa su odlučili poduzeti niz koraka kako bi donekle to poremetili. Stoga se pretpostavlja da je sada cilj dobiti službeni poziv u NATO prije inauguracije ili donekle uvjeriti novu administraciju da promijeni mirovni plan.
Jasno je da Ukrajina ne može vojnim putem vratiti sav okupirani teritorij
Novi ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrej Sibiga već je poslao poruku svojim kolegama u NATO-u da upute poziv Kijevu za pridruživanje. U toj poruci ukrajinski ministar objašnjava kako se Ukrajina neće moći pridružiti savezu dok traje rat, ali da je taj poziv potreban kako bi se pokazalo ruskom predsjedniku da se jedan od njegovih glavnih ciljeva neće biti postignut.
Također, predsjednik Zelenski je rekao da ukrajinske oružane snage nemaju dovoljno snaga da vrate svoje teritorije vojnim putem i da je potrebno pronaći diplomatska rješenja. U tom kontekstu, ukrajinski predsjednik predlaže poseban ugovor Ukrajine sa Sjevernoatlantskim savezom.
To bi značilo da bi Ukrajina ušla u NATO savez, ali bi u ugovoru bio izbačen članak 5., koji obavezuje sve članice NATO saveza da brane napadnutu članicu. Takva formulacija nije do kraja jasna. Naime, glavni smisao NATO saveza je sadržan u spomenutom članku.
Moguće da je predsjednik Ukrajine imao na umu da se jamstva iz članka 5. odnose samo na onaj dio Ukrajine koji je pod kontrolom Kijeva. Odnosno, ako Ukrajina odluči vojnim putem vratiti okupirane teritorije, zemlje NATO saveza neće slati svoje vojnike. NATO bi, dakle, Ukrajini u tom slučaju bio garancija samo za onaj teritorij koji Kijev kontrolira. Međutim, to nije do kraja formulirano.
Primjer Njemačke
Bivši glavni tajnik NATO saveza Jens Stoltenberg naveo je primjer tadašnje Zapadne Njemačke, koja je tijekom Hladnog rata bila članica NATO-a i prema Ustavu Istočnu Njemačku smatrala dijelom svog teritorija, ali se na nju nisu odnosila sigurnosna jamstva saveza.
Zapadni mediji pišu, a to je vidljivo i iz izjava ukrajinskih dužnosnika, da se razmatra upravo takav scenarij.
Ulazak u NATO nije izvjestan
Bez obzira na sve jače diplomatske napore ukrajinskih dužnosnika, svaka mogućnost da Ukrajina uđe u NATO je zasad na hipotetskoj razini. Iako se ponavlja fraza kako Rusija nema pravo određivati Ukrajini hoće li ući u NATO, sve dok Rusija ima najveći arsenal nuklearnog oružja i dok se NATO ne želi otvoreno sukobiti s Rusijom, jasno je da je Rusija faktor pri takvoj odluci. To je bilo očito i prije invazije.
Zasad nema znakova da će se itko od čelnika vodećih zapadnih zemalja usuditi ući u tu vrstu diplomatske avanture kada postoji rizik od dodatne eskalacije. Zapad naprosto nije spreman izložiti se riziku totalnog rata s Rusijom zbog Ukrajine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati